Kaimiņvalstīs iegrožo e‑cigarešu izplatīšanu, Latvija velkas nopakaļ

Latvija krietni atpaliek no Baltijas kaimiņvalstīm, kuras jau ieviesušas striktus elektronisko cigarešu izplatīšanas ierobežojumus. Attiecīgi grozījumi Tabakas likumā Saeimā iestrēguši jau trešo gadu, un, visticamāk, līdz rudenim, vēl šā parlamenta sasaukuma laikā, jauno regulējumu pieņemt neizdosies.

Grozījumi Tabakas likumā, kas paredz stingrākus tabakas izstrādājumu izplatīšanas ierobežojumus, Saeimā tiek skatīti jau kopš 2020. gada vasaras, un aizvien nav pieņemti. Kopā ar tiem parlamentā ir iestrēdzis arī Veselības ministrijas (VM) priekšlikums aizliegt aromatizēto elektronisko cigarešu tirdzniecību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ierosinājums par e-cigarešu tirdzniecības liegumu, kurš Saeimā atrodas kopš 2021. gada janvāra, ir guvis gan Sabiedrības veselības apakškomisijas, gan Sociālo un darba lietu komisijas deputātu atbalstu, taču aizvien nav zināms, kad parlamentārieši to varētu skatīt otrajā un vēlāk – arī galīgajā lasījumā.

Kā “tv3.lv” informē VM Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vecākā eksperte Sanita Lazdiņa, pēc priekšlikuma apstiprināšanas Saeimā otrajā lasījumā aromatizēto e-cigarešu tirdzniecības liegums vēl būs jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju. Tas var prasīt vēl 3 līdz 6 mēnešus, pirms šos ierobežojumus parlaments varēs pieņemt galīgajā lasījumā.

Ņemot vērā šoruden gaidāmās Saeimas vēlēšanas, nav grūti prognozēt, ka šī parlamenta sasaukums trīs gadus “marinētos” tabakas izstrādājumu izplatīšanas ierobežojumus, visticamāk, tā arī nepieņems.

Lietuvā tirgot vairs nevarēs, bet ievest no ārvalstīm drīkstēs

No 1. jūlija Lietuvā spēkā stājas likuma grozījums Tabakas kontroles likumā, kas turpmāk aizliedz tirgot augļu, košļājamās gumijas vai citas aromatizētās elektroniskās cigaretes un to šķidrumus, vēsta “tv3.lt”.

Savukārt tabakas smarža un garša tirdzniecībā var palikt. Šis aizliegums attiecas uz visām pildvielām – slēgta tipa, atvērtajām un arī pielāgotajām tieši e-cigarešu uzpildīšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunos likuma grozījumus Lietuvā pieņēma jau janvārī, un sabiedrībā tos vērtē dažādi. Vieni par šo lēmumu priecājas, jo nepilngadīgajiem turpmāk būs mazāk kārdinājumu. Bet citi Lietuvu sauc par aizliegumu valsti un akcentē, ka šāds aizliegums veicinās nelegālo e-cigarešu tirdzniecību.

Lietuvas Narkotiku, tabakas un alkohola kontroles departaments jauno likuma grozījumu vērtē pozitīvi, jo aizliegums samazinās e-cigarešu pieejamību un patēriņu, it īpaši bērnu un pusaudžu vidū. Vienlaikus ir arī izpratne, ka tas pilnībā neapstādīs elektronisko cigarešu lietošanu un tirdzniecību, bet gan tiks meklēti veido, kā likumu apiet vai kā smēķējamās ierīces pārdot nelegāli.

Ja tiks fiksēti kādi pārkāpumi vai nelegāla tirdzniecība, pirmajā reizē var tikt piespriests naudas sods no 500 līdz 1000 eiro. Savukārt, ja šāds pārkāpums viena gada laikā tiks fiksēts atkārtoti, pārkāpējam nāksies šķirties nu jau no 1000 līdz 2000 eiro liela naudas soda.

Tajā pašā laikā e-cigaretes, kuras Lietuvā tiks ievestas no ārvalstīs, netiks apliktas ar ievedmuitu, netiks konfiscētas un ievedējs sodīts. Tomēr tas viss pie nosacījumiem, ja ievedējs e-cigaretes valstī neieved regulāri, to vērtība un daudzums nepārsniedz atļauto likmi un tās tiek ievestas personīgai lietošanai vai dāvināšanai.

Igaunijā aizliegums spēkā jau trīs gadus, bet tirgotāji no situācijas iziet radoši

Igaunija attiecībā uz aizliegumiem elektronisko cigarešu tirdzniecībā jau ir dažus gadus priekšā Lietuvai un Latvijai – pirms trim gadiem, 2019. gadā, valstī stājās spēkā aromatizēto e-cigarešu šķidrumu tirdzniecības aizliegums. Tas, līdzīgi kā Lietuvā, paredz, ka tirdzniecībā atļautas tikai tabakas aromāta un garšas klasiskās cigaretes un e-cigaretes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiesa, igauņu tirgotāji bijuši radoši un kopš aizlieguma stāšanās spēkā izdomājuši, kā to apiet – pārdodot aromatizētājus, esences, kas parasti tiktu tirgotas kā pārtikas piedevas, bet nu paredzētas lietošanai elektroniskajās cigaretēs, vēsta Igaunijas Nacionālā raidorganizācija ERR.

Lai cīnītos ar radošo risinājumu, Igaunijas Sociālo lietu ministrija kopā ar Patērētāju tiesību aizsardzības un uzraudzības aģentūru nākušas klajā ar jaunu aizliegumu – veikalu plaukti būs jāatbrīvo no e-cigarešu “pārtikas piedevām”. Šo “piedevu” tirdzniecība jāpārtrauc jau līdz šī gada augustam, taču tirgotāji vēl cer panākt vienošanos, ka e-cigarešu aromatizētāji varētu tikt pārdoti vēl līdz nākamā, 2023. gada, jūnijam, lai neiztirgotā prece neaizietu postā. Tomēr tiek lēsts, ka tirgotāju vēlmes, visticamāk, netiks ņemtas vērā.

Jāpiebilst, ka aromatizēto nikotīna produktu izņemšanas no tirdzniecības sākotnējais mērķis bija – “garšīgās” cigaretes vilina nepilngadīgos pievērsties smēķēšanai. Igaunijas Veselības attīstības institūta Alkohola un tabakas nodaļa veikusi aptauju, kura rāda, ka 36% skolas vecuma zēnu un 24% meiteņu ir izmēģinājuši elektroniskās cigaretes.

Eiropas Komisija rosina aizliegumus ieviest visā Eiropas Savienībā

Arī Eiropas Komisija (EK) trešdien ierosinājusi aizliegt Eiropā lietot aromatizētus karsējamās tabakas produktus, vēsta ziņu aģentūra LETA. Kā “tv3.lv” apliecināja VM pārstāve S. Lazdiņa, ministrija jau strādā pie attiecīgām izmaiņā arī Latvijas likumos.

Jāatzīmē – ja šāda norma tiek iestrādāta Eiropas Savienības (ES) direktīvā, Saeimai nav iespēju to bezgalīgi diskutēt, jo laikus neieviešot atbilstošas izmaiņas nacionālajos likumos, ES dalībvalstij draud soda sankcijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tā kā deviņus no desmit plaušu vēža gadījumiem izraisa tabaka, mēs vēlamies padarīt smēķēšanu pēc iespējas nepievilcīgāku, lai aizsargātu mūsu pilsoņu veselību un glābtu dzīvības,” uzsvēra ES veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu.

EK mērķis ir līdz 2040. gadam samazināt tabakas izmantošanu ES zem pieciem procentiem no populācijas.

Aromatizēti karsējamās tabakas izstrādājumi var būt dažādās garšās, piemēram, ar mentola, ķiršu vai vīnogu garšu, kas, pēc kritiķu domām, palīdz piesaistīt jaunākus lietotājus.

Nesen Eiropas Komisija ziņojumā nosodīja aromatizētas karsējamas tabakas ierīču pārdošanas apjoma straujo pieaugumu ES. Ziņojumā norādīts, ka pēc piesardzīgām aplēsēm 2020. gadā šo izstrādājumu mazumtirdzniecības daļa ES sasniedza 3,33 procentus no visiem tabakas izstrādājumiem.

EK ierosinājumu tālāk apspriedīs visas 27 ES dalībvalstis, kā arī Eiropas Parlaments.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm