Lai segtu komunālos maksājumus, cilvēki ietaupa uz pārtiku, izklaidēm un jaunu apģērbu

Būtiski pieaugot izmaksām par apkuri, elektrību un citiem komunālajiem maksājumiem, Latvijā gandrīz puse iedzīvotāju plāno samazināt ikdienas tēriņus, lai spētu segt komunālos maksājumus. Šāda aina atklājusies “Luminor” bankas veiktajā pētījumā. Iedzīvotāji arī krietni rūpīgāk pēta pārtikas cenas, mazāk pērk apģērbu un taupības vārdā atsakās no izklaidēm.

Aptaujas dati liecina, ka vairāk nekā 40% iedzīvotāju taupa uz ikdienas tēriņiem, lai varētu nosegt komunālos maksājumus. Skaidrosim, uz ko iedzīvotāji taupa visvairāk.

Aptauja veikta decembrī sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat Latvija”, uzklausot 1000 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kamēr 44% aptaujāto plāno taupīt naudu, lai spētu apmaksāt komunālos rēķinus, 21% iedzīvotāju kā risinājumu izvēlas papildu energoefektivitātes risinājumu ieviešanu mājoklī, lai samazinātu ikmēneša rēķinus ilgtermiņā. Tos biežāk plāno ieviest Pierīgā dzīvojošie un iedzīvotāji, kuri ir vecāki par 50 gadiem.

17% atzīst, ka pelna pietiekami, lai spētu norēķināties par obligātajiem ikmēneša izdevumiem arī to pieauguma gadījumā. Ienākumus kā pietiekamus, lai segtu cenu pieaugumu, divas reizes biežāk norādījuši vīrieši nekā sievietes.

13% aptaujāto atzīst, ka pieaugošo rēķinu apmaksai izmanto uzkrājumus jeb drošības spilvenu.  Visbiežāk uzkrājumus nodrošinājuši seniori.

Jekaterina Ziniča
“Luminor” Baltijas biznesa attīstības vadītāja

“Viena ģimene varbūt ierobežos izklaides, citi piedomās, sāks atlikt naudu, paskatoties sarakstu supermārketos. Veiksmīga budžeta plānošana, nav vienas receptes, sīkumi, kas ikdienā zog naudu no maciņa.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

9% aptaujāto plāno meklēt labāk atalgotu darbu, lai spētu nomaksāt ikmēneša komunālos rēķinus. Samazināt tēriņus vairāk plāno sievietes, kā arī iedzīvotāji Latgalē, bet mazāk ekonomiski aktīvie iedzīvotāji vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem.

Sieviete piedomā, ko atlikt ģimenes budžetā, tajā pašā laikā gados jaunāki cilvēki un vīrieši saka – es meklēšu papildu darbu vai labāk apmaksātu, lai nosegtu, tas ir interesants rādītājs starp dzimumiem.

TV3 uzrunātie iedzīvotāji atzīst, ka komunālo rēķinu inflācijas sitiens pa maku jūtams pamatīgi, un visgrūtāk tieši senioriem.

Baiba
iedzīvotāja

“Drausmīgs apkures rēķins! Mana māsas meita šausminājās, par manu mazo dzīvoklīti 180 mēnesī, tas ir 37 m². Nu, protams, uz ko var ieekonomēt? Uz pārtiku. Kaut kā tā, iztiekam.”

Ivita
iedzīvotāja

“Nu varbūt uz pārtiku. [Kino, teātris? – red.] Nē, nē, šobrīd man tas tik ļoti neskar. Domāju, citiem ir trakāk, man būtu grēks sūdzēties.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viola
iedzīvotāja

“Nu, protams, piedomā, ko pērk, arī pārtikai piedomā, nav tā, ka sapērk un jāmet. Kino vispār nav mans mīļākais, uz teātri arī mazāk, protams, bet nu bez izklaidēm nē!”

Jānis
iedzīvotājs

“Nu jā es atlieku pirkumus, kas nav steidzami, apģērbu, jaunas preces, ja nevajag. Esmu jau saplānojis. Patīkami nav, bet ko darīt! Cenas augušas.”

Speciālisti lēš, ka taupības režīms daudzās mājsaimniecībās varētu atslābt ne ātrāk kā pavasarī un vasarā, kad pamazām saruks maksājumi par apkuri.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm