tv3.lv

Koalīcijā pirmdien spriedīs par PVN samazināšanu elektrībai, gāzei un kurināmajam

16. janvārī 21:00

Pirmdien, 17. janvārī, JKP un NA koalīcijas partneriem piedāvās samazināt PVN elektrībai no 21% uz 5%, gāzei no 21% uz 5%, koksnei kurināmajam – uz 12%, intervijā raidījumā “Nekā personīga” pastāstīja labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP).

Būs arī piedāvājums noteikt valsts atbalstu mājsaimniecībām – maksimāli pieļaujamie cenu griesti 57,50 eiro par megavatstundu (MWh) apkures sezonā. Tāpat rosinās atsevišķām iedzīvotāju grupām izmaksāt vienreizējus pabalstus.

“Nekā personīga”: Cenu pieaugums ir milzīgs. To apliecina arī jaunākie dati, piemēram, elektrība ir dārgāka par 30% salīdzinājumā ar gadu iepriekš, gāze – par 40%, siltumenerģijai ir 20% pieaugums. Tas vēl nav viss, cenas kāpušas arī pārtikai – uz pusi dārgāki kļuvuši gan kartupeļi, gan milti, krietni vairāk jāmaksā arī par citām pamata uztura lietām. Janvārī šī aina būs vēl sliktāka, gāzes cenas paaugstināsies. Cik pašvaldību šoziem nevarēs samaksāt par saviem rēķiniem?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Covid-19 vilnim pievienojas inflācijas vilnis. Tas, cik strauji pēdējā laikā pieaugušas gan preču, gan pakalpojumu cenas ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā (ES), to neviens ekonomists nevarēja prognozēt. Skaidrs, ka situācija ir nopietna, ar pieņemtajiem pasākumiem nepietiek, tāpēc rīt koalīcijā mums būs nopietna un spraiga saruna par to, ko varam darīt vēl. Piektdien mums bija tikšanās ar Latvijas Pašvaldību savienību, lielajām pilsētām, mēģinājām vienoties par uz rītdienas koalīcijas sēdi virzāmajiem pasākumiem.

“Nekā personīga”: Varat pa punktiem nosaukt, par ko esat vienojušies un kādus priekšlikumus rosināsiet koalīcijai?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Kompleksie pasākumi skar četrus blokus, tie ir terminētie pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinājumi – elektrībai no 21% uz 5%, gan gāzei no 21% uz 5%, koksnei kurināmajam uz 12%.Kā arī būs piedāvājums noteikt valsts atbalstu mājsaimniecībām apkures sezonā. Maksimāli pieļaujamie cenu griesti  57,50 EUR/MWh.

“Nekā personīga”: Finanšu ministrs Jānis Reirs teica, ka PVN nav panaceja. Pēc viņa sacītā, PVN samazinājums dotu, piemēram, 15% ieguvumu, taču jau panākts 30% ieguvums, samazinot OIK un samazinot pārvades tarifus uz pusi. Pēc finanšu ministra teiktā, nepieciešami fiskāli neitrāli budžeta risinājumi un atbalsts ārpus budžeta ir iespējams tikai Covid-19 seku likvidēšanai. Ko dosiet pretī finanšu ministram, kurš rīt, visticamāk, teiks to pašu?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Mēs nerunājam tikai par Covid-19 sekām, inflācijas vilnis skar jebkuru no mums, risinājumi jādomā, nevar atrunāties ar Covid-19 naudām, jāskatās budžetā, ko varam atļauties un kādā formā.

“Nekā personīga”:  Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) saka, ka pašvaldībām naudas ir atliku likām, lai maksātu pabalstus…

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Esmu daudz ticies ar pašvaldībām un tām ir citādāks viedoklis, īpaši pēc pēdējo divu gadu laikā veiktajām nodokļu reformām tās nejūtas bagātas.

“Nekā personīga”: Vai ir aprēķini, cik daudz valsts budžeta līdzekļu prasītu PVN samazinājums un kas ir naudas avots?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Aprēķini vēl top, jo ir vairākas variācijas, cik lielā mērā samazināt PVN. Katra variācija ir ar savu fiskālo ietekmi. Bet skaidrs, ka budžeta izdevumi ir ievērojami. Tas gan būtu pagaidu pasākums, uz dažiem mēnešiem. Redzēs, ko šajā kontekstā teiks koalīcijas partneri rīt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nekā personīga”: To visu [cenu kāpumu] nebija iespējams iepriekš prognozēt?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Šādā apmērā nē. Tas, cik strauji pieaugušas cenas precēm un pakalpojumiem, ne tikai Latvijā, bet visā ES, ir šoks.

“Nekā personīga”: Ja “Jaunā vienotība” (JV) teiks nē PVN samazinājumam, jums ir cits risinājums?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Jā, es gribēju vēl pieminēt atbalstu mājsaimniecībām, izmantojot maksimāli pieļaujamos cenu griestus, gan siltumapgādei 57,5 MWh, gan gāzes apkurei 34,3 eiro. Ja rēķins ies virs šiem diviem nosauktajiem līmeņiem, valsts veiks intervenci un apmaksās to, kas ies virs cenu griestiem. Šis pasākums ir mērķēts, tas palīdzēs pašvaldībām, kur siltumapgādes un gāzes tirgi īpaši strauji kāpuši. Šis pasākums, domāju, ir viens ko labākajiem. Tad ir īstermiņa aizdevumi siltumapgādes uzņēmumiem, un tas īpaši varētu palīdzēt, piemēram, Daugavpilij, Ropažiem, kur ir nopietna situācija un, iespējams, vajadzēs no valsts kases īstermiņa aizdevumu pārziemošanai. Tad ir priekšlikums par vienreizējiem pabalstiem, līdzīgi kā pērn 500 un 200 eiro apmērā, šogad piedāvāsim variantu vienreizējam maksājumam īpaši smagi cietušajai sabiedrības grupai.

“Nekā personīga”: Vismazāk aizsargātās ir nepilnās ģimenes, kādā veidā Labklājības ministrija tām var palīdzēt?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Par vienreizējiem maksājumiem runājot, gribēju pieminēt pensionārus, šī sabiedrības grupa ir daudz, daudz lielāka, tiem jāpalīdz pēc iespējas ātrāk, bet, es piekrītu, arī jūsu pieminētā grupa (nepilnās ģimenes) saņems atbalstu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nekā personīga”: Tātad runājam par tā saucamo helikopternaudu vai helikoptermaksājumiem, un jūs domājat, ka šī atbalsta saņēmēju vidū varētu ietilpt pensionāri un ģimenes ar bērniem neatkarīgi no bērnu skaita?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Mēs no savas puses piedāvāsim, bet, par kādiem pasākumiem vienosies koalīcija, to redzēsim rīt pēc koalīcijas padomes sēdes. Iespējams, rīt vēl neizdosies vienoties. Taču jāņem vērā, ka šai valdībai ir trīs gadi. Līdz šim esam spējuši vienoties, jo koalīcija un valdība esam komanda. Var kritizēt vienu vai otru pasākumu, varbūt kaut ko varēja darīt ātrāk vai labāk, bet kopumā līdz šim pasākumiem esam tikuši cauri, domāju, ka arī rīt varētu būt kādas labas ziņas.

“Nekā personīga”: Drusku gan novēloti, rēķini jāapmaksā tagad. Cik laiku prasīs kāda no instrumentiem pieņemšana un kādu prognozējat balsojumu? Piektdien bija klāt ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs, tātad NA ir uz viena viļņa ar jums – JKP?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Nu, būtībā tas ir vairāk [ekonomikas ministra Jāņa] Vitenberga kunga piedāvājums, ko kopā esam veidojuši. Jautājums, ko teiks mūsu koalīcijas partneri – AP un JV.

“Nekā personīga”: Ko saka AP?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Viņi līdz šim ir bijuši skeptiski attiecībā uz PVN samazinājumu, jo uzskata, ka tas nav efektīvākais un mērķētākais palīdzības veids.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nekā personīga”: Mājokļa pabalsts līdz ar valsts subsidēšanu līdz ar maiju beigsies, kas tālāk?

Labklājības ministrs Gatis Eglītis: Mēs esam gatavi pagarināt termiņu, kad valsts līdzfinansē mājokļu pabalsta izdevumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm