Kalvītis: Jācer uz siltu ziemu, pretējā gadījumā ietekme uz gāzes cenām nav prognozējama

2021. gada 14. oktobrī 9:00

Patlaban ir grūti prognozēt, cik ilgi un cik daudz kāps energoresursu, tostarp dabas gāzes cenas, šorīt intervijā 900 sekundēm sacīja uzņēmuma “Latvijas Gāze” vadītājs Aigars Kalvītis.

Viņš norādīja, ka jācer uz siltu ziemu, pretējā gadījumā sekas būs sliktas. “Ziniet, ir jāmet krusti, lai novembris un decembris neatnāk ar -30 grādu temperatūrām Eiropā, tad es vispār neprognozēju, kāda būs situācija energoresursu tirgū,” viņš teica.

Komentējot, kāpēc gāze kļuvusi tik dārga, viņš atzina, ka pieaugums ir daudz lielāks, nekā sākotnēji paredzams – gandrīz desmitkārtīgs salīdzinājumā ar pērno ziemu. Cenu kāpums ir rezultāts vairāku faktoru kopumam. Gads sākās ar dabasgāzes deficītu Latīņamerikā, kam vasarā sekoja enerģētiskā krīze Āzijā. Āzijā dabasgāzes cenas ir augstākas nekā Eiropā, tāpēc dabasgāzes piegādes tika pagrieztas uz Āziju un tur tā pārdota par divreiz augstāku cenu nekā Eiropā, kas izraisīja zināmu resursu deficītu. Otrs iemesls ir Eiropas Savienības (ES) politikas ietekme, jo Covid-19 krīzes rezultātā enerģētikas patēriņš pasaulē samazinājās, un šobrīd Eiropā ir katastrofāls tās deficīts.

“Latvijas Gāzes” vadītājs neizslēdza, ka arī ekonomikas atkopšanās varējusi ietekmēt dabasgāzes cenas pieaugumu, bet galvenais faktors – politiska energobilances izjaukšana, tika apturēta ogļu ieguve, bija sauss gads. Līdz šim Skandināvijā lielu daļu enerģijas ražoja no hidroenerģijas, tad šie resursu jāaizstāj ar citiem resursiem. Patlaban ir oktobris, sākusies apkures sezona, panika ir milzīga, vakar dabasgāze sasniegusi 93, 94 eiro par megavatstundu, kas ir cenu antirekords.

Vienlaikus viņš teica, ka “Latvijas Gāze” savu portfeli ir nokomplektējusi, bet Latvijas tirgus biržas spekulāciju ietekmē ir ievainojums, cena atkarīga no spekulācijām tajā. Pagājušajā trešdienā piedzīvots gāzes tirgus sabrukums, jo cena strauji kāpa līdz katastrofāli augstam līmenim. Šajā nedēļā cenas bija nedaudz nokritušās, bet 13.oktobrī atkal sekoja cenas lēciens desmit eiro apmērā. Āzijā gāze joprojām maksā vairāk, ir tendence to transportēt turp, tāpēc palielinās cenas, kas saistīts ar virknes energoresursu izņemšanu no aprites.

“Latvijas Gāze” savu portfeli ir nodrošinājusi šai ziemai, arī “Latvenergo”, kas abi ir Inčukalna gāzes krātuves lielākā izmantotāji. Inčukalna gāzes krātuve patlaban ir piepildīta par 70%. Ļoti aukstos laikapstākļos var būt problēmas ar gāzes izņemšanu no tās. Galvenais, lai mēnešos tuvāk pavasarim – februārī un martā – nav nenormāli auksts, jo tad ir ārkārtīgi grūti tehniski gāzi izņemt. Patlaban uztraukumu rada industriālo patērētāju potenciālā rīcība, ja gāzes cena saglabāsies 100 eiro par megavatstundu līmenī, vai gadījumā tie neslēgs biznesu.

Viņš uzsvēra, ja ir šādas gāzes cenas, ekonomika nav spējīga funkcionēt, iedzīvotāji var nespēt samaksāt augstos gāzes rēķinus. Jau šoziem gāzes tarifi būs ievērojami augstāki, sagaidāmas lielas problēmas naudas apritē. Vienlaikus viņš pauda pārliecību, ka nevajadzētu domāt par atbalstu izmaksāšanu iedzīvotājiem, jo tas neatrisinās situāciju ilgtermiņā, bet primāri par gāzes tirgus stabilizēšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ir svarīgi stabilizēt tirgu, lai cena atgriežas vismaz līdz 40 eiro par megavatstundu. Eiropas politiķiem septembrī vajadzēja aizliegt Eiropas gāzes reeksportu uz Āziju, nevaram pieļaut, ka dažu kompāniju dēļ, kuras nopelna miljardus, visa Eiropas ekonomika apstājas,” viņš pauda.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm