tv3.lv

Latvijas iedzīvotāji tērē vairāk, bet arvien ir piesardzīgi

Šā gada otrajā ceturksnī vidējās bruto algas gada izaugsme paātrinājusies līdz 6,9% un kāpums vērojams visās nozarēs. Turklāt tajās lielajās nozarēs, kurās nodarbināto skaits neauga vai mazinājās šā gada pirmajā pusē (piemēram, apstrādes rūpniecība, būvniecība, iekšzemes tirdzniecība, ēdināšana un izmitināšana, IT un komunikācijas) vidējā alga auga straujāk par vidējo ekonomikā kopumā.

2015. gada 30. augustā 17:04

Proti, uzlabojot ražīgumu, uzņēmumi maksā lielākas algas esošiem darbiniekiem. Bet jāsaka arī, ka uzņēmumiem investējot iekārtās un mazinot nepieciešamo darbinieku skaitu, galvenokārt sarūk sliktāk apmaksāto darbavietu skaits mazāk kvalificētiem strādniekiem – tādējādi vidējā alga var augt straujāk nekā patiesībā palielinās palikušo darbinieku algas. Transportā un valsts pārvaldē, kur nodarbinātība turpina augt, algas palielinās lēnāk par vidējo.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tādējādi iedzīvotāju ienākumi turpina strauji kāpt. Vidēja neto alga otrajā ceturksnī bija par 7,5% lielāka nekā pirms gada, bet, ņemot vērā cenu kāpumu, strādājošo pirktspēja pieauga par 6,6%. Protams, mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi auguši mazāk – gan tāpēc, ka nodarbinātības kāpums ir ļoti lēns, gan tāpēc, ka pensijas un citi ienākumi aug lēnāk nekā algas.

Tik un tā izskatās, ka iedzīvotāju tēriņi aug nedaudz lēnāk nekā ienākumi. Pārdošanas apjomi mazumtirdzniecībā 2. ceturksnī bija par 5,1% lielāki nekā gadu iepriekš (jūlijā 4,9% izaugsme), tiesa, automobiļu un motociklu pārdošanas apjomi auga par 13%. Ļoti aktīvi iedzīvotāji pērk arī sadzīves tehniku un dažādas elektroniskās ierīces. Kopējo mājsaimniecību tēriņu izaugsmi 2. ceturksnī gan zināsim tikai pirmdien un tā diez vai būs lielāka par 3%. Iedzīvotāji vēl arvien tērē diezgan piesardzīgi un uzkrāj – mājsaimniecību noguldījumi bankās jūlijā bija par 9% lielāki nekā pirms gada.

Sagaidāms, ka algu izaugsme turpinās būt spēja arī šā gada otrajā pusē un nākamajos gados, jo bezdarba līmenis turpina krist un uzņēmumiem kļūst arvien grūtāk atrast piemērotus darbiniekus. Tas turpinās balstīt arī mājsaimniecību tēriņu kāpumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm