tv3.lv

Latvijā bāzēts uzņēmums piedāvā risinājumu, kas spētu radikāli palielināt Covid‑19 testēšanas jaunu

Latvijā bāzēts uzņēmums gatavs piedāvāt tehnoloģisku risinājumu, kas spētu radikāli palielināt Covid-19 pārbaužu veikšanas tempu un apjomu. Veselības ministrija gan uzskata, ka šobrīd Latvijas laboratoriju esošā kapacitāte ir pietiekama. Taču ir labi zināt, ka pa rokai ir risinājums, ja testēšanas apjomus vajadzētu strauji audzēt.

Latvijā bāzēts biotehnoloģiju uzņēmums piedāvā Covid-19 testēšanas jaudu diennaktī palielināt par 10 000 analīžu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Patlaban analīžu veikšanas posmā ilgāko laiku un lielāko darba apjomu veido iepriekš noņemto deguna un kakla notriepju sagatavošana Covid-19 analīzēm. Klupšanas akmens – laboranti paraugus sagatavo ar rokām. Taču biotehnoloģiju uzņēmums “MGI Latvia” saredz iespēju testēšanu paātrināt, izmantojot iekārtu, kas paraugus sagatavo automatizēti.

“Šī ir iekārta, kas pārnes šo sākotnējo materiālu no stobriņiem. Šeit ir iekšā stobriņi. Iekārta to atskrūvē, paņem no turienes materiālu, aizskrūvē ciet un noliek atpakaļ. Un pārnes šo materiālu uz vienu no šīm 96 bedrīšu plātēm,” skaidro “MGI Latvia” vadītājs Andis Šlaitas.

Ierasti laboranti to dara ar rokām, un tas prasa daudz laika. Tikmēr viena šāda iekārta 192 paraugus spēj automatizēti apstrādāt 40 minūšu laikā. Līdz ar to paraugs arī ātrāk nonāk līdz pēdējam posmam – koronavīrusa klātbūtnes noskaidrošanai. Uzņēmums gatavs piedāvāt arī aprīkotas mobilās analīžu sagatavošanas teltis, kuras var izvietot jebkur Latvijā.

“Šis ir viens veids, šī mobilā laboratorija, kuru mēs uzstādām, aprīkojam ar visām iekārtām, mācām personālu, kā tās lietot. Un attiecīgi mēs varam panākt šo 10 000 paraugu apstrādi. Tas ļaus noteikti samazināt izmaksas. Es nevaru pateikt konkrētus skaitļus, jo ir darbaspēka izmaksas, sākotnējo paraugu sagatavošana un datu nogāde. Bet ir noteikti, noteikti lētāk,” saka Šlaitas.

Oktobra beigās premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) sacīja, lai apturētu Covid-19 izplatību, strauji nepieciešams celt vīrusa testēšanas jaudu, to palielinot līdz 8000 analīžu dienā. Taču pēdējā mēneša laikā cerētie testēšanas apjomi tā arī nav sasniegti. Neatkarīgi no tā patlaban testēšanas jaudas palielināt nav nepieciešams, uzsver par Covid-19 laboratorijām atbildīgais Sergejs Ņikišins. Šobrīd sešas Covid-19 laboratorijas diennaktī spējot apstrādāt 8400 paraugu, kas pat pārsniedz nosūtījumu skaitu uz Covid-19 testiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs redzam, ka vidēji darba dienā noņem un piegādā laboratorijām apmēram 6800 paraugu. Pašlaik mūsu testēšanas kapacitāte ir pietiekama, lai apstrādātu visus paraugus, visus tos cilvēkus apkalpot, kuriem ir nepieciešams tests,” norāda  Covid-19 laboratoriju tīkla koordinators Sergejs Ņikišins.

Taču Veselības ministrija akcentē, ja pienāks brīdis, kad nepieciešamība pēc Covid-19 analīzēm pārsniegs pašreizējo testēšanas jaudu, risinājumi būs jāmeklē. Un tā ir laba ziņa, ka jau tagad ir uzņēmēji ar nepieciešamajām iekārtām, kas krīzes brīdī būtu gatavi palīdzēt nekavējoties.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm