Latvijā gripas dēļ miruši jau deviņi cilvēki; Igaunijā aptrūkstas pretgripas medikamentu

Gripa šogad plosās īpaši spēcīgi. Pie mums tā prasījusi jau 9 upurus. Latvijai zāļu rezerves gan pietiekot, bet igauņi gan pārrēķinājušies. Viņi vērsušies pie kaimiņvalstīm, tostarp Latvijas, lai palīdz ar pretgripas medikamentu rezervēm, ko Latvijas zāļu tirgotāji arī darījuši.

2017. gada 7. februārī 20:13

Gripas epidēmiju Latvijā izsludināja 17. janvārī. Pa šo laiku laboratoriski pārbaudīti vairāk nekā 3 tūkstoši paraugu, un vidēji katrs trešais bijis pozitīvs. Tagad tos, kas ārstējas mājās, jau vairs nepārbauda – pieņem, ka, visticamāk, tie ir gripas slimnieki.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt Igaunijā, par spīti negaidīti plašajai gripas izplatībai, epidēmija joprojām nav izsludināta. Tur lēš, ka slimo ap 2,5 tūkstošiem cilvēku, no kuriem 23 gadījumi bijuši letāli. Salīdzinājumam – Latvijā no gripas miruši 9 cilvēki.

Latvijas Infektoloģijas centra direktore par plašo gripas izplatību nebrīnās. Tā esot brīdinājusi arī Pasaules Veselības organizācija. Turklāt, neierasti citiem gadiem, šobrīd vienlaikus cirkulē gan A, gan B vīrusa apakštipi.

“Kā bija rēķinājuši igauņi, grūti pateikt, bet jau pēc PVO prognozēm…, tā kā vakcīnā 2 komponenti tiks izmainīti, prognozēja, ka slimos lielāks skaits,” norāda Latvijas Infektoloģijas centra vadītāja Baiba Rozentāle.

Foto: LETA

Igauņi gan mierina, ka viss tiekot kontrolēts. Aptrūkušies ir pretgripas medikamenti, nevis vakcīnas. Tātad zāles, ko slimniekiem izraksta ģimenes ārsti, lai vīruss neizplatītos tālāk. Un šogad ārsti gluži vienkārši esot uzklausījuši Igaunijas Veselības ministriju, ka medikaments jāizraksta, tāpēc tas aptrūcies.

Latvijā ir cita sistēma. Ne vakcīnas, ne zāles valsts neiepērk. Rezerves veido zāļu lieltirgotavas, uz kurām arī gulstas risks, ja aptrūksies vai paliks pāri. Rezervju pieticis, lai padalītos ar igauņiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šinī gadījumā tās ir privātu lieltirgotavu attiecības. Tas ir labi, jo nezinām, kad kam ko vajadzēs. Bet tās ir pozitīvi vērtējamas biznesa attiecības,” skaidro Baiba Rozentāle.

Pārējiem epidēmijas laikā der piedomāt pie profilakses – vēdināt telpas, mazgāt rokas un izvairīties no lieliem cilvēku pūļiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm