Krievija pirms vēlēšanām var īstenot mērķtiecīgas “informatīvās operācijas”, brīdina Mežviets

Krievija pirms vēlēšanām pret Latviju var īstenot mērķtiecīgus, ļoti konkrētus informatīvās ietekmes pasākumus un informatīvās operācijas, tā sarunā ar raidījumu “Melu teorija” atzina Drošības policijas priekšnieks Normunds Mežviets. Pēc viņa domām, sabiedrības pārspīlētais kriticisms jau sāk apdraudēt mūs pašus.

2017. gada 26. februārī 20:14

Vai Jūs varat minēt konkrētus piemērus, kādā veidā tiek iesakņota šī neticība?

Krievijas stratēģiskais mērķis globāli ir, protams, atjaunot savu kā lielvalsts ietekmi. Līdz tādam apmēram, kāds bija raksturīgs Padomju Savienības laikā. Protams, šajā stratēģiskajā ietvarā īpaša uzmanība tiek pievērsta arī kaimiņvalstīm, tostarp arī Latvijai. Un domāju, ka Krievijas ideālā ārpolitiskā vīzija šeit būtu redzēt sev lojālu politisku režīmu, faktiski prokrievisku valdību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bet, lai šādu rezultātu sasniegtu, ir nepieciešama attiecīga sabiedriskā doma, kurā, pirmkārt, sabiedrība ir gatava labprātīgi atteikties no sava valstiskuma, uzskatot, ka šis valstiskums nav sasniedzis tos rezultātus, ko nācija bija cerējusi, un, otrkārt, protams, lai sabiedrībā būtu pieprasījums pēc idejām, kuras aicinātu atteikties no valsts līdzšinējā ārpolitiskā kursa, dalības starptautiskajās organizācijās un orientēties vairāk uz politisku, ekonomisku, informatīvu un cita veida integrāciju Krievijas ietekmes sfērā.

Bet tas ir tāds haotisks vēstījums, vai var redzēt, ka tur apakšā ir kaut kāda konkrēta programma, kur ir sasprausti mērķi un efekti, kādi ir jāpanāk?

Tās ir mērķtiecīgas darbības, mūsu vērtējumā, kas tiek īstenotas vairāku gadu garumā, kurā iesaistīti dažādi subjekti gan Krievijas specdienesti, gan Krievijas masu medij, gan akadēmiskās vides pārstāvji, gan dažādi citi ar valdību saistīti subjekti. Tā ir mērķtiecīga, iepriekš plānota, mūsuprāt, programma.

Kādā veidā ir iespējams nošķirt šo te smalko līniju, kurā ir vienā pusē pamatota kritika, kas nāk no žurnālistiem, kas ir pat veicināma, no otras puses, ir šie te meli vai puspatiesības, kas kaitē iedzīvotājiem un kaitē valstij?

Ļoti ievērojamu daļu Latvijas sabiedrības raksturo ārkārtīgi kritiska attieksme pret valsti. Kritiska attieksme pret likumdevēju varu, pret izpildvaru, pret valsts pārvaldes un pašvaldību institūcijām, amatpersonām, valstī notiekošajiem sociālekonomiskajiem procesiem, valsts īstenoto politiku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bet veselīga kritika, tas jebkurā gadījumā ir labi.

Jā. Un veselīga kritika, tā neapšaubāmi ir laba, es Jums pilnībā piekrītu, bet kā jebkura laba lieta, ja tā tiek novesta līdz absurdam, tad šis paškritiskums pakāpeniski sāk zaudēt savu produktivitāti un savu pozitīvo efektu. Un es baidos, ka mēs diez gan bīstami esam pietuvojušies šai robežai, kad šis pārspīlētais kriticisms nedaudz jau sāk apdraudēt mūs pašus. Un tā ir tāda ļoti labvēlīga augsne, kuru ļoti mērķtiecīgi var izmantot dažādi, populistiski orientētas personas, personu grupas, organizācijas, tajā skaitā ar politiskām ambīcijām, kas šāda veida noskaņas sabiedrībā var ļoti mērķtiecīgi ekspluatēt, lai sasniegtu jau kaut kādus pilnīgi citus mērķus, kas ir būtiskā pretrunā ar mūsu valsts drošības interesēm.

Tad ko darīt – beigt kritizēt?

Nē, nekādā gadījumā, bet spēja objektīvi raudzīties uz šo kriticismu un konstatēt to, vai šis kriticisms ir konstruktīvs, vai šis kriticisms tieši otrādāk ir pašmērķīgs, šajā kriticismā nav saskatāmi analīzes elementi, šī kritika nepiedāvā alternatīvus risinājuma modeļus. Un šis kriticisms ir vērsts uz konkrētiem cilvēkiem, pret konkrētiem cilvēkiem, konkrētām amatpersonām. Manuprāt, šī būtu tā, šīs būtu tās pazīmes, kas norāda uz to, ka šis kriticisms tomēr nav veselīgs.

Jūsuprāt, tuvākajā laikā, kādas varētu būt tās tendences, ko pret Latviju varētu izmantot, lai iedzītu cilvēkiem neticību savai valstij?

Tās noteikti būs tuvojošās pašvaldību vēlēšanas, kā arī valsts parlamenta vēlēšanas. Pastāv iespēja, ka Krievija var aktīvi mēģināt šo visu ekspluatēt un arī īstenot kaut kādas mērķtiecīgas, ļoti konkrētas informatīvās ietekmes pasākumus un informatīvās operācijas pret mūsu valsti, lai diskreditētu mūsu valsts līdz šim īstenoto politiku, līderus, lai vēl vairāk sabiedrībā veicinātu šādu pretvalstisku noskaņu veidošanos un radītu labvēlīgu augsni dažādām politiskajām organizācijām, kuras piedāvā kaut kādu alternatīvu Latvijas politiskās nākotnes attīstības modeli.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm