Saturs turpinās pēc reklāmas

Latvijā samazinājusies HIV izplatība, taču tiek celta trauksme, ka tā ir tikai ilūzija, jo iedzīvotāji retāk testējas

1.decembris visā pasaulē tiek atzīmēta kā AIDS diena. Šīs kaites izplatības ziņā Latvija ir Eiropas “melnā topa” augšgalā. Šogad tiek novērots jauno infekcijas gadījumu skaita samazinājums. Taču HIV pacientu atbalsta biedrībā uzskata, ka šie it kā nosacīti pozitīvie dati varētu būt mānīgi.

2021. gada 1. decembrī 21:40

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss – tas vairojas, iznīcinot asins šūnas, kas atbild par imunitāti. HIV infekcijas attīstības rezultātā rodas AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms. Šobrīd vīruss nav izārstējams, bet, laicīga HIV diagnisticēšana un medikamentu lietošana, kas mūsu valstī pieejami par brīvu, var nodrošināt ilgu, kvalitatīvu dzīvi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Pērn Latvijā reģistrēti 257 jauni saslimšanas gadījumi, šogad ap 160. Jau kopš 2017. gada jauno gadījumu skaits Latvijā samazinās, bet raugoties uz citām valstīm, aizvien esam melnā topa augšgalā.

“Skatoties Eiropas Savienības (ES) vidū, mūsu rādītājs ir četras reizis augstāks nekā ES valstu vidū. Savukārt par AIDS gadījumiem uz 100 000 iedzīvotājiem esam pirmajā vietā ES, un šis rādītājs ir piecas reizes augstāks nekā ES un EEZ valstu vidū! HIV/AIDS problēma ir ļoti aktuāla,” norāda SPKC pārstāve Kristīne Ozoliņa.

HIV pacientu atbalsta biedrības ”Agihas” vadītājs stāsta, ka pandēmijas laikā pacientu dzīve īpaši nemainās. HIV slimniekiem četras reizes gadā jāapmeklē infektologs, pašlaik divas reizes gadā to var darīt attālināti, kā arī saņemt konsultācijas un receptes medikamentiem attālināti, arī medikamentus aptiekas piegādā uz mājām. Jauno saslimšanas gadījumu samazinājums gan var būt tikai ilūzija, brīdina biedrības vadītājs.

“Ja runājam tīri statistiski, situācija  ir uzlabojusies, bet manuprāt tas ir mānīgi, jo tieši Covid-19 ir ietekmējis testēšanas apjomu, kas ir samazinājies par kārtu. Nekas jau nav mainījies – seksuālie kontakti, nedaudz narkotiku lietotāji, diemžēl, arī vertikālā transmisija, kas nozīmē, ka HIV pozitīvās sievietes nodod jaundzimušajiem bērniem – šogad izskatās, ka tādi gadījumi būs trīs,” norāda HIV pacientu atbalsta biedrības ”Agihas” vadītājs Andris Veiķenieks.

Visbiežāk Latvijā ar HIV inficējas heteroseksuāli cilvēki dzimumkontaktu laikā, daudzi par to nemaz nenojauš, tādēļ svarīgi ir vismaz reizi gadā veikt HIV testu. Iespējams, ka pandēmijas laikā, cilvēkiem mazāk kontaktējoties, inficēšanās patiešām nedaudz aprimusi, taču tā ir bumba ar laika degli, uzsver biedrībā.

“Mums gribētos tā cerēt un domāt, bet manuprāt mēs HIV gadījumu pieaugumu redzēsim pēc gadiem, kad atkal atgriezīsimies normālā dzīves ritmā un testēšana notiks tajos apmēros, kā tas notika līdz šim. Ok, šogad ir 160 gadījumi uz šo brīdi, bet mēs nezinām, cik būs vēl,” teic HIV pacientu atbalsta biedrības ”Agihas” vadītājs Andris Veiķenieks.

Latvijā ir 6000 HIV pacientu, taču 2018. gadā Stradiņa universitātes pētījums liecina, ka patiesībā saslimušo skaits varētu būt par trešdaļu lielāks, nekā ir atklātie.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas