tv3.lv

Ikvienam tagad ir iespēja bez maksas aplūkot unikālus Latvijas vēstures materiālus

Vairāk nekā 3000 failu jeb 450 stundu materiāla, ko skatīties – liela daļa Latvijas valsts nofilmētās vēstures tagad redzama valsts kinofotofonodokumentu arhīva mājaslapā. Atzīmējot audiovizuālo mēnesi, nacionālais arhīvs uz nepilnu gadu ļauj bez maksas skatīties kinohroniku kolekciju.

Latvijas iedzīvotāju sasniegumi un arī nelaimes. Kinohronikā ir iemūžināti notikumi 86 gadu garumā.

“Sākas no 1910. gada un līdz 1996. gadam,” Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva direktore Dace Bušante norāda uz plašo laika nogriezni, kas ir saglabāts viņas vadītajā arhīvā. Šajā mēnesī tiks atzīmēta UNESCO audio un vizuālā mantojuma diena, šā gada temats – ”Logs uz pasauli”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tāpēc arhīvs arī simboliski oktobrī ir nolēmis atvērt logu uz Latvijas audiovizuālo vēsturi. Iepazīties ar arhīvā uzkrāto,” stāsta Bušante.

Arhīva vietnē ”redzidzirdilatviju.lv” brīvā pieejā ir izlikti vairāk nekā 3000 vēsturisku video failu, to kopējais garums 450 stundas.

“Kino hronikas kolekcija šajā izpratnē ir domāta tieši profesionāli veidotas hronikas, kuras veidojuši kino profesionāļi,” saka Bušante.

“Redzidzirdilatviju.lv” lapā ikviens Latvijas teritorijā var meklēt sev tīkamus materiālus, vienkārši ierakstot meklētājā nepieciešamo atslēgas vārdu. Atbilstoši meklējamajam vārdam tiks saņemti dažādi interesanti materiāli.

“Kinožurnāli, kas ir apmēram 120 minūtes gari, dažādu ziņu savirknējumi. Populārākais ir ”Padomju Latvija”, tad arī ”Māksla”, ”Pionieris”, ”Karavīrs”,” bilst Bušante.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arhīva vadītāja atgādina, ka brīvā pieejā nodotie materiāli ir paredzēti skatīties vienatnē vai šaurā draugu lokā, jo daudzus no tiem joprojām sargā autortiesību likums: “Hroniku video nav paredzēti kopēšanai, nav paredzēti arī izrādīt publiskos pasākumos.”

Ikviens, kurš vēlas kādu no failiem vai tikai atsevišķu ainu iegūt savā īpašumā, ir aicināts sazināties ar arhīva darbiniekiem. “Redzidzirdilatviju.lv” mājaslapā ievietotie materiāli apskatei būs brīvi pieejami līdz nākamā gada septembrim.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm