Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Islāma kultūras centra vadītājs: sejas aizsegu aizliegums Latvijā ietekmēs tikai divas sievietes
Jau drīz Latvijā publiskās vietās musulmaņu tradicionālajā apģērbā rādīties vairs nevarēs. Tieslietu ministrija (TM) pabeigusi darbu pie smalki izstrādāta likumprojekta, kas aizliedz publiskās vietās valkāt seju aizsedzošu apģērbu. Nelielā Latvijā dzīvojošo musulmaņu kopiena gan pret to iebilst. Tā brīdina, ka šādi likumprojekti tikai dod argumentus radikāļiem.

Daudz izņēmumu
TM likumprojekts paredz, ka publiskā vietā seju aizsegt būs aizliegts, vienlaikus pieļaujot virkni izņēmumu. Piemēram, ārsti, metinātāji un citu profesiju pārstāvji, kuriem sejsegi nepieciešami darbam, tos joprojām varēs izmantot. Tāpat lielā aukstumā seju joprojām drīkstēs tīt šallē un braucot ar motociklu – vilkt ķiveri.
Tomēr islamticīgās, kurām seju slēpt liek reliģija, to vairs nevarēs darīt. Lai pamatotu kādēļ aizliegums vajadzīgs, TM bruņojusies ar Latvijas Universitātes profesora Leona Taivāna autoritāti. Viņš uzskata, ka sejas aizsega valkāšana – tā esot tieša norāde uz radikālismu.
“Ne vairāk par 7% musulmaņu sieviešu nēsā šos sejas aizsegus sauktus nikābs, burka, parandža. Tas ir tieša norāde uz radikālismu,” likumprojekta prezentācijā teica Taivāns.
Rietumu piemērs
Ministrija apsekojusi arī citu Eiropas valstu praksi. Seju aizsedzošo musulmaņu apģērbu aizliegusi, piemēram, Francija un Beļģija.
Šajās valstīs jau šobrīd dzīvo vērā ņemama musulmaņu kopiena. Savukārt Latvijā, kā norāda Latvijas Islāma kultūras centrs (LIKC), dzīvo tikai divas sievietes, kuras ikdienā valkā musulmaņu seju sedzošo apģērbu.
Tieslietu ministrs gan uzsver, ka šis likumprojekts esot preventīvs, lai cilvēkiem, kas nākotnē varētu pārcelties uz Latviju, jau iepriekš skaidri pateiktu kādi šeit ir “spēles noteikumi”, pēc kuriem būs jādzīvo. Citādi sejsegu valkātāju skaits laikam ejot augtu.
“Diemžēl ir ļoti strauji attīstījusies konvertītu kustība, tas ir viens. Otrs – tas skars iebraucējus. Treškārt patvēruma meklētājus, ceturtkārt tūristus, piektkārt, caurbraucējus,” uzskaitīja ministrs.
Tomēr arī šim argumentam LIKC nepiekrīt. Tā vadītājs Jānis Luciņš uzsver – lielākā daļa bēgļu šobrīd nāk no Sīrijas un Irākas, un šajās valstīs seju aizsedzoša apģērba valkāšana nav ierasta. Tāpat kā kristieši dalās katoļos, pareizticīgajos un citās konfesijās, arī islāmā ir dažādi novirzieni ar dažādiem viedokļiem par to, vai sievietēm seju vajag slēpt. Tiem dažiem cilvēkiem, kuri gribētu valkāt sejsegus, to aizliedzot, tiekot dots tikai kārtējais ierocis radikālisma sludinātājiem.
“Es uzskatu, ka tas tikai vēl vairāk apgrūtinās mūsu kopējo cīņu ar ekstrēmismu. Tas ir kā saldais ēdiens jebkuru ekstrēmistu sludinātāju rokās, ar ko ir iespēja vervēt kādām nelikumībām cilvēkus,” brīdina Luciņš.
Sodu vēl neatklāj
Sejas aizsegšanas aizliegums tagad tiks virzīts apstiprināšanai valdībā, bet pēc tam Saeimā. Tieslietu ministrija sola ar ieviešanu pārlieku nesteigties, lai dotu laiku diskusijām.
Paralēli tiks virzīts atsevišķs likumprojekts par administratīvā soda ieviešanu aizlieguma pārkāpējām. Cik liels šis sods varētu būt ministrija neatklāj, bet piesauc Francijas piemēru, kur sods noteikts līdz 150 eiro.
Foto
Video
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!