Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Latvijā izgudrota mērīšanas iekārta glābs pasauli no milzu asteroīda
Kompānijas “EvenTech” Latvijā radīta un attīstīta mērīšanas iekārta piedalīsies Eiropas Kosmosa aģentūras misijā, nosakot nosūtītā satelīta attālumu līdz asteroīdam, vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Ar misijas niansēm uz Didimos dubult asteroīdu Eiropas Kosmosa aģentūras mājaslapā iepazīstina leģendārās grupas “Queen” ģitārists Braiens Meijs, kurš ir arī fizikas doktors.
“Iedomājaties kalnu debesīs, kuram apkārt riņķo akmens lielās piramīdas izmērā. Tas ir Didimos,” stāsta Meijs. Viņa pieminētie visuma milži drīzumā trauksies netālu no planētas Zeme. Tieši tad tiks izmantots Latvijā radītais izgudrojums – mērīšanas iekārta.
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) maģistrants un kompānijas “EvenTech” elektronikas inženieris stāsta un rāda iekārtu, kas būtībā ir ļoti precīza laika mērīšanas tehnoloģija. Šīs iekārtas aizsākumu izstrādāja Ukrainā dzimis rīdzinieks un zinātnieks Jurijs Artjuhs, viņš tehnoloģiju noslīpēja tik precīzu, ka tai nav līdzīgu pasaulē. Lai gan Artjuhs 2012. gadā devās viņsaulē, viņš paguva ieraudzīt savu izgudrojumu tagadējā izskatā, jo tas tika radīts 2011. gadā. Taču visumā sūtāmo versiju izstrādājuši jau viņa zinātniskie pēcteči.
“Unikāls ir tas, kādā veidā viņš to izdarīja. (..) Viņš noslīpēja tehnoloģiju līdz perfektumam, kādā veidā pielasa elementus, kādā veidā saliek un kādā veidā tas tiek darīts,” stāsta “EvenTech” elektronikas inženieris Imants Pulkstenis.
Viņš iepazīstina ar staciju, kur ir lāzers, kas šauj līdz satelītam, skaidrojot, ka pēc tam lāzers iet atpakaļ un kompānijas izstrādātais taimeris pasaka, kad viņš tieši izlidoja un atnāca atpakaļ, to veic ar divu pikosekunžu, kas ir divas tūkstošās daļas nanosekundes, precizitāti. Nākamais solis, kur Latvijā radīto iekārtu plānots lietot, ir kvantu datori, kvantu komunikācija, jo tur nepieciešamas ļoti precīzas iekārtas.
Mērīšanas iekārtas ir pieejamas jau sen, taču tik precīzas un tik zemām izmaksām kā Latvijā radītās, ir vienīgās pasaulē. “EvenTech” vadītājs Pāvels Razmajevs skaidro, ka jau tagad vairāk nekā puse no lāzermērīšanas stacijām pasaulē pielieto “EvenTech” radītās iekārtas.
“Mūsu taimerus izmantos altimetrijas sistēmai. Altimetrijas sistēma ir, kura mēra no punkta, kur atrodas altimetrs un kur asteroīds lido un mūsu taimeris būs tur pielietots,” saka “EvenTech” vadītājs Pāvels Razmajevs.
“EvenTech” iekārta jau atzīta par atbilstošu, tā ir ne tikai ļoti precīza, ka tā pamatā der tikai zinātniekiem un militāristiem, bet arī finansiāli pat līdz desmit reizēm izdevīgāka, nekā citas līdzīgas iekārtas. Latvijā radītā mērierīce pirmo reizi nonāks visuma agresīvajā vidē pēc trīs gadiem Eiropas Kosmosa aģentūras misijā pie Didimos asteroīda.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!