tv3.lv

Garās Covid‑19 testu rindas veido skolēni ar mērķi atgriezties no karantīnas

Garās rindas uz laboratoriju veiktajiem Covid-19 testiem varētu mazināt, sakārtojot jautājumu par skolēnu un skolotāju testēšanu, lai viņi varētu atgriezties no karantīnas, atzinuši aptaujāto laboratoriju pārstāvji.

20. janvārī 18:46

“Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja Stella Lapiņa aģentūrai LETA atzina, ka šonedēļ situācija ir eskalējusies, jo pāris dienu laikā būtiski pieauga pieprasījums pēc testēšanas uz Covid-19, izmantojot polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) metodi, tam gandrīz trīskāršojoties. Piemēram, 4. janvārī “Centrālā laboratorija” diennaktī testēja 4064 testa paraugus, bet 17. janvārī – jau 10 028, kā arī vēl 912 skolu klases pūla testā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka “Centrālā laboratorija” nav sasniegusi maksimālo kapacitāti, vēl testēšanas apjomus var palielināt par 30-40% līdz 15 000 testu diennaktī. Tostarp no 17.janvāra papildus esošiem 40 Covid-19 paraugu savākšanas punktiem atvērti vēl pieci, un katru dienu tiek papildināta vēl paraugu noņemšanas kapacitāte.

“Atvērot vienu papildu paraugu noņemšanas vietu, pieraksts tiek aizpildīts 10 minūtēs, jo daudzi klienti pierakstās, arī izmantojot elektroniskā pieraksta iespēju. Lai šonedēļ apmierinātu pieprasījumu, mums jāatver vēl 10 pieņemšanas vietas,” skaidroja Lapiņa.

Viņa norādīja, ka lielākais izaicinājums ir brīva medicīnas personāla pieejamība paraugu paņemšanas nodrošināšanai. “Tieši tas šobrīd ir “šaurais pudeles kakls”, kur veidojas sastrēgums,” teica Lapiņa.

Pēc Lapiņas teiktā, Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests izskata iespēju prioritizēt iedzīvotāju grupas, kurām tiek veikta valsts apmaksāta Covid-19 infekcijas laboratoriskā izmeklēšana. “Šobrīd reāls risinājums situācijas uzlabošanai – ļaut skolēniem atgriezties skolā pēc klases karantīnas, veicot antigēnu paštestu, nevis PĶR testus,” teica “Centrālās laboratorijas” valdes priekšsēdētāja.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka ir jāsaprot arī visi iedzīvotāji, kuriem ir simptomi, kuri ir saslimuši ar Covid-19, kuri vēlas un kuriem ir tiesības iegūt Covid-19 pārslimošanas sertifikātu, tikai saņemot laboratorijā veiktu PĶR testu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vaicāta, vai laboratoriju atslodzei kā risinājums varētu būt nepieciešamība pēc ģimenes ārsta nosūtījuma testa veikšanai, Lapiņa pauda, ka tas ļoti pārslogotu ģimenes ārstu prakšu darbu, kuri pieaugošās saslimstības ar Covid-19 dēļ jau tā šobrīd strādā ļoti intensīvos darba apstākļos.

Tikmēr “Bior” sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Dimante uzsvēra, ka būtiski rindas varētu saīsināt, ja skolēni un skolotāji, kuriem, lai atgrieztos skolā klātienē, nepieciešams PĶR tests, tam nepieteiktos ierastajā kārtībā – telefoniski vai elektroniski. Laboratorija skolēniem un skolotājiem, lai viņi skolā varētu atgriezties karantīnas septītajā dienā, piedāvā iespēju nodot PĶR siekalu testu, iepriekš tam nepiesakoties.

Šādu iespēju piedāvā arī “Centrālā laboratorija” un “E. Gulbja laboratorija”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm