tv3.lv

Kandavas vecpilsētas nami tikuši pie skaistas dāvanas – to sienas rotā dzejas rindas

Latvijas simtgadē Kandava sarūpējusi oriģinālu dāvanu. Pastaigājoties pa vecpilsētu, tur tagad ikviens var lasīt izcilu latviešu dzejnieku vārsmas uz ēku sienām. Doma visiem ļoti patīk, tāpēc apgleznos vēl vairākas mājas.

2019. gada 1. janvārī 19:21

“Vecāmamma man atstāja Latviju pašu, viņa neteica, lai to mīlu, viņai nebij par to bažu,” šīs rindas sarakstījis Uldis Auseklis, viņa un vēl četru citu iemīļotu dzejnieku vārsmas nu rotā Kandavas vecpilsētas ēku sienas. Iespējams, tā ir viena no brīnišķīgākajām dāvanām ne tikai valsts simtgadē, bet arī kandavniekiem pašiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ideja par dzeju uz sienām radās Antrai Gaisai – bijušajai rīdziniecei, kas tā iemīļojusi Kandavu, ka uz to pārcēlās. Izvēloties, kas tiks rakstīts uz fasādēm, galvenais nosacījums bijis, lai dzeja stāstītu par Latviju.

“Kandava jau tāpat bez visiem dzejoļiem ir ļoti romantiska un poētiska ar visu savu promenādi un septiņiem tiltiņiem, un šie dzejoļi uz māju sienām viņu padara vēl poētiskāku. Tā ideja sāka realizēties, domājot par valsts dzimšanas dienu, tāpēc tie visi dzejoļi ir izvēlēti par Latviju,” stāsta Gaisa.

Antra pati arī meklējusi Latvijas tēmu dzejnieku darbos, un šobrīd uz piecām ēku sienām kandavniekus priecē Knuta Skujenieka, Guntara Rača, Maijas Laukmanes, Leona Brieža un Ulda Ausekļa dzeja.

“Es lasīju ļoti daudz, jo es gāju ar šo ideju, piedāvāju, es pārlasīju ļoti, ļoti daudz dzejniekus. Visu, ko atradusi, piedāvāju komisijai, komisija lēma, kur tad būs tie īstie, kas būs uz sienām,” saka Gaisa.

Turklāt pievienotā vērtība šiem gleznojumiem ir tā, ka dzejas rindas, piemēram, Knuts Skujenieks, rakstījis pats savā rokrakstā, bet mākslinieks Visvaldis Asaris tās uzgleznojis uz ēkām līdz ar vizuālo, latvisko noformējumu. Kandavnieki šo ieceri sauc par ļoti veiksmīgu, īpaši par to priecājoties to māju iedzīvotāji, kuru sienas tikušas pie sava dzejoļa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Superīgi! Cik ir redzēts un dzirdēts, tad Latvijā nekur citur tāda vieta nav, ka tas baigi mums te arī pievelk cilvēkus, ir redzēts, braucot cauri pilsētai, ka cilvēki te stāv grupiņām, skatās, lasa…” stāsta kandavnieks Uldis.

Fasāžu apgleznošana izmaksājusi 50 000 eiro, 20 000 līdzfinansējusi Eiropas Savienība.

Kandavas novada domes priekšsēdētāja Inga Priede (LZP) norāda: “Mēs esam guvuši lielu atsaucību, cilvēki saka paldies, viņiem tas ļoti patīk. Tas ir arī veids, kā šīs pelēkās, drūmās fasādes sakopt. Mums ir arī tālākie plāni, vēl trīs ēkas apgleznot Kandavā, esam jau noskatījuši, atraduši sponsorus, un pavasarī ķersimies pie darba.”

Zināms, ka nākamie dzejnieki, kuru darbi rotās Kandavas māju sienas, būs Laimonis Vāczemnieks, Ojārs Vācietis un Kārlis Skalbe.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm