Latvijas Banka un darba devēji prezentē nodokļu reformu, kurai jānodrošina Latvijas ekonomiskais uzrāviens

Latvijas Banka kopā ar darba devēju organizācijām prezentējušas “Nodokļu stratēģiju 20/20”, kuras centrā ir piedāvājums samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokli, vienlaikus ieviešot 0% likmi uzņēmumu reinvestētai peļņai.

2017. gada 27. februārī 12:41

Ja valdība piedāvājumus nākamgad īstenos, Latviju sagaida “nodokļu sloga līdzsvarošana, nodokļu sistēmas vienkāršošana un ēnu ekonomikas mazināšana.” Savukārt 2020. gadā par 2,4% straujāk augtu IKP.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Stratēģijā asi kritizēta esošo nodokļu sistēma, kas ir “sarežģīta, tās elementi bieži tiek mainīti, padarot godīgu uzņēmējdarbību apgrūtinošu.”

Tiek uzsvērts, ka zemais iekasēto nodokļu īpatsvars tautsaimniecībā ir ēnu ekonomikas rezultāts, bet nodokļu slogs godīgiem nodokļu maksātājiem Latvijā ir augsts, un nodokļu likmes īpaši darbaspēkam ir pārāk lielas.

Lai situāciju kardināli mainītu, tiek piedāvāts no 23 % līdz 20 % samazināt iedzīvotāju ienākumu nodokli.

Pazeminot IIN likmi, samazinātos darbaspēka izmaksas un palielinātos mājsaimniecību rīcībā esošie ienākumi, un tas veicinātu patēriņa kāpumu. Mazinoties darbaspēka izmaksām, būtiski pieaugtu arī uzņēmumu konkurētspēja.

Otrs būtiskākais piedāvājums ir 0% likmes ieviešana uzņēmumu reinvestētajai peļņai. Līdzīga kārtība darbojas Igaunijā. Savukārt tā sauktie kapitāla pieauguma nodokļi (dividendēm, peļņai no akcijām) būtu jāpalielina līdz 20%. Līdzīgi no 15 % līdz 20% būtu jāpalielina uzņēmumu ienākumu nodoklis.

UIN reformas rezultātā reinvestētās peļņas neaplikšana ar nodokli veicinātu uzņēmumu attīstību, kreditēšanas kāpumu un investīciju pieaugumu. Turklāt vienkārša un ātra administrēšana mazinātu birokrātisko slogu gan uzņēmumiem, gan valsts iestādēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jāpiebilst, ka rīt savu nodokļu reformas piedāvājumu plānojusi prezentēt arī Finanšu ministrija. Saskaņā ar neoficiālu informāciju, tajā paredzēta vēl plašāk nodokļu pārskatīšana, tostarp būtiska ar nodokļiem neapliekamā minimuma un minimālās algas celšana.

Nodokļu stratēģija 20/20

Latvijas Banka

Plašāk par Latvijas Bankas piedāvāto nodokļu reformu TV3 ziņās plkst. 19:00 un LNT Ziņās plkst. 20:00!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm