Latvijā reģistrēts lielākais elektrisko automašīnu skaita pieaugums Eiropas Savienībā

2020. gada 17. novembrī 12:00

Šā gada pirmajos trīs ceturkšņos pirmreizējā reģistrācija Latvijā veikta kopumā 287 elektroauto, kas ir par 328% vairāk nekā pērn attiecīgajā laikā posmā un tādējādi Latvija uzrādījusi straujāko elektroauto skaita pieaugumu Eiropas Savienībā (ES), liecina Igaunijas uzņēmuma "RIA.com Marketplaces" analītiķu apkopotā informācija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijā 2020.gada pirmajos trīs ceturkšņos pārdoti 229 ar bateriju darbināmi un 58 no ārēja avota uzlādējami elektriskie auto. Tādējādi Latvijā pirmajos trīs ceturkšņos kopumā šogad pirmreizēji reģistrēti 287 uzlādējami elektroauto, kamēr pērnā gada pirmajos trīs ceturkšņos tikai  67. Latvija tādējādi uzstādījusi no ārēja avota uzlādējamu elektroauto pieauguma rekordu – 4,3 reizes, aiz sevis atstājot Slovākiju, kur ir 4,2 reižu pieaugums, Čehiju – 3,5 reižu pieaugums un Igauniju – 3,1 reizes pieaugums.

Augsti no ārēja avota uzlādējamu elektroauto pārdošanas rezultāti reģistrēti arī pārējā Baltijā. Igaunijā 2020.gada pirmajos deviņos mēnešos pārdotas 253 šādas automašīnas, kas ir par 3,1 reizi vairāk nekā tādā pašā laika posmā pērn, kad pirmreizējā reģistrācija veikta 82 auto. Lietuvā šogad pirmo deviņu mēnešu laikā pārdotas kopumā 328 no ārēja avota uzlādējamas elektriskās automašīnas, kas ir par 2,7 reizes vairāk nekā tādā pašā laika posmā pērn, kad pārdoti 120 šādi auto.

Elektroauto pārdošanas pieauguma rādītāji Baltijā krietni apsteidz ES kopumā. Pirmajos trīs 2020.gada ceturkšņos ES sākotnējā reģistrācija veikta kopumā 570 278 elektromobiļiem, kamēr pērn tajā pašā periodā šis rādītājs bija 256 863 automašīnas. Neraugoties uz koronavīrusa pandēmiju, pārdošanas apjomi ES valstīs pieauguši 2,2 reizes. Kopumā visvairāk elektrisko transportlīdzekļu 2020. gada pirmajos deviņos mēnešos pārdoti Vācijā – 204 tūkstoši 492 automašīnas, kas ir 2,7 reizes vairāk nekā tādā pašā laika posmā pērn.

Otro vietu ES ieņem Francija ar 110 874 pārdotām elektriskajām automašīnām, kas ir 2,6 reizes vairāk nekā gadu iepriekš. Savukārt trešo vietu – Nīderlande, kur šī gada pirmajos deviņos mēnešos pārdotas 39 240 elektriskās automašīnas, kas ir par 16,3% vairāk nekā pērn. Vismazāk elektrisko automašīnu pārdots Kiprā, kur no janvāra līdz septembrim pārdotas tikai 22 automašīnas, kamēr tādā pašā periodā pērn – 18.

ES valstīs joprojām tiek diskutēts par nepieciešamību straujāk paplašināt elektroauto lietošanai nepieciešamo atbalsta infrastruktūru. Lai gan pēdējo trīs gadu laikā elektrisko transportlīdzekļu pārdošanas apjomi ES kopumā ir pieauguši par 2,1 reizi, uzlādes punktu skaits pieaudzis tikai par 58% (līdz teju 200 000), kas norāda, ka ieguldījumi infrastruktūrā atpaliek no elektroauto pārdošanas apjoma pieauguma, liecina jaunākais Eiropas Automobiļu ražotāju asociācijas (ACEA) ziņojums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Infrastruktūras pieejamības jautājumi ir aktuāli arī Baltijā, taču Latvijā, Lietuvā un Igaunijā pēdējā gada laikā daudz spriests arī par nepieciešamo valsts atbalstu elektroauto iegādē, un tā apmērs Baltijas valstīs ir atšķirīgs. Igaunijā valsts programma paredz valsts atbalstu elektroauto iegādē 5000 eiro apmērā. Līdzīga programma gan elektroauto, gan elektrisko motorolleru un skūteru iegādei darbojas arī Lietuvā, taču valsts līdzfinansējums transportlīdzekļa iegādei pieejams tikai gadījumā, ja vecais transportlīdzeklis tiek iznīcināts.

Latvija tikmēr nesniedz nekādu finansiālu atbalstu elektrisko transportlīdzekļu iegādei, taču elektriskajiem transportlīdzekļiem pieejami tādi bonusi kā bezmaksas autostāvvietas un iespēja pārvietoties pa sabiedriskā transporta joslām, atgādināja "RIA.com Marketplaces".

Lasi vēl: Satiksmes ministrija atbalsta programmas elektroauto iegādei neplāno

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm