Grib reformēt bērnu‑likumpārkāpēju sodīšanu; daļu pārkāpumu varētu dekriminalizēt

Ar jaunu likumu grib pašos pamatos mainīt nepilngadīgo pastrādātu noziegumu izmeklēšanu, lai galvenais vairs nebūtu sodīt, bet pārmācīt. Tas varētu arī nozīmēt atteikšanos no kriminālsodiem par atsevišķiem bērnu pastrādātiem noziegumiem. Apjomīgā reforma šobrīd gan ir tikai pašā sākumā.

2017. gada 11. februārī 9:18

Ar bērnu antisociālas uzvedības likumprojektu, Tieslietu ministrija grib Latvijā beidzot ieviest mūsdienīgu domāšanas veidu attiecībā pret pusaudžu noziedzību. Tas ir, jautājums, ko uzdod bērnu pastrādātu likumpārkāpumu izmeklētāji, jāmaina no “ko izdarīja?” uz “kāpēc izdarīja?”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Anda Smiltēna, TM Valsts tiesību departamenta direktore:

Šobrīd sistēma galvenokārt ir fokusēta uz to, lai noskaidrotu, vai bērns patiešām pīpēja, dzēra, patiešām nozaga konfekti vai cigaretes, kādos apstākļos, pulksten cikos, no kura veikala. Nākotnē tomēr vairāk vajadzētu vairāk skatīties uz jautājumiem, kāpēc bērns pīpēja, vai tā ir pirmā reize vai nav atkarības, vai zina vecāki, vai zina skolā?

Tas, savukārt, nozīmē – ja līdz šim bērnu un pusaudžu pārkāpumus izmeklēja tāpat kā pieaugušo noziegumus – policists, prokurors un tiesnesis – tad nākotnē tam jākļūst gluži vai par komisijas darbu, kurā ietilpst ne tikai likumsargi, bet arī sociālie darbinieki, bērnu tiesību aizstāvji un citi.

Tomēr smagu noziegumu pastrādātāji bez barga soda neizsprukšot arī šajā sistēmā. Kriminālatbildība par sīkiem bērnu pastrādātiem likumpārkāpumiem gan varētu tikt atcelta. Kādi tieši šie pārkāpumi varētu būt, iesaistītie ierēdņi gan vēl nemāk pateikt. Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Ilona Kronberga gan uzskata, ka tas sabiedrības drošību nepasliktinās.

Ilona Kronberga, VBTAI priekšsēdētāja:

Bērnam pirmām kārtām nav bieži vien iespēja apzināties tās krimināltiesiskās sankcijas – visu to nozīmi. Bērns jau tikai redz, ka viņš ir ieraudzījis kaut ko skaistu skatlogā un paņēmis. Viņš saprot, ka viņš ir darījis sliktu, bet tas arī ir viss. Bet tā krimināltiesiskā mašinērija, pirmām kārtām ir jādomā par to, ka viņa izmaksā valstij ļoti dārgi.

Viņa uzsver – reforma ļaus beidzot dzīvē ieviest dažādus līdz šim grūti piemērojamus bērnu resocializācijas mehānismus. Likumprojekts šobrīd ir pēdējā izstrādes fāzē, un jau šomēnes to plānots izsludināt valsts sekretāru sanāksmē. Pēc tam likums tiks virzīts apstiprināšanai valdībā un Saeimā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm