Lai neiznīktu operetes žanrs Latvijā, teātris prasa valsts finansējumu.

“Operetei vajag mājas”- ar tādu saukli Operetes fonda pārstāvji jau ilgstoši klauvē pie valdības durvīm, prasot valsts finansējumu šim muzikālajam žanram.

2019. gada 14. jūlijā 10:00

Šajās dienās, kad Ikšķilē risinās Starptautiskais Operetes festivāls, tā rīkotāji un dalībnieki vēlreiz atgādina, ka viņiem Latvijā pagaidām nav iespēja pilnvērtīgi attīstīties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nākošgad apritēs jau 25 gadi kopš Rīgā slēgts muzikālais jeb Operetes teātris. Uz ielas tika izmesti 300 teātra darbinieki, likvidēta tā saimniecība.  Kopš tā laika Latvija ir viena no retajām Eiropas un vienīgā no Baltijas valstīm, kur šāda teātra nav. Tomēr jau sešas sezonas Latvijas Operetes fonda trupa ar 120 profesionāļiem  – solistiem, dejotājiem, orķestri, kori, scenogrāfiem, un citiem  darbiniekiem – pašu spēkiem iestudē operetes un rīko koncertus.

“Tā lielā problēma, ka nav pastāvīgi mājvieta operetes teātrim, Latvija sevi prezentē kā mūzikas lielvalsti, vienīgie Eiropā, kur nav profesionāla muzikālā teātra. Tas, man liekas, ir ļoti bēdīgi,” norāda operetes orķestra diriģents Atvars Lakstīgala.

Lai profesionālo darbību, repertuārus, varētu plānot, ir nepieciešama bāzes dotācija. Latvijas Operetes fonds no valsts prasa 200 000 eiro. Šobrīd Operetes darbība notiek, balstoties uz ziedojumiem un projektiem.

“Rakstām projektus, bet diemžēl projektu līdzfinansējumu ir neparedzami un nenoteikti, lai profesionāli strādātu, tas ir absolūti nepietiekami. Mēs jau septiņus gadu pildām šo valsts funkciju, kas ir ierakstīta 2014. – 2020.gada kultūras plānošanas dokumentos, mums ir vajadzīga palīdzība,” norāda operetes fonda vadītāja Agija Ozoliņa-Kozlovska.

Salīdzinājumam jāmin, ka valsts dotācija Nacionālajai Operai un baletam gadā ir astoņi miljoni eiro. Operetes fonda pārstāvji skumīgi  joko, ka gadā viņiem pat pietiktu ar mazāku budžetu nekā iztērē vienas operas uzvešanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lakstīgala bilst: “Teātris prasa ilgtermiņā plānot, vismaz gadu uz priekšu, lai varētu ar māksliniekiem notis, kostīmus, visu sarunāt, bet šobrīd, ja mēs bieži vien pat nezinām, kur mēs nākamajā dienā mēģināsim, ir ļoti, ļoti grūti. Tāpēc mēs ļoti ceram uz valdības ieinteresētību un atbalstu šādu muzikālo teātri Rīgā atjaunot.”

Tam piekrīt arī viens no skatītāju iemīļotākajiem Operetes solistiem Nauris Indzeris.

“Ir miljons lietu, kas normālā teātrī tiek nodrošināts, jā, naudas trūkst, bet nodrošina, tad mums tas lielākoties ir jānodrošina pašiem, ar biļešu ieņēmumiem šo mašinēriju uzturēt nav iespējams, tāpēc ir akūti nepieciešams atbalsts no valsts,” saka Indzeris.

Solists uzskata, ka tā ir liela paviršība no valsts puses, ka vesela paaudze Latvijā uzaugusi bez skaistās mūzikas, ko ietver jauneklīgais un šarmantais žanrs. Pašlaik opereti pie dzīvības lielākoties uztur mākslinieku entuziasms.

“Mākslinieki uzstājas par, nu kā, lai saka, mēs ar savu uzstāšanos šo žanru dotējam paši. Mūsu entuziasms. Protams, mēs saņemam nelielus honorārus, bet teikt to nedrīkst, jo tas ir pārāk smieklīgi priekš tā darba, kas tiek ieguldīts,” bilst Indzeris.

Operetes fonds šonedēļ izsūtīja vēstuli valdībai un Saeimai, prasot jau šogad piešķirt 200 000 eiro. Finanšu ministrijā gan norāda, ka šis nav ārkārtas vai neparedzēts gadījums, līdz ar to finansējums jāprasa no nozares ministrijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja runājam par šo gadu, tad šis jautājums būtu skatāms Kultūras ministrijas budžeta ietvaros. Ņemot vērā, ka ir jau sākusies gada otrā puse, tad ieviest šādu jaunu pasākumu esošā budžeta ietvaros, iespējamība ir diezgan maza,” skaidro Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktora vietniece Lelde Grīnvalde.

Operetes fondā norāda, ka cer uz to, ka viņus saklausīs jaunais Kultūras ministrs Nauris Puntulis. Viņš ir ne vien operdziedātājs, bet arī viens no trim Latvijas tenoriem, kuri dzied arī Operetes trupā. Tomēr Puntulis TV3 Ziņām norāda, ka lūgumu pēc finansējuma vērtēs vien nākamā gada budžeta kontekstā, ņemot vērā tā iespējas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm