tv3.lv

Latvija ES ātrās brīdināšanas sistēmai ziņojusi par maskām, kas nepilda savu funkciju – aizsardzību pret Covid‑19

Latvija Eiropas Savienības (ES) ātrās brīdināšanas sistēmai bīstamu patēriņa preču jomā pērn ziņojusi par 30 nedrošām precēm, tostarp 9% no visiem pērn paziņotajiem brīdinājumiem attiecās uz precēm, kas saistītas ar Covid-19, galvenokārt maskām, kas paredzētas aizsardzībai pret Covid-19, bet to nenodrošina, informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC).

2021. gada 3. martā 15:07

Vakar Eiropas Komisija publicēja gada ziņojumu par “Safety Gate”, kas ir ES ātrās brīdināšanas sistēma bīstamu patēriņa preču jomā un palīdz izņemt no tirgus bīstamas nepārtikas preces. Ziņojums liecina, ka pēc brīdinājumu saņemšanas iestāžu veikto darbību skaits gadu no gada pieaug, sasniedzot rekordaugstu rādītāju – 5377 darbības salīdzinājumā ar 4477 darbībām 2019.gadā. 9% no visiem 2020. gadā paziņotajiem brīdinājumiem attiecās uz precēm, kas saistītas ar Covid-19, galvenokārt maskām, kas paredzētas aizsardzībai, bet to nenodrošina. Latvijai bijuši 30 ziņojumi un 24 reakcijas ziņojumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzraudzības pasākumi bija vērsti uz precēm, kas saistītas ar Covid-19 un kas ir kļuvušas būtiskas visiem patērētājiem – 2020. gadā tika izdots 161 brīdinājums par sejas maskām, trīs brīdinājumi par īpašiem kombinezoniem, 13 brīdinājumi par roku dezinfekcijas līdzekļiem un 18 brīdinājumi par ultravioleto staru lampām, ko paredzēts izmantot kā sterilizatorus. Sistēmā izplatītie brīdinājumi ir spēkā arī šogad.

2020.gadā, izmantojot šo sistēmu, iestādes no 31 valsts, kas piedalās “Safety Gate” tīklā (ES dalībvalstis, kā arī Norvēģija, Islande, Lihtenšteina un Apvienotā Karaliste), apmainījās ar kopumā 2253 brīdinājumiem par pasākumiem, kas veikti pret bīstamām precēm. Tās reaģēja, veicot 5377 turpmākus pasākumus. Tas par vairāk nekā 20% pārsniedz 2019.gadā veikto turpmāko pasākumu skaitu.

Saskaņā ar ziņojumu visvairāk paziņotā preču kategorija ir rotaļlietas (27 % no visiem paziņojumiem), kam sekoja mehāniskie transportlīdzekļi (21%) un elektroierīces un aprīkojums (10%). Tas liecina, ka tirgus uzraudzība ES ir īpaši vērsta uz bērniem, kas ir neaizsargāta patērētāju grupa.  Parasti visbiežāk tiek paustas bažas par precēm, kas rada traumas, piemēram, lūzumus vai smadzeņu satricinājumus (25%), kam seko ķīmiskie komponenti produktos (18%) un bērnu nosmakšanas risks (12%).

2020.gadā Latvijai bijuši 30 ziņojumi un 24 reakcijas ziņojumi – par rotaļlietām, bērnu precēm, bērnu drošības barjeru, bērnu ratiņiem, apģērbi, tekstilizstrādājumiem un modes precēm, ādas jaku, elektriskām ierīcēm un aprīkojumu, USB barošanas avotu, akumulatora lādētāju e-cigaretei, spiediena iekārtām/traukiem, hēlija balonu, kosmētikas līdzekli.

RAPEX ziņojumi 2020.gadā (pavisam kopā 2020.gadā EK apstiprinājusi 30 ziņojumus (tajā skaitā par precēm, kas testētas 2019.gadā):
  • 19 – rotaļlietas (septiņi – GPSD 12.panta ziņojumi (nopietns risks), astoņi – GPSD 11.panta ziņojumi (mazāks par nopietnu risku), četri – ziņojumi informācijai)
  • Divas – bērnu preces, velosēdekļi (ziņojumi informācijai)
  • Divi – hobija/sporta aprīkojums, viens – pašbalansējošs skūteris (hooverboard) (GPSD 12.panta ziņojums)
  • (nopietns risks)), viens – saliekams grils (GPSD 11.panta ziņojums (mazāks par nopietnu risku))
  • Seši – individuālie aizsardzības līdzekļi, daļiņu filtra maskas (ziņojumi informācijai)
  • Viens – ķīmiskais izstrādājums, tetovēšanas tinte (GPSD 12.panta ziņojums (nopietns risks)) (Veselības inspekcija)

Ņemot vērā 2020. gada otrajā pusē vairākus negadījumus ar smagiem ievainojumiem, kad dažāda vecuma bērni norija spēcīgus magnētus, PTAC šo problēmu aktualizēja un sniedza ziņojumu arī Eiropas Komisijas organizētajā pasākumā. Lai veiksmīgi novērstu šādu magnētisku rotaļlietu parādīšanos tirgū, ir svarīga dalībvalstu sadarbība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PTAC informē, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu vairāk tiešsaistes tirdzniecības vietu apņemas uzlabot tajās pārdoto preču drošumu. 2.martā iniciatīvai par Apņemšanos sekmēt preču drošumu pievienojās divi jauni parakstītāji – “Joom” un “Etsy”. Tie apņemas pārbaudīt, ka preces, par kurām ziņots “Safety Gate”, netirgo to tīmekļa vietnēs, un ātri rīkoties, ja valsts iestādes tām ziņo par bīstamām precēm, kuru tirdzniecība būtu jāpārtrauc.

Vienlaikus ar ziņojuma publicēšanu Eiropas Komisija (EK) ir darījusi pieejamu pilnībā pārveidoto “Safety Gate” vietni ar modernu un lietotājdraudzīgu saskarni, kuras mērķis ir paātrināt un atvieglot paziņošanas procesu. Lapas pakāpeniski tulko visās ES valodās. Uzņēmumi var arī var ātri un efektīvi brīdināt valsts iestādes par precēm, ko tie laiduši tirgū un kas varētu nebūt drošas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm