Iztrādāta viedtālruņu lietošanas etiķete

Jaunākie aptaujas dati liecina, ka Latvijā ir nepieciešams aktualizēt jautājumu par viedtelefonu lietošanas etiķeti.

Teju 80% Latvijas iedzīvotāju kaitina, ka cilvēki publiskās vietās savā telefonā skaļi, bez austiņām klausās mūziku vai skatās video. 15% iedzīvotāju atzīst, ka ir bijusi nepieciešamība citiem par to aizrādīt.

Zanda Rubene
LU profesore, viedtelefonu etiķetes izveidotāja

“Šis ir stāsts par elementāru pieklājību un gatavību rēķināties ar citiem. Jādomā par sabiedrības kopējo cieņas, empātijas un ētiskas attieksmes līmeni, savukārt aptauja norāda, ka kaut kas nav kārtībā šajā jomā. Protams, var jau mēģināt aizrādīt citiem par skaļu mūzikas klausīšanos vai video skatīšanos viedierīcē, bet rezultāts nav īsti paredzams.”

Nevienu vairs nepārsteigt ar sarunām par tādām sabiedrības normām kā galda etiķete, uzvedība publiskās vietās, u.tml. Taču, mainoties viedtelefonu lietošanas paradumiem, ir parādījusies jauna tēma – viedtelefonu lietošanas etiķete. Laika gaidā ir mainījies, kādas funkcijas visbiežāk savā telefonā lietojam, piemēram, ja pirms vairākiem gadiem cilvēki saziņā izmantoja īsziņas, tad šodien cilvēku ikdienā dominē WhatsApp sarakstes un video zvani.

Šāda komunikācijas stila maiņa prasa arī zināmu viedtālruņa lietošanas kultūru gan mājās, gan darbā, gan publiskā vietā. Piemēram, Tele2 aptaujas dati, ka katrs piektais iedzīvotājs publiskās vietās mēdz veikt video zvanu, nelietojot austiņas. Tas var būt ne tikai traucējoši apkārtējiem, bet arī radīt nepatīkamus brīžus runātājiem.

Aptuveni trešdaļa jauno vecāku (18 – 29 gadi) ļauj saviem bērniem publiskās vietās skatīties video vai klausīties mūziku, nelietojot austiņas. Vecumā 30 – 39 gadi šis īpatsvars ir mazāks – piektdaļa.

Kopumā, lai īsinātu laiku publiskās vietās, cilvēki visbiežāk savos viedtālruņos klausās mūziku vai skatās dažādu video saturu (60%) un lasa ziņas (53%). Daudz izteiktāk mūziku un video patērē jaunieši, savukārt ziņas lasa vidējā paaudze (40 – 59 gadi).

"900 sekundes" moderators
Ziņu žurnālistikā no 1998. gada. Pamatā atspoguļo iekšpolitiskās norises, seko līdzi notikumiem ārvalstīs. Par sirdslietu sauc vizuāli spēcīgu un aizraujošu stāstu veidošanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm