tv3.lv

Krīzes situācijā darbā Covid‑19 inficētā kontaktpersona mājas karantīnu varēs aizstāt ar testu

Strauji pieaugot dažādu nozaru darbinieku darba nespējai, var kavēties sabiedrībai nozīmīgu funkciju izpilde un būt traucējumi tautsaimniecībai un uzņēmumu darbībā, tāpēc krīzes situācijā pēc kontakta ar Covid-19 inficēto valdība lēma atļaut darbiniekiem mājas karantīnu aizstāt ar testa veikšanu.

18. janvārī 15:20

Valdības apstiprinātie grozījumi rīkojumā par ārkārtējo situāciju paredz, – kontaktpersonai ir vai nu jāveic RNS tests laboratorijā jeb jebkurā ārstniecības iestādē, vai aptiekā ar profesionāļa palīdzību jāveic antigēna tests un jāsagaida negatīva testa rezultāts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja testa rezultāts ir negatīvs, darbinieks var pildīt savus darba pienākumus. Pēc trim līdz piecām dienām gan jāveic atkārtots kontroles RNS tests laboratorijā vai antigēna tests medicīnas iestādē vai aptiekā.

Tā kā persona šajā laika periodā jebkurā dienā var kļūt infekcioza, inkubācijas perioda laikā desmit dienas pēc pēdējā kontakta ar inficēto cilvēku personai ir jālieto FFP2 respirators, kā arī jāizvairās apmeklēt sabiedriskas vietas un nedrīkst lietot sabiedrisko transportu, lai neriskētu aplipināt citus.

Darba devējs var šādiem darbiniekiem aizstāt mājas karantīnu ar paštestu veikšanu darbavietā pirms amata pienākumu veikšanas septiņu dienu laikā kopš pēdējā kontakta ar inficēto personu.

Jaunais regulējums paredz Covid-19 inficētajiem iespēju izolāciju pārtraukt septītajā dienā dienā pēc inficēšanās apstiprināšanas, ja pēdējo 24 stundu laikā nav bijušas tādas akūtas slimības pazīmes, piemēram, drudzis, sāpes, klepus.

Rīkojuma grozījumi arī paredz izņēmuma situācijas darbiniekiem, kas iesaistītas svarīgu sabiedrības funkciju īstenošanā, kā arī cilvēku veselības aizsardzības, drošības, ekonomiskās vai sociālās labklājības nodrošināšanā un kuru darba pienākumu pārtraukšana būtiski ietekmētu valsts un sabiedrības pamatfunkciju īstenošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izņēmumi attieksies uz

 • veselības aprūpes iestāžu darbiniekiem, kas sniedz pakalpojumus pacientiem;
 • ilgstošas sociālās aprūpes iestāžu darbinieki;
 • Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm;
 • Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm;
 • telekomunikāciju un enerģētikas uzņēmumu kritiski svarīgiem darbiniekiem;
 • plašsaziņas līdzekļu darbiniekiem, kuri nodrošina mediju darbības nepārtrauktību klātienē;
 • aizsardzības nozarē strādājošiem;
 • kritisko tirgus uzraudzības iestāžu darbiniekiem,
 • darbiniekiem, kas sniedz kritiskos publiskos pakalpojumus un novērš avārijas;
 • pārtikas ražošanas un pārstrādes uzņēmumu kritiski svarīgiem darbiniekiem;
 • kritisku ārpolitisko vai drošības interešu aizsardzībai;
 • transporta un autoceļu uzturēšanas uzņēmumu kritiski svarīgiem darbiniekiem.

Šādas personas pēc kontakta ar inficēto vai par kuru ir pamatotas aizdomas par inficēšanos, mājas karantīnu var aizstāt ar FFP2 respiratora bez vārsta lietošanu visu inkubācijas perioda laiku, kā arī kontroles testa veikšanu piektajā dienā pēc kontakta ar inficēto.

Ja personas inficējušās pašas, jāievēro trīs dienu izolācija. Ja šo trīs dienu laikā nav slimības pazīmju, var doties pildīt darba pienākumus, ja ir veikts Covid-19 RNS tests laboratorijā vai antigēna tests kādā no antigēna testa veikšanas punktiem, tai skaitā aptiekā, un testa rezultāts ir negatīvs. Vienlaikus risks, ka persona joprojām ir inficēta, ir ļoti augsts – tas pārsniedz 30%, tādēļ ir jāievēro arī papildu aizsardzības pasākumi kā FFP2 respiratora lietošana un jāizvairās no sabiedrisku vietu, tai skaitā sabiedriskā transporta lietošanas.

Situācijās, kad sabiedrībai kritiski svarīgā iestādē ir darba nespējīgi visi darbinieki un arī izņēmuma risinājums nenodrošina iespēju funkciju nepārtrauktībai, var ieviest individuālus risinājumus, organizējot darbu pēc burbuļa principa, nodalot inficēto darbinieku plūsmu no neinficētajiem un novēršot inficēto darbinieku saskari ar klientiem, par kuriem nav informācijas, ka viņi ir vai nav inficēti, vai kuri nav inficēti. Šādi var organizēt darbu ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs, ārstniecības iestādēs.

Darba devējam ir jāsabalansē riski starp paaugstinātu risku infekcijas izplatībai darba kolektīvā un citu cilvēku pakļaušanai inficēšanās riskam un uzņēmuma vai iestādes darbības nepārtrauktības nodrošināšanu, un izolācijas vai karantīnas saīsināšana ir jāizmanto situācijās, kad tas ir reāli nepieciešams uzņēmuma darbībai.

Tāpat ir svarīgi šādās situācijās izmantot pietiekami efektīvus drošības pasākumus, kā ne zemākas klases kā FFP2 respiratora bez vārsta lietošana, iespēju robežās nodalīt potenciāli inficētos darbiniekus no pārējiem, kā arī darba devējam darbiniekam ir jānodrošina transports nokļūšanai uz darba vietu un FFP2 respiratoru pieejamība, ja tiek piemērots saīsinātais izolācijas vai mājas karantīnas režīms.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja darba devējs darbiniekam mājas karantīnu aizvieto ar paštestu veikšanu katru dienu pirms darba pienākumu veikšanas septiņu dienu ciklā, nosacījumi epidemioloģiskās drošības pasākumiem nemainās, proti, nav prasības lietot FFP2 respiratoru bez vārsta un nepiemēro nosacījumu par sabiedriskā transporta nelietošanu.

Bērnam pēc izolācijas vai mājas karantīnas, atgriežoties izglītības iestādē, ārkārtējās situācijas laikā samazināts mājas karantīnas un izolācijas laiks, kā arī pastāv iespēja atgriezties izglītības iestādē bez testa veikšanas vai ārsta izziņas. Grozījumi paredz arī izņēmuma iespējas bērniem inficēšanās gadījumā – septītajā dienā bez testa un ārsta izziņas varēs apmeklēt izglītības iestādi, ja vecāki apliecina, ka bērnam pēdējo 24 stundu laikā nav bijušas slimības pazīmes.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm