tv3.lv

Latvija neatbalsta ASV vienpusējo lēmumu atzīt Jeruzalemi kā Izraēlas galvaspilsētu

2017. gada 7. decembrī 20:20

Latvijas ārlietu resors pauž bažas, kā ASV prezidenta lēmums atzīt Jeruzalemi kā Izraēlas galvaspilsētu un turp pārcelt ASV vēstniecību varētu ietekmēt drošības situāciju reģionā un īslaicīgi negatīvi ietekmēt Tuvo Austrumu miera procesu. Latvijas Ārlietu ministrija jau izplatījusi arī brīdinājumu ceļotājiem no Latvijas uz Izraēlu.

Atzīstot Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, ASV prezidents ir izdarījis to, ko solīja priekšvēlēšanu kampaņas laikā, līdz ar to šis paziņojums nav jāuztver kā pārsteigums, – tā LNT Ziņām saka Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs. Viņš gan vienlaikus pauž bažas, ka palestīniešu un arābu valstu reakcija varētu pasliktināt drošības situāciju reģionā un īstermiņā negatīvi ietekmēs sarunas par Tuvo Austrumu miera procesu. Lai arī ASV ir Latvijas visnozīmīgākais partneris, tomēr Latvija nesekos ASV prezidenta Donalda Trampa piemēram un neatzīs Jeruzalemi par tikai Izraēlas galvaspilsētu.

Edgars Rinkevičs
ārlietu ministrs, ”Vienotība”

Mūsu nostāja vienmēr ir bijusi ļoti skaidra, un tā arī nemainās saistībā arī ar pēdējiem ASV lēmumu. Mēs uzskatām, ka Tuvo Austrumu miera procesu var risināt tikai tad, ja tiek izveidotas tā saucamās divas valsts – Izraēla un Palestīna. Izraēla jau funkcionē, un tagad ir jautājums, kurā brīdī varētu tikt izveidota Palestīnas valsts. Mēs uzskatām, ka nākotnē Jeruzaleme var būt gan Izraēlas galvaspilsēta, gan Palestīnas valsts galvaspilsēta.

Lai arī Izraēlas prezidents Benjamins Netanjahu jau aicinājis citas valstis sekot ASV pārcelt savu valstu vēstniecības uz Jeruzalemi, tomēr Latvijas ārlietu resors, Saeimas Ārlietu Komisiju ieskaitot, kategoriski noraida jebkādus minējumus par Latvijas vēstniecības Izraēlā iespējamo pārcelšanu no Telavivas uz Jeruzalemi.

Ojārs Ēriks Kalniņš
Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs, ”Vienotība”

Mēs joprojām uzskatām Telavivu kā Izraēlas galvaspilsētu, un, mūsuprāt, šis prezidenta Trampa lēmums ir milzīga kļūda, un tas varētu izraisīt nemierus un visādas neprognozējamas sekas tajā reģionā. Mēs gribam miermīlīgu risinājumu, un es baidos, ka šāds vienpusējs rīkojums no amerikāņu puses varētu izjaukt šo mieru un varētu radīt jaunus drošības draudus reģionā un varbūt tālāk.

Izraēla ir ļoti populārs galamērķis ceļotājiem no Latvijas. Uz Telavivu lido “airBaltic”, bet zemo cenu aviokompānija “WizzAir” gan Telavivu, gan Eilatu. Saspringtās politiskās situācijas dēļ, Latvijas Ārlietu ministrija gan tagad izplatījusi drošības brīdinājumu ceļotājiem, kuri plāno doties uz tieši Jeruzalemi. Savukārt citviet Izraēlā ir jābūt vienkārši piesardzīgiem.

Gints Jegermanis
,Ārlietu ministrijas Komunikācijas direkcijas vadītājs

Ja cilvēki šajā brīdī ir Izraēlā vai Jeruzalemē, tad izvairīties no vietām, kur varētu pulcēties liels skaits cilvēku, kā, piemēram, Jeruzalemes vecpilsēta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ārlietu ministrija skaidro, ka šobrīd neesot nepieciešamības Latvijas valsts piederīgajiem ieteikt nedoties uz Jeruzalemi vispār.

Gints Jegermanis
Ārlietu ministrijas Komunikācijas direkcijas vadītājs

Ja ir iespējams, saspīlējuma vietās izvairīties no sabiedriskā transporta lietošanas. Ja ir kādas lielas demonstrācijas un pulcēšanās, tad censties izvairīties no tādām vietām. Protams, šobrīd nav ziņu par terorisma iespējām.

Lai problēmu gadījumā Latvijas Ārlietu ministrija spētu palīdzēt tautiešiem ārzemēs, ceļotāji tiek aicināti atstāt kontaktinformāciju Konsulārajā reģistrā, to var izdarīt arī ar mobilā telefona aplikāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm