tv3.lv

Krievu valodā raidošo kanālu ierobežojošie grozījumi tuvojas finišam

2020. gada 13. maijā 22:07

Starp dažādiem ar Covid-19 saistītiem tematiem ir jau iepriekš iesākti jautājumi, kurus Saeimas deputāti tagad apspriež attālināti. Viens no tiem – par televīzijas valodu klāstu mājās pieejamajos kanālos. Valsts prezidents iepriekš aicināja latviešu un citās Eiropas Savienības valodās pieejamo kanālu pieejamību pamatpiedāvājumā noteikt ne mazāku par 80%.

Politiķu darba kārtībā izmaiņas televīzijas kanālu attiecībā nonāca pēc Valsts prezidenta iniciatīvas. Egila Levita priekšlikums bija pamatpiedāvājumā, tātad to kanālu klāstā, kas nav jāpiepērk atsevišķi, 80% rezervēt programmām latviešu un citās Eiropas Savienības valodās. Patiesais mērķis bija krievu valodā raidošo kanālu ierobežošana.

Tagad pirms trešā lasījuma deputāts Ritvars Jansons (NA) piedāvāja no tiem atteikties vispār.”Savu priekšlikumu iesniedzu, balstoties uz konkrētu vēlētāju jautājumiem, – kāpēc, ja valsts deklarē piederību ES, kāpēc, ieslēdzot TV, vismaz vienu trešdaļu aizņem Krievijas programmas,” norādīja deputāts.

“Šeit uz trešo lasījumu iesniegts kardināli citādāks likumprojekts, mums anotācija bezmaz vai būtu jāmaina šim likumprojektam. Bet labi, deputātiem ir tiesības iesniegt priekšlikumus,” sacīja Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš.

Vienīgais kabeļoperators, kas šobrīd nepiedāvā Krievijas kanālus, ir LMT viedtelevīzija. Tā ir uzņēmuma politika. Uzliekot to par pienākumu visiem, Saeimas Juridiskais dienests saredz riskus. “Es neesmu pārliecināts, vai šāds ierobežojums varētu izturēt konstitucionalitātes testu,” sacīja Saeimas Juridiskā dienesta padomnieks Gatis Melnūdris.

Globāli raugoties, šis ir arī jautājums, ko tad nepieciešams panākt – ierobežot krievu valodu pēc būtības vai tikai tos, kas klaji izplata naida runu vai Kremļa propagandu. Līdz ar to regulējums būtu atšķirīgs. “Mans priekšlikums nomaina valodas sietu pret likumpaklausības sietu,” saka Saeimas deputāte Vita Anda Tērauda (AP).

Citiem vārdiem – Tērauda uzskata, ka ierobežojumi nav jāattiecina uz visiem. Realitātē tas nozīmētu, ka no šobrīd apritē esošajiem pazustu kanāls “RTR-Rossija”. Šādu pieeju atbalsta viens no tirgus līderiem – “TET”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja šis mehānisms darbotos neatkarīgi no valodas un NEPLP spētu operatīvi piemērot likumā paredzētās sankcijas, to komplektējot ar Tēraudas kundzes priekšlikumu, kas liedz šādus kanālus, kas pēdējos trīs gadus sodīti, tas būtu visefektīvākais veids, kas palīdzētu sasniegt iecerēto mērķi,” pārliecināts ir “TET” Juridiskās daļas vadītājs Toms Meisītis.

Šāds risinājums īsti neapmierina Prezidenta kanceleju, jo attālinās no pamatdomas – noteikt tieši valodu procentuālo attiecību. Lēmumi par izteiktajiem priekšlikumiem šodien vēl netika pieņemti. Taču jau tagad nojaušams, ka izšķiršanās galvenokārt būs politiska, ne racionāla.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm