tv3.lv

Ieraugot izskalotu roņu mazuli, nedrīkst tam tuvoties; jāzvana Dabas aizsardzības pārvaldei

Pavasaris ir laiks, kad jūras krastā sildīties un atpūsties dodas roņu mazuļi. Vieni ir veselīgi un atpakaļ jūrā nonāk pašu spēkiem, bet citi ir saslimuši un nespēcīgi. Šādiem ronēniem nepieciešama cilvēku palīdzība, taču nekādā gadījumā nedrīkst pašiem rūpēties par dzīvnieciņu, bet gan jāziņo speciālistiem. Kā jārīkojas, ja gadās atrast roni?

2016. gada 26. martā 21:49

Šonedēļ Rīgas Zooloģiskajā dārzā nonākuši jau divi pludmalēs atrasti roņu mazuļi, kuriem bijusi nepieciešama cilvēku gādība. Vienu atrada Kangalē, taču ronītis bija stipri traumēts un viņu nācās iemidzināt. Bet otram šeit, Vecāķu pludmalē atrastajam ronēnam, nākotne rādās rožaināka.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aptuveni četrus nedēļas vecā roņu meitenīte atrasta stipri novārgusi, sverot nepilnus desmit kilogramus. Lai gan ronītis jau pieradis pie zoodārza darbinieku klātbūtnes, pievērstā lielā uzmanība zvēriņam netīk.

Ik gadu zoodārzs uzņemas rūpes par vairākiem krastā atrastiem ronēniem. Nonākot šeit, mazuļus sagatavo pieauguša roņa dzīvei, pēc tam nogādājot viņus citos zooloģiskajos dārzos vai atlaižot brīvībā Baltijas jūrā.

Dabiski, ka ārstēšana un izbarošana prasa iemaņas. Mūsu darbiniekiem šīs iemaņas par šiem gadiem ir pamatīgas. Mākam iemācīt viņus ēst, sadakterējam un pamazām sagatavojam uz vasaras vidu tālākam ceļam.

Tomēr ne visiem krastā nonākušiem ronēniem ir nepieciešama palīdzība. Laikam paliekot saulainākam, roņu mazuļi pludmalē dodas sildīties un nomaina kažoku. Tāpēc cilvēkam, kurš pamanījis šo dzīvnieku, jānovērtē, kāda ir viņa veselība. Ja ronēns ir apaļš, ņiprs un rūc – viņam viss ir kārtībā un ir jāliek mierā. Cita lieta, ja viņš ir traumēts, novārdzis un apātisks.

Nekādā ziņā nevajadzētu mēģināt pašam ronim palīdzēt. Nevajadzētu aiztikt, jo ronis ir savvaļas dzīvnieks un viņš mēģinās sevi aizstāvēt. Var iekost. Nevarētu censties arī roni pabarot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šādos gadījumos obligāti jāziņo Dabas aizsardzības pārvaldei. Jāņem vērā, ka roņu mazuli nedrīkst barot ar govs pienu, jo to viņš nepanes. Jāuzmana arī suņi, jo nereti ronēnus satraumē tieši šie dzīvnieki. Ronīšiem vispār nevajadzētu nākt tuvāk par 50 metriem.

Šogad jau ir bijuši daudz zvanu. Piemēram, vakardien bija 42 zvani par dažādām vietām. Šorīt arī kolēģi bija skatīties Asaros vienu ronīti, bet tam nekas nekaiš – viņš ir apaļš, mierīgs un laimīgs.

Sagaidāms, ka tuvākajās nedēļas cilvēkiem pludmalēs sastapšanās ar šiem jūras iemītniekiem varētu kļūt biežāka, tāpēc iedzīvotāji aicināti atcerēties, kā pareizi jārīkojas, ieraugot roni krastā.

Foto:

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm