tv3.lv

Kas jāņem vērā, iegādājoties medicīnas maskas un respiratorus

Lai efektīvāk ierobežotu arvien pieaugošo saslimstību ar Covid-19, no 25. janvāra, atrodoties darbavietā, veikalā, sabiedriskajā transportā vai citā publiskā vietā, personām būs jālieto medicīniskās sejas aizsargmaskas vai respirators bez vārsta. Kam pievērst uzmanību, lai neiegādātos neatbilstošus aizsarglīdzekļus?

21. janvārī 10:28

Kā “tv3.lv” skaidro Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa, iegādājoties respiratoru, vispirms jāatceras izvēlēties aizsarglīdzekli bez vārsta, kā arī jāpārliecinās, ka tas ir ar drošības pakāpi FFP2, FFP3 vai KN95. Informācijā par respiratoru arī jābūt iekļautam CN marķējumam, kas apliecina – ražotājs ir izpildījis visas Eiropas Savienības (ES) prasības. Tāpat jābūt norādītam standarta numuram EN 149, paziņotās iestādes numuram, kas respiratorus pārbaudījusi, ražotājam, preces nosaukumam, modeļa numuram, kā arī informācijai par glabāšanas ilgumu un pareizu lietošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Attiecībā uz medicīniskajām sejas aizsargmaskām ir līdzīgi nosacījumi. Tām jābūt norādītam CN marķējumam, ražotāja nosaukumam, modeļa numuram, veidam (lielākoties tās ir pirmās kategorijas medicīnas maskas), standarta numuram EN 14683 un informācijai par pareizu lietošanu. Jāpiebilst, ka atšķirībā no respiratoriem medicīnas maskām nav jānorāda paziņošanas institūcija, bet gan pats ražotājs var apliecināt, ka produkts ir pārbaudīts.

Būtiski pārkāpumi nav novēroti

Taujāta, vai PTAC Latvijā ir fiksējis pārkāpumus šo aizsarglīdzekļu tirdzniecībā, Vītoliņa paskaidro, – PTAC uzrauga tikai respiratoru izplatīšanu un būtiskus pārkāpumus līdz šim nav novērojis. ‘’Jāatzīst, ka pārsvarā veicam administratīvo pārbaudi, kur liela daļa notiek uz robežas, valstī uzreiz neielaižot tos produktus, kas neatbilst prasībām. Varbūt kādreiz tirdzniecībā varētu konstatēt kādus neatbilstošus produktus, tad aicinām mums par to sniegt informāciju, un mēs to pārbaudīsim.’’

Tiesa, pagājušajā gadā ES kopprojekta ietvaros PTAC piedalījās arī trīs dažādu respiratoru testēšanā, no kuriem viens atzīts par neatbilstošu. Tas, kā norāda Vītoliņa, PTAC liek domāt – šo aizsarglīdzekļu tirdzniecībā nav saskatāmi lieli riski. Viņa gan tāpat mudina, aizsarglīdzekļus iegādājoties internetā, pārbaudīt, vai tie ir paredzēti Eiropas tirgum. ‘’Tad var uzticēties konkrētajam tirgotājam, jo atbilstības procedūrā ir iesaistīta arī laboratorija. Un, ja formālās prasības ir izpildītas, arī produktam vajadzētu būt atbilstošam.’’

Vītoliņa arī atgādina – svarīga ir pareiza medicīnas masku un respiratoru lietošana, kā arī katram individuāli jāatrod sev piemērotākais respirators, jo visiem cilvēkiem visi respiratori nederēs. ‘’Labāk izmēģināt vairākus un izvēlēties to, kas katram individuāli vislabāk der. Tas tāpēc, ka cilvēku sejas ir dažādas un līdz ar to nereti rodas problēmas, it īpaši ar Ķīnas ražojumiem, kur vienkārši cilvēkiem sejas ir mazākas,’’ iesaka Vītoliņa un papildina, ka arī bērniem būtu jāizvēlas tieši viņiem paredzētas medicīnas maskas, jo bērniem atbilstoši respiratori, visticamāk, nav pieejami.

Interneta veikali piedāvā pārbaudītus un prasībām atbilstošus produktus

Dažādu aizsarglīdzekļu, tostarp respiratoru un medicīnisko masku, iegāde internetā kļuvusi arvien populārāka, bet nereti interneta veikalu piedāvātie produkti nezinātājam izskatās aizdomīgi. Taču bažām par to, ka Latvijas interneta veikali piedāvā iegādāties neatbilstošus produktus, nevajadzētu būt. Kā “tv3.lv” paskaidro Latvijā populārākā informācijas un ideju par produktiem meklēšanas avots pirms pirkuma veikšanas, tirdzniecības centra internetā ‘’220.lv’’ marketplace pārdošanas vadītājs Kārlis Ozols, lai uzsāktu tirdzniecību marketplace, potenciālajam partnerim jāatbilst kvalitātes standartiem, kas tiek noteikti izvērtēšanas procedūrā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Procedūrā tiek veikta potenciālā tirgotāja dokumentācijas izpēte un individuāla izvērtēšana ”PHH Group” speciālista uzraudzībā, lai pārliecinātos, ka sadarbības laikā tiks nodrošināta preces, kas atbilst Latvijas un arī ES noteiktajām preču aprites un kvalitātes prasībām. Tā ‘’220.lv’’ izslēdz iespējamību, ka sortimentā var nonākt nekvalitatīva prece.

Runājot konkrēti par pārdevējiem, kuri piedāvā maskas un respiratorus, pirms tirdzniecības uzsākšanas tiem jāiesniedz sertifikāti un visa dokumentācija par masku un respiratoru specifikāciju, tajā iekļaujot: atbilstības sertifikātus CE jeb ”Eiropas Atbilstība”, norādot piemēroto regulējumu, standartu un pilnvarotās institūcijas nosaukumu; lietošanas instrukciju valsts valodā (par pareizu preces lietošanu un uzglabāšanu); ES tipa sertifikātu, kas apliecina preču atbilstību likumdošanas normām un ko izsniedz pilnvarotā institūcija ne ilgāk kā 5 gadu lietošanai, kā arī testēšanas pārskatu, kas apliecina, ka iesniegtā deklarācija ir pareiza.

Jāpiebilst, ka līdz šim ‘’220.lv’’ arī nav novēroti gadījumi, kad pārdevēji censtos norādīt nepatiesu informāciju preču aprakstos, jo, pirms tirgotājs uzsāk savu preču tirdzniecību, tiek veikta iekšējā preces kvalitātes uzraudzības procedūra. Tās laikā uzņēmums pārliecinās par preču kvalitāti un tās atbilstību likumdošanas normām.

Raksta pa drusciņai no visa, bet īpaši būtiski ir jautājumi, kas saistīti ar vienlīdzību, līdztiesību, karjeru, zinātni, kā arī ar veselību – mentālo, fizisko un sistēmu kā tādu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm