“Latvenergo” un “Latvijas gāze” turpinās piemērot kavējuma procentus; iedzīvotāju parādi jau mērāmi miljonos

2022. gada 24. septembrī 20:00

No 23.septembra Latvijā iestājies astronomiskais rudens. Arvien tuvāk arī apkures sezona un brīdis, kad daudziem komunālie maksājumi kļūs par vēl lielāku finansiālo izaicinājumu. Komunālo pakalpojumu jomas uzņēmumiem arī jāgatavojas tam, ka klientu maksātspēja saruks. Vairāki jau apņēmušies nepiemērot kavējuma procentus par kavētiem maksājumiem. “Latvenergo” un Latvijas gāzei” gan pagaidām tādu plānu nav.

Apkures sezona vairs nav aiz kalniem. Par spīti plašiem enerģijas taupīšanas pakalpojumiem un vērienīgam valsts atbalstam, kas gaidāms turpmākajos mēnešos, prognozējams, ka tik un tā daudzās mājās rēķinu samaksāšana sagādās ļoti lielas grūtības.

Aina neiezīmējas laba jau patlaban. Lai arī vasaras mēnešus iedzīvotāji izmantojuši, lai mazinātu savus parādus enerģijas tirgotājiem un komunālo pakalpojumu sniedzējiem, nesegtie maksājumi joprojām mērāmi miljonos eiro. Jāpiebilst, ka valstij piederošais uzņēmums “Latvenergo” informāciju par parādiem nebija gatavs atklāt.

Lasi arī: SPRK apstiprina būtiski lielākus “Latvenergo” saražotā siltuma tarifus, kas ietekmēs maksu Rīgā

Skaidrs, ka daļa šo summu ir jau principā neatgūstama, taču kavētu norēķinu pieaugums turpmākajos mēnešos bažas raisa visiem, ņemot vērā, ka arī pašiem uzņēmumiem jāmaksā saviem piegādātājiem.

Gatis Roze
“Civinity” grupas Dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs

“Šāda situācija, kāda ir šobrīd, vēl nav bijusi nekad. Mēs jau redzam, ka būs dārgi, būs grūti samaksāt un būs arī grūtības nākamgad uzsākt apkures sezonu, ja šie parādi tiks izaudzēti lielāki nekā šobrīd.”

Linda Rence
“Rīgas siltuma” pārstāve

“Mēs sagaidām, ka situācija ar parādiem varētu mainīties. Pieļaujam, ka parādi varētu pieaugt, bet šeit mēs lielā mērā raugāmies uz valsts plānoto atbalstu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sagaidāms, ka tieši palīdzības programmām būs izšķiroša loma tajā, kāda parādu situācija izskatīsies apkures sezonas beigās.

Rīgas domē stāsta, ka ziema neapšaubāmi būs sarežģīta – gan galvaspilsētā, gan citur. Jau patlaban mājokļu pabalstu pieprasījumu skaits pieaudzis par 60% salīdzinājumā iepriekšējo gadu.

Jānis Lange
Rīgas domes izpilddirektors

“Skaidrs, ka palīdzība būs nepieciešama un tas jāvērtē arī nākamā gada budžeta kontekstā. Arī Rīgas pašvaldībai jāstrādā pie tā, lai palīdzētu mazāk turīgajiem iedzīvotājiem šo ziemu pārciest.”

Lai situāciju nepadarītu vēl trakāku, dome izpilddirektors vērsās pie Rīgā strādājošajām kapitālsabiedrībām, lai, līdzīgi kā Covid laikā, “Rīgas siltums”, “Rīgas namu pārvaldnieks” un “Rīgas ūdens” nepiemērotu kavējumu procentus laikā nesamaksātiem rēķiniem.

Gadījumā, ja nav iespējams laikā savas saistības segt, iedzīvotājiem ieteicams nekavējoties lūkot pēc palīdzības Sociālajā dienestā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krists Leiškalns
“Rīgas namu pārvaldnieka” pārstāvis

“Visbiežāk, ja ir kavēts viens rēķins, to var samaksāt. Parasti cilvēks, pārgrupējot izdevumus, spēj nomaksāt. Ja kavēti divi rēķini, reizēm un mazliet ilgākā laikā arī spēj nomaksāt. Tiklīdz mēs runājam par trim rēķiniem, tas kļūst par diezgan nepārvaramu šķērsli.”

Kādreizējais monopolists “Latvijas gāze” un arī valstij piederošais “Latvenergo” neplāno atteikties no kavējuma procentu rēķināšanas, taču varētu par to izšķirties, ja situācija prasīs. Konkrētus kritērijus tam gan neminot.

Žurnālists
Medijos darbojas 10 gadus. Iepriekš strādājis ziņu aģentūrās, savukārt ikdienā TV3 Ziņās vēsta par aktuālo ekonomikā un politikā, padziļināti pievēršoties valdības darbam, transportam un enerģētikai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm