tv3.lv

Ko darīt, ja kāda augu suga iznīkst? Kultūraugu gēnu bankai trūkst naudas, lai ievāktu jaunus krājumus

Latvijā ir daudz augu selekcionāru un lai viņu radītais nepazustu un sēklu krājumi tiktu saglabāti arī nākamajām paaudzēm, rūpējas Latvijas Kultūraugu gēnu banka. Kā sēklas nonāk līdz bankai un kādām vajadzībām sēklas tiek izmantotas?

2016. gada 26. martā 21:27

Garāmbraucējs nemaz neiedomāsies, ka te Salaspilī Valsts mežzinātnes institūtā Silava glabājas Latvijas nacionālā bagātība. Saldētavā cieši blakus viena otrai alumīnija folijas maisiņos sapakoti vietējo šķirņu sēklu tūkstoši. Latvijas kultūraugu gēnu bankā var atrast kviešus, cukurbietes, tomātus, salātus un daudzus citus kultūraugus, kuri pavairojami ar sēklām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Balva ir tikai viena no aptuveni 70 pelēko zirņu šķirnēm, kuras glabā gēnu banka. Kopumā šajās saldētavās ir 70 dažādu sugu vietējās izcelsmes kultūraugu un ik gadu glabātavai institūti piegādā aizvien jaunas šķirnes. Tomēr pirms sasaldēšanas sēklas iziet garu ceļu.

Lai arī te atrodama nacionālā bagātība, gēnu bankai krīzes gados finansējums tika samazināts par ceturtdaļu un kopš tā laika nav paaugstināts. Šī iemesla dēļ vairākus darbus banka nevar vairs atļauties, stāsta bankas vadošais pētnieks Dainis Ruņģis: “Papildus, ko nedarām, ir tālāk kaut kāda pētniecība. vajag arī veikt ekspedīcijas, ievākt jaunu materiālu, pirms tas pazūd no dabas, tas netiek darīts.”

Tikmēr, lai kādas nelaimes rezultātā nepazustu jau uzkrātais ģenētiskais reusurss, tam ir arī drošības kolekcija, kas atrodas Ziemeļgēnu bankā Zviedrijā.

Foto:

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm