tv3.lv

Izklaides vietas un sporta grupu nodarbības iekštelpās varēs atsākt darbu vidējā Covid‑19 riska situācijā

Ministru kabinets ceturtdien, 4. februārī, atbalstīja Veselības ministrijas (VM) izstrādāto plānu Covid-19 drošības pasākumu mazināšanai pēc tā dēvētā “luksofora principa”, tostarp paredzot, ka izklaides vietas un sporta grupu nodarbības iekštelpās varēs atsākt darbu tikai tad, ja Latvijā iestātos vidēja Covid-19 riska situācija jeb 14 dienās reģistrēs ne vairāk kā 100 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotājiem.

2021. gada 4. februārī 17:40

VM informēja, ka Latvijā 14 dienu kumulatīvās saslimšanas rādītājs pašlaik ir 560,4 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, tāpēc mazināt drošības pasākumus nav iespējams. Pirmā iespēja lemt par pakāpenisku ierobežojumu mazināšanu būtu, ja esošie saslimstībās rādītāji samazinās gandrīz trīs reizes jeb 14 dienās tiktu reģistrēti ne vairāk kā 200 jauni saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vēl: Satversmes tiesas vadītāja: Arī ārkārtas stāvoklī brīvības ierobežojumi ir jāizsver

VM skaidro, ka apliecinājums joprojām kritiskajai situācijai ir stacionēto pacientu skaits – ik dienu slimnīcās nonāk vidēji 101 cilvēks. Kopš janvāra sākuma par 57% pieaudzis pacientu skaits, kuru veselības stāvoklis ir smags.

Iepazīsties arī ar epidemiologa viedokli: Epidemiologs bažīgs par iedzīvotāju ignoranci Covid-19 ierobežojumu ievērošanā

“Luksofora princips” sastāv no četrām riska pakāpēm – “tumši sarkanās gaismas”, kas ir ļoti augsta riska situācijas, kurā Latvija ir patlaban, jo 14 dienās reģistrēti vairāk nekā 200 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju (precīzs rādītājs – 563,2), “sarkanās gaismas” – augsta riska situācijas, kurā 14 dienās reģistrē ne vairāk kā 200 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju un kad var pakāpeniski drošības pasākumus sākt mazināt.

Nākamās riska pakāpes ir “dzeltenā gaisma”, kas ir vidēja riska situācijas, kurā 14 dienās reģistrē ne vairāk kā 100 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, un “zaļā gaisma” – zema riska situācijas, kurā 14 dienās reģistrē 20 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Tas ļaus atgriezties pie ikdienas dzīves bez būtiskiem ierobežojumiem.

Sasniegtā riska pakāpe ļaus prognozēt, kā varētu mazināt piesardzības pasākumus, norāda VM. Piemēram, augsta riska situācijā varēs pulcēties pieci un, iespējams, vairāk cilvēku, bet pasākumi joprojām būs aizliegti. Tie varētu atsākties, ja saslimstība samazinātos, sasniedzot vidēja riska līmeni. Arī izklaides vietas pakāpeniski varētu atsākt darbu tikai tad, ja būtu vidēja riska situācija. Tas pats attiecas uz sporta grupu nodarbībām iekštelpās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Katrai riska pakāpei rekomendētie drošības pasākumi tiks ieviesti pakāpeniski, vadoties no situācijas, nevis vienlaikus. Mazinot drošības pasākumus, svarīgi ir nepieļaut atkārtotu vīrusa izplatības pieaugumu un slimnīcu noslodzes palielināšanos.

Izlasi šo: Kariņš: Par citu ierobežojumu pārskatīšanu varētu diskutēt pēc trim nedēļām

Paredzēta arī rīcība, ja situācija krasi pasliktināsies. To noteiks pēc vismaz viena no trīs kritērijiem – ārkārtīgi augsts saslimstības līmenis jeb 14 dienu kumulatīvais rādītājs pārsniedz 700 saslimšanas gadījumus, ļoti straujš saslimstības pieaugums jeb 14 dienu kumulatīvais rādītājs ir virs 200 saslimšanas gadījumiem un vienlaikus septiņu dienu kumulatīvais rādītājs nedēļas laikā pieaug par 20%, nedēļas laikā no kopējā SARS-CoV-2 sekvencēto paraugu skaita vairāk nekā 5% gadījumu atklāj jaunos vīrusa variantus un ir aizdomas par vietējo transmisiju.

Īstenojoties kādam no šiem kritērijiem, varētu lemt par stingrāku drošības pasākumu ieviešanu. Piemēram, varētu noteikt personu pārvietošanās ierobežojumus, bērnudārzos strādātu tikai dežūrgrupas u.tml. Plašāka informācija pieejama Ministru kabinetā apstiprinātajā dokumentā.

Lai nepieļautu situācijas pasliktināšanos un būtiski mazinātu Covid-19 izplatību, vajadzīgs aizliegt maznozīmīgus ceļojumus un ieviest pienākumu deklarēt ceļojuma mērķi, pārskatīt un samazināt personu grupas, kurām, ieceļojot Latvijā un ievērojot pašizolāciju, ir noteikti izņēmumi Covid-19 testu veikšanai, pastiprināt atbildību un kontroli par ”Covidpass” aizpildīšanas kvalitāti un pašizolācijas prasību ievērošanu un nekavējoties pastiprināt epidemioloģiskās drošības prasību kontroli un atbildību par prasību neievērošanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Efektīva minēto pasākumu ieviešana un vīrusa izplatības mazināšanās sabiedrībā, ļautu mainīt atsevišķus drošības pasākumus, piemēram, atjaunot klātienes mācības 1.-2. klašu skolēniem, pieļaut individuālas konsultācijas vai pārskatīt tirdzniecības ierobežojumus.

Par konkrētu drošības pasākumu pastiprināšanu vai mazināšanu lēmumus pieņems Ministru kabinets.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm