tv3.lv

Izdevniecības sāk akciju, prasot samazināt PVN likmi pašmāju grāmatām

Latvijas grāmatu izdevēji trešdien, 26. maijā, rīko akciju, kuras laikā ministriem dāvinās grāmatas, atgādinot par nozares gadiem ilgo darbu izdzīvošanas režīmā un pandēmijas vēl negatīvāku ietekmi uz situāciju, tostarp aicinot samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi vietējā tirgū izdotajām grāmatām, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

2021. gada 26. maijā 7:10

Grāmatizdevēji rīkos akciju, dāvinot ministrijām Latvijas izdevniecību izdotas dažādu žanru un nozaru grāmatas, lai panāktu samazinātās PVN likmes 5% apmērā piemērošanu visām Latvijā izdotajām grāmatām – gan drukātajām, gan e-grāmatām. 26. maijā nozares pārstāvji tiksies ar kultūras ministru Nauri Puntuli un finanšu ministru Jāni Reiru. Akcijas gaita tiks atspoguļota Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas “Facebook” profilā un turpināsies, kamēr visi ministri saņems nozares prasību un dāvinājumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas izpilddirektore Marika Celma iepriekš informēja, ka akcijas “Atdodiet grāmatām 5% PVN likmi!” mērķis ir informēt valdību par kritisko situāciju grāmatizdevēju nozarē, lūgt atbalstu un atgādināt, ka ir nepieciešama politiskā izšķiršanās, lai iepriekšējo sarunu gaitā panāktās vienošanās starp nozari un ministrijām beidzot tiktu ieviestas dzīvē.

Akcijas laikā Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas un nozares pārstāvji dosies uz visām Latvijas ministrijām un dāvinās 13 Latvijas izdevēju dažādu žanru un nozaru grāmatas, tā simboliski norādot uz nelielās grāmatizdevēju nozares neatsveramo lomu izglītotas sabiedrības veidošanā un speciālistu sagatavošanā.

Kā liecina fakti, grāmatizdevēju nozare mūsu valstī jau gadiem ilgi ir izdzīvošanas režīmā. 2009. gadā, kad 5% PVN likme grāmatām uz nepilnu gadu tika nomainīta pret 21% PVN, nozares kopējais apgrozījums kritās par 35% (23,7 miljoniem), grāmatu tirāža samazinājās uz pusi (2,5 miljoniem eksemplāru.). Pazeminātā likme drukātajām grāmatām tika atjaunota, tomēr ir teju divreiz augstāka par Eiropas Savienības (ES) vidējo likmi grāmatām, un situācija nozarē jau ilgāku laiku raisa bažas. 2020. gadā jaunu grāmatu nosaukumu skaits samazinājās vēl par 16,3%, bet grāmatu tirāžas – par 35%.

Jaunu grāmatu un nosaukumu skaits turpināja samazināties arī 2021. gadā – pirmajā ceturksnī jaunu grāmatu skaita (235) samazinājums pret attiecīgo periodu 2020. gadā (503 grāmatas) sasniedza 53,56% kritumu, kas ir zemākais rādītājs kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Patlaban liela daļa nozares uzņēmumu grāmatas var izdot, tikai pateicoties dažādos projektu konkursos piesaistītajiem līdzekļiem.

Latvijā iznākošajām drukātajām un e-grāmatām spēkā esošās PVN likmes ir otrās augstākās Eiropā – attiecīgi 12% un 21%. Lai gan grāmatizdevēji, tāpat kā citas nozares Latvijā, ir cietuši arī Covid-19 pandēmijas ietekmē, varas gaiteņos vēl arvien kavējas lēmuma pieņemšanā par atbalstu nozarei, kas ir uz izsīkuma robežas. Tajā pašā laikā lielākā daļa Eiropas valstu valdību, atbalstot savus uzņēmējus, PVN likmi grāmatām ir samazinājušas – vidējā likme ES pašlaik ir 6,1%. Šāds atbalsts Latvijas grāmatizdevēju nozarei ir kritiski vajadzīgs. Tas nozīmētu iespēju atsperties visai izdevējdarbības ķēdei, sākot no autoriem līdz izdevējiem un grāmatnīcām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Renāte Punka

“Esam gandarīti, ka nozares aicinājumam ir atsaucies Valsts prezidents Egils Levits un atkārtoti vērsies pie valdības un Saeimas ar lūgumu atbalstīt grāmatizdevējus. Esam saņēmuši apliecinājumu atbalstam arī no vairākām koalīcijas partijām. Uz ministrijām mēs dosimies pozitīvi noskaņoti, bet neatlaidīgi cīņā par savu mērķi – no 2022. gada 1. janvāra panākt 5% PVN likmes piemērošanu visām Latvijā izdotajām grāmatām – gan drukātajām, gan e-grāmatām.”

Atbildīgās ministrijas izdevējus ir gatavas uzklausīt, tomēr, vai lūgums tiks īstenots, patlaban solīt vēl nevarot.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm