tv3.lv

Latvijā bez vecāku aprūpes – 7,6 tūkstoši bērnu; par Eiropas miljoniem būvēs jaunus bērnunamus

Labklājības ministrijā tapis grandiozs plāns bērnunamu reformai. Piecu gadu laikā iecerēts likvidēt esošos bērnunamus un būvēt jaunus, bet mazākus. Tāpat top jauns atbalsta mehānisms aizbildņiem un audžuvecākiem. Šo mērķu īstenošanai plānots tērēt desmitiem miljonus eiro Eiropas naudas.

2016. gada 8. martā 19:20

Jau pirms aptuveni 10 gadiem toreizējais bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks paziņoja par vēlmi samazināt bērnunamu skaitu. Laiks ir pagājis, bet ārpus ģimeņu aprūpes centru skaits nemazinās un situācija joprojām ir drūma. Labklājības ministrijas apkopotā statistika liecina, ka bez vecāku aprūpes palikuši 7,6 tūkstoši bērnu. 4,8 tūkstoši dzīvo pie aizbildņiem, visbiežāk vecvecākiem, 1,2 tūkstoši pie audžuvecākiem, bet 1,6 tūkstoši uzturas bērnunamos. Valstī darbojas 50 bērnunami, no tiem deviņās iestādēs ikdienu vienam ar otru nākas sadzīvot pat vairāk nekā 50 bērniem. Tur mazie ir izolēti, spiesti ievērot režīmu un ir ierobežoti lēmumu pieņemšanā. Bērnu tiesību aizstāvji Saeimas cilvēktiesību komisijas sēdē vērsa uzmanību uz skandalozām situācijām. Lai ieekonomētu naudu, kura būtu jātērē audžuģimenēm, vairākas pašvaldības nekautrējas izmantot visas iespējas, lai mazais paliktu bērnunamā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Reformā saredz trūkumus

Komisijas sēdē publiskotā reforma paredz esošās iestādes likvidēt un būvēt jaunus namus. Labklājības ministrijas Bērnu un ģimenes politikas departamenta direktore akcentēja, ka tie būs ģimeniskai videi atbilstošāki. Programmas īstenošanai paredzēts tērēt vairākus desmitus miljonus eiro Eiropas naudas. Šogad paredzēts pētīt situāciju, nākamgad varētu tapt pirmie plāni – kur, ko būvēs. Bet plāns jāpabeidz pēc 2020. gada.

Saeimas Cilvēktiesību komisijas vadītāja Inese Laizāne:

Daudzu gadu laikā ir bijuši vairāki plāni par bērnu namiem. Šis beidzot izskatās reāls. Es pati sekošu līdzi, lai reforma notiktu.

Tomēr tiesībsarga birojs un pašvaldību savienība reformā saredz trūkumus. Lai gan programmā ir uzsvērtas rūpes par aizbildņu un audžuvecāku kustības popularizēšanu, finansiālā ziņā ieguvumu nebūšot.

“Nereti aizbildņiem, kas visbiežāk ir vecvecāki, naudas ir maz, tāpēc ir nepieciešams finansējums no valsts. Taču koncepcija, vai valdības lēmums paredz, ka no 2018. gada finansējumu aizbildņiem pārtrauks vispār,” neizpratnē bija Tiesībsarga biroja pārstāve Laila Grāvere.

Labklājības ministrijā gan kritiku noraidīja, uzsverot, ka finansiālo atbalstu plānots palielināt. Ministrijā arī nepiekrīt tiesībsarga aicinājumam bērnu namus likvidēt pilnībā. Nereti gadās situācijas, kad mazais vismaz uz dažām dienām jāievieto iestādē, jo neviens nav gatavs nekavējoties uzņemties rūpes par bērnu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm