tv3.lv

Jauna digitālā karte neredzīgajiem ļauj labāk iepazīt Rīgu

Mums, redzīgiem cilvēkiem, šķiet tik ierasti lietot ģeogrāfisku karti un zināt, kā, piemēram, izskatās Latvijas kontūras un galvenie ceļi. Taču neredzīgiem cilvēkiem tas ir kaut kas pilnīgi jauns. Īstenojot sociālo integrāciju, ir izveidota digitāla Rīgas karte, kas neredzīgiem cilvēkiem pilsētu atklāj pavisam jaunā un pat pārsteidzošā veidā, vēsta TV3 raidījums “900 sekundes”.

Digitālās kartes neredzīgajiem autore īsumā raksturo, kā darbojas viņas radītais rīks. Svarīgi, ka uz maināmās līmplēves ielas ir kā sataustāmu punktiņu rindas. Dubultklikšķis liek datoram teikt ielas vai ezera, upes nosaukumu.

Šāda karte neredzīgiem cilvēkiem, īpaši tiem, kuri neredz kopš bērnības, sniedz daudz dažādus atklājumus par pilsētu.

Natālija Muravjova ar kartes palīdzību atklāja, ka vienai savienotai ielai var būt vairāki nosaukumi: “Es domāju, ka Valdemāra un Kalnciema ir divas nesaistītas ielas. Taču izrādās, ka tas ir viens ceļš, un te vēl ir tilts pa vidu.”

Šis ir tikai viens piemērs, kā digitālā karte neredzīgajiem ļauj labāk saprast pilsētu, vidi kurā viņi dzīvo. Tas ir nozīmīgs solis neredzīgu cilvēku patstāvības virzienā, atvieglojot viņiem orientēšanos pilsētā.

Kartes autore jau daudzus gadus strādā ar neredzīgiem cilvēkiem. Tāpēc viņa labi ir attīstījusi sevī izpratni, kā apkārtni uztver neredzīgs cilvēks. Mobilajos tālruņos ir navigatori, arī tie palīdz orientēties, taču nerada kopīgu priekšstatu par apkārtni.

“Piemēram, ja cilvēks izmanto asistentu, viņi staigā ar to asistentu, viņam nav jādomā, kur viņš atrodas. Kā no viena punkta nokļūt uz otru punktu, bet es kopumā nevaru saprast to pilsētas sistēmu, kā izskatās no augšas, kā izskatās visa pilsēta,” stāsta kartes autore Marija Kožarina.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nodarbību laikā bija neredzīgi cilvēki, kuriem radīja izbrīnu, ka ielas ir līkumotas, nevis taisnas un vienādas. Digitālā karte sniedz reālu priekšstatu par ielu izvietojumu. Diemžēl pašlaik Rīgas domes sākotnēji atbalstītais nodarbību projekts līdzekļu trūkuma dēļ ir apturēts. Tomēr kartes autore cer, ka finansējums tiks atjaunots. Kaut vai tāpēc vien, ka daudzi neredzīgie jautā pēc visas Latvijas kartes, viņi vēlas zināt, kur tek Daugava, kur ir Gaiziņkalns un citas skaistākās vietas Latvijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm