tv3.lv

Vai apavus un apģērbu brīvdienās nedrīkstēs tirgot arī pārtikas hipermārketi? – atbild EM

Kāds lasītājs Skaties.lv vērsies ar jautājumu, vai arī pārtikas hipermārketos, kur bez pirmās nepieciešamības precēm tirgo arī apģērbu un apavus, sestdienās un svētdienās šīs preces būs liegts tirgot, ņemot vērā nupat kā pieņemtos veikalu darbības ierobežojumus ārkārtējā situācijā.

2020. gada 3. decembrī 13:55

Portāls Skaties.lv trešdien, 2.decembrī, saistībā ar jaunajiem ierobežojumiem saņēma lasītāja jautājumu. “Sveiki! Viens jautājums, vai pareizi saprotu, ka visos veikalos sestdienās, svētdienās tirgos tikai pārtiku, pamperus, dzīvnieku barību utt. Bet apavus, drēbes un tamlīdzīgas preces netirgos, ja tādas ir, piemēram, lielveikalā “Maxima”?” viņš vaicāja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību nodaļā Skaties.lv atbildēja, ka saskaņā ar Ministru kabineta (MK) rīkojumu brīvdienās un svētku dienās tirdzniecības vietās atļauta tikai tirdzniecība ar rīkojumā minētajām precēm, kas ir pārtikas preces (izņemot alkoholu), higiēnas preces, dzīvnieku barība, preses izdevumi un sabiedriskā transporta biļetes. Līdz ar to citas preču grupas (kuru vidū ir arī apģērbs un apavi) tirgot ir aizliegts.

Kategorijā “higiēnas preces” ietilpst šampūni, zobu higiēnas līdzekļi, zobu sukas, ziepes, ķermeņa mazgāšanas līdzekļi, tualetes papīrs, kabatas lakatiņi, kosmētiskās salvetes, dvieļi, galda salvetes, higiēniskās paketes, tamponi, bērnu autiņi, kā arī sejas maskas.

Brīvdienās tirdzniecības vietās varēs iegādāties arī sērkociņus, veļas pulveri, kafiju, sejas maskas un dezinfekcijas līdzekļus. Ārkārtējās situācijas laikā degvielas uzpildes stacijās varēs tirgot degvielu un preces, kas nepieciešamas automašīnu drošai lietošanai un kuru nepieejamība var radīt satiksmes drošības apdraudējumu.

EM vērsa uzmanību, ka preču tirdzniecības ierobežojums brīvdienās un svētku dienās attiecas arī uz ielu tirdzniecību un tirdzniecību atklātā tirgus teritorijā. Savukārt gadatirgu organizēšana ir  pilnībā aizliegta.

Vēl kāda iedzīvotāja bija vērsusies redakcijā ar jautājumu par alkohola tirdzniecību internetā, – vai Latvijas iedzīvotājiem sestdienās un svētdienās būs vai nebūs ļauts iegādāties alkoholu interneta veikalos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

EM informēja, ka brīvdienās netiks ierobežota tirdzniecība internetā, tādējādi arī brīvdienās un svētku dienās būs atļauta preču piegāde uz mājām un pakomātiem, kā arī preču izsniegšana un saņemšana veikalos. Brīvdienās internetā varēs iegādāties arī tās preces, kuras būs liegts iegādāties tirdzniecības vietās, tostarp internetā nedēļas nogalēs un svētku dienās būs atļauts pirkt alkoholu un cigaretes.

EM mājaslapā publicētā informācija liecina, ka sniegt pakalpojumus brīvdienās un nedēļas nogalēs varēs banku filiāles, ķīmiskās tīrītavas, apavu, pulksteņu un šūšanas darbnīcas, kā arī atslēgu remontdarbnīcas.

Ministrijā arī uzsvēra, ka pasākuma mērķis ir maksimāli mazināt cilvēku plūsmu veikalos, līdz ar to dota iespēja iegādāties tikai pašu nepieciešamāko.

EM arī atgādina, ka joprojām spēkā ir arī iepriekš noteiktie drošības pasākumi tirdzniecības vietās, tajā skaitā ielu tirdzniecībā un tirdzniecībā atklātā tirgus teritorijā – mutes un deguna aizsegu lietošana veikalu, tirgu apmeklētājiem un darbiniekiem, divu metru distances ievērošana, apmeklētāju informēšana par piesardzības prasībām, pastiprinātas higiēnas ievērošana un darbinieku veselības stāvokļa uzraudzība.

Skaties.lv aicina cilvēkus veikt pārdomātus pirkumus. Labs risinājums ir pirms došanās uz veikalu izveidot nepieciešamo preču sarakstus, kas atvieglos un paātrinās iepirkšanās procesu. Tāpat Covid-19 izplatības ierobežošanas nolūkā ir svarīgi būt piesardzīgiem veikalos, – ievērot drošības pasākumus, tajā skaitā valkāt maskas, ieturēt sociālo distanci un ievērot roku higiēnu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jau ziņots, ka līdz ar ārkārtējās situācijas pagarināšanu līdz 2021. gada 11. janvārim pastiprināti epidemioloģiskās drošības pasākumi tirdzniecības vietās. Lai mazinātu cilvēku drūzmēšanos tirdzniecības vietās iekštelpās un ārtelpās, samazināts maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās. Uz vienu apmeklētāju jāparedz ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības, tādējādi nodrošinot, ka tirdzniecības vietā atrodas ne vairāk kā 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra. Ja tirdzniecības vietas platība ir mazāka par 25 kvadrātmetriem, tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs.

Tirdzniecības pakalpojumu sniedzējiem pie ieejas veikalā labi redzamā vietā ir jānorāda informācija, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā vietā.

Tāpat ierobežota veikalu darbība brīvdienās un svētku dienās, kad varēs darboties tikai aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas, un veikali, kuros drīkst tirgot pārtikas preces (izņemot alkoholu), higiēnas preces un degvielu. Preču tirdzniecības ierobežojums brīvdienās un svētku dienās attiecas arī uz ielu tirdzniecību un tirdzniecību atklātā tirgus teritorijā. Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana.

Lasi vēl: Nedēļas nogalēs būs slēgta liela daļa veikalu un būs aizliegta alkohola tirdzniecība

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm