tv3.lv

Latvijā ik gadu aptuveni 1000 jaundzimušo piedzimst priekšlaicīgi, aptuveni 200 nepieciešams donoru piens

”Dod spēku vismazākajam” kampaņā iegādātais mātes piena analizators jau septembrī tiks uzstādīts Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Lai arī tas būs liels ieguvums, tomēr – līdz piena bankas izveidei ir vēl tāls ceļš ejams.

2018. gada 15. augustā 8:46

Piena banka ir nepieciešama Latvijas vismazākajiem iedzīvotājiem, tie ir priekšlaicīgi dzimušie bērni.

Dvīņu māmiņa Inga Hofmane dalās ar savu pieredzi, kuru viņa guva priekšlaicīgu dzemdību laikā: “Man dvīņi piedzima 33. grūtniecības nedēļā un viens svēra pusotru kilogramu un otrs svēra 1,7 kilogramus. Bērniņš aug, un jo lielāks viņš ir, jo vairāk mātes pienu viņam vajag.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Diemžēl Ingai abiem bērniņiem sava piena nepietika. Tā ir ļoti bieži sastopama problēma priekšlaicīgu dzemdību laikā, sievietes ķermenis vēl nav sācis izstrādāt pienu, tāpat arī stress negatīvi ietekmē piena apmēru. “Līdz neesi ar to saskāries, tu nezini kā tas ir, cik tas ir grūti, kādi tie ir pārdzīvojumi,” viņa saka. Tagad Inga un viņas mazuļi dzīvo veseli un laimīgi.

Neonatoloģe Amanda Smildzere norāda, ka ik gadu ir vairāki simti priekšlaikus dzimuši bērni Latvijā, kuriem pietrūkst mātes piena: “Ja nav mammas piena, tad nākamā iespēja ir donoru piens.”

Taču Latvija kopā ar Rumāniju ir vienīgās valstis Eiropā, kur jaundzimušajiem donoru māmiņu piens nav pieejams, jo nav izveidota piena banka. Jaundzimušo ārste norāda, ka māmiņas piena donori Latvijā netrūktu.

“Ja sieviete redz, ka viņai piens ir daudz un paliek pāri, tad viņa visbiežāk ir gatava piedalīties, ziedot pienu mazajiem bērniem,” norāda Smildzere.

Pirms māmiņas var kļūt par donoru, ir jāveic virkne pārrunu, pārbaužu un testu. To visu paredz piena bankas procedūra, kur piens tiek uzglabāts un sagatavots nodošanai tālāk. Taču, lai piena banka darbotos, ir nepieciešama dārga aparatūra. “Tas lielākais, piena analizators mums tūlīt būs, jo līgums noslēgts, un gaidām, ka piena analizators mēneša laikā būs slimnīcā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa izsaka pateicību ziedotājiem, kuru atbalsts ļāva iegādāties piena analizatoru, kas ir viena no svarīgākajām iekārtām piena bankas izveidei. Tomēr projekts turpinās, jo ir vēl virkne ierīču, kas nepieciešamas piena bankas izveidei: “Tās ir lielās saldētavas, tas ir sterilizators, tās ir īpašas pudelītes, tas ir aprīkojums, kas būtu dodams līdzi māmiņām, potenciālajām donorēm, pudelīšu marķēšana, utt.”

Iecerēts, ka nepieciešamo aparatūru būs iespējams uzstādīt bērnu slimnīcas telpās jau pēc pāris gadiem. Ir arī panākta vienošanās, ka pēc piena bankas izveidošanas tās uzturēšanu ikdienā apmaksās Veselības ministrija.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm