"Ja gribas meklēt blusas "Doždj" kažokā," Tihons Dzjadko TV3 Ziņām vērtē licences atsaukšanu

“Visas pret mums vērstās apsūdzības ir netaisnīgas un absurdas,” intervijā TV3 Ziņām apraides licences atsaukšanu TV programmai vērtē kanāla “Doždj” galvenais redaktors Tihons Dzjadko.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) anulējusi apraides atļauju TV kanālam “Doždj”. Jau no ceturtdienas šis kanāls vairs nevarēs pārraudīt Latvijā savu saturu.

NEPLP uzsver, ka saņemta vēstule no Valsts Drošības dienesta (VDD), kurā skaidri rakstīts: tvrain darbība radījusi apdraudējumu Latvijas drošībai. “Šis te konkrētais ceturtdienas sižets rada apdraudējumu valsts nacionālajai drošībai kopumā, tāpat arī latviešu valodas celiņa nenodrošināšana konsekventi – ir pagājis jau pusgads, viņi neievēro šo darbības nosacījumu, Krimas kartes attēlošana kā Krievijas teritorija, par tādu pašu pārkāpumu viņus savulaik aizliedza Ukrainā,” paudis NEPLP priekšsēdētājs Ivars Āboliņš.

“Doždj” galvenais redaktors neslēpj sašutumu par NEPLP lēmumu. Pagaidām visa televīzijas komanda vēl domā, vai lēmumu pārsūdzēt, vai nē. Krimas kartes incidentu televīzijā skaidro kā steigā pieļautu kļūdu, kas ikdienas darbā televīzijā mēdz gadīties. Redaktora ieskatā, galvenie cietēji šajā situācijā būs Latvijas krievi.

“Uzskatu, ka tā ir liela problēma Latvijai, jo krievvaldīgie iedzīvotāji nesaņems uzticamu informāciju par notiekošo Ukrainā, krievu valodā. Daudzi krievvalodīgie tieši pateicoties “Doždj” nokāpa no Krievijas propagandas adatas, ar augstu ticamību uz tās atgriezīsies atpakaļ. Ja tāds bija padomes slepenais mērķis, pieņemot šo lēmumu, tad tas noteikti izdevās! Ļoti gribas cerēt, ka tas nebija padomes slepenais mērķis,” norāda “Doždj” galvenais redaktors.

Dzjadko vērtējumā NEPLP lēmums anulēt apraides atļauju Latvijā strādājošajai Krievijas neatkarīgajai programmai “Doždj” (“Дождь”/”TV Rain”) ir pretrunā veselajam saprātam.

Netaisnīgs un absurds lēmums

“Domāju, ka šis lēmums ir netaisnīgs, tas ir absolūti absurds,” uzsver “Doždj” galvenais redaktors.

“Man ir jautājumi par to, kā šis lēmums tika pieņemts. Mēs nebijām uzaicināti uz šo sēdi. Mums nebija iespējas sniegt savus argumentus, savas atbildes uz tām bažām, kas radās NEPLP.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Programmas galvenais redaktors uzsver, ka telekanāls “Doždj” nerada draudus Latvijas nacionālajai drošībai.

Varam runāt krieviski, latviski, angliski, franciski…

NEPLP uzsver ka “TV Rain” komanda  ieradusies uz administratīvā pārkāpuma izskatīšanas sēdi padomē bez tulka un vēlējās runāt krieviski, tāpēc nācās sēdi pārtraukt sēdi. “Doždj” skaidro, ka iepriekš tikšanās notika krieviski un nevienam iebildumu nebija.

“Pēc tam oktobrī kārtējā padomes sēdē padomes locekļi sacīja, ka apspriedei jānotiek latviešu valodā. Labi, nekādu problēmu! Mūs vienkārši neviens par to iepriekš nebrīdināja un līdz tam sarunājās ar mums krievu valodā. Uz nākamo sēdi mēs ieradāmies ar tulku.”

Tihons Dzjadko
“Doždj” galvenais redaktors

“Mēs varam runāt krievu valodā, latviešu valodā ar tulku, angļu valodā, es varu runāt franču valodā, spāņu valodā, kādā vien vēlaties. Ja gribas meklēt blusas telekanāla “Doždj” kažokā, tad tās var meklēt. Tieši tas notiek.”

Dzjadko atzīst, ka “tas ir normāli ar valsts orgānu runāt latviešu valodā”. “Bet kāpēc jūs ar mums sākumā sarunājāties krievu valodā?” viņš retoriski vaicā.

“Doždj” turpinās strādāt, kā strādāja

Pēc NEPLP lēmuma par licences anulēšanu “Doždj” komandā tiekot apspriesta tālākā rīcība.

“Kas attiecas uz redakcionālajiem jautājumiem, telekanāls “Doždj” turpinās strādāt, kā tas strādāja. “Doždj” ir ļoti svarīgs medijs, ko skatās miljoniem cilvēku visā pasaulē, uzzinot patiesību. Tajā skaitā, to skatījās daudzi cilvēki šeit Latvijā. Nu, tagad neskatīsies,” piebilst Dzjadko.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī savā “Telegram” kanālā Dzjadko pavēstījis, ka pēc NEPLP lēmums kanāls pārtrauks apraidi kabeļtelevīzijā, bet paliks “YouTube” platformā.

Ņemot vērā, ka “TV Rain” raida ne vien televīzijā, bet arī platformā “Youtube”, mediju uzraugs lūgs uzlikt ģeobloku “TV Rain” kanālam šajā platformā, lai saturs nebūtu pieejams Latvijā. Krievijā “TV Rain” aizvien var brīvi raidīt internetā. Starptautiskā organizācija “Reportieri bez robežām” vēl pirms lēmuma paziņošanas vērsās padomē lūdzot neanulēt raidīšanas licenci.

Antuāns Bernārs
“Reportieri bez robežām” vadītājs

“”TV Rain” ir neatkarīgs medijs un uzticams plurālistiskas informācijas avots. Atrodoties Krievijā, viņi bija pēdējais atlikušais brīvais televīzijas kanāls valstī. Asi kritizējot Vladimira Putina režīmu, viņiem pastāvīgi draudēja un uzbruka Krievijas varasiestādes.”

Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītāja Anna Platpīre izteikusies, ka pastāv bažas, vai apraides atļaujas anulēšana “TV Rain” ir samērīgs sods, vienlaikus neapšaubot padomes lēmumu.

NEPLP lēmuma negatīvās sekas

Vērtējot NEPLP lēmuma sekas, “Doždj” galvenais redaktors, ka arī uz Latviju tas atstās negatīvu iespaidu.

“Krievvalodīgie Latvijas iedzīvotāji tagad vairs nesaņems uzticamu informāciju krievu valodā par Ukrainā notiekošo,” viņš vērtē. Viņaprāt, daudzi Latvijas krievvalodīgie iedzīvotāji, pateicoties kanālam “Doždj” “nokāpa no Krievijas propagandas adatas”. Tagad esot liela iespējamība, “atgriezties uz šīs adatas”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dzjadko arī uzsver, ka telekanālam “Doždj” ir vairāk nekā 14 miljoni skatītāju, kas ik mēnesi uzzina patiesību par karu Ukrainā, pateicoties šim medijam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm