tv3.lv

Galerija: Rīgas zoodārzā pērn piedzimuši vairāk nekā 100 sugu dzīvnieku

Rīgas Zooloģiskajā dārzā 2021. gadā pasaulē nākuši vairāk nekā 100 sugu dzīvnieki (116 sugas), tātad veiksmīgi vairojās aptuveni ceturtdaļa visu zoodārza kolekcijā pārstāvēto sugu, informēja Zooloģiskā dārza informācijas dienests Ingmārs Līdaka.

26. janvārī 15:00

Pērn gada sākumā apmeklētāji varēja vērot, kā aug pelēkā ronenīte Irbe, kura pavasarī, aprīkota ar satelītraidītāju, uzsāka patstāvīgas gaitas jūrā. Vislielākās bažas un arī prieku sagādāja Āfrikas lauvas, kas pēc 22 gadu pārtraukuma atkal deva iespēju Rīgas zoodārzā priecāties par lauvēnu nerātnībām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī lūsēnu ģimeni papildinājuši jaunuļi.

Savukārt lamas vikunjas un baltpurna brieži savas atvases laida pasaulē apmeklētāju acu priekšā un katrs varēja pabrīnīties, cik mundri jau pēc stundas mazie nagaiņi sekoja mātei. Turpretī purva valabiju un rudo ķenguru atvases, pabāžot galvu no somas, daudziem lika priekā sasist plaukstas – “re, kur viņš ir!”

Zoodārza filiāles “Cīruļi” vilku saimē izaudzināti septiņi braši “pelēči”. Pagājušajā gadā krietni papildinājās arī zoodārza putnu pulks, jo mazuļi veiksmīgi izšķīlās gan vainagdzērvēm, gan sarkankakla zosīm, gan arī pāviem, bet gada nogalē inkubatorā nāca pasaulē Rīgas zoodārza vēsturē pirmais Darvina nandu mazulis.

Ne visus mazuļus apmeklētāji pamanīja

Piemēram, kaķu lemuru mazulis mītnes klusumā izauga tā arī publiku neredzējis… Savukārt kinkažu, mākoņžurka un sīkausu lielais galago savus mazuļus izaudzināja Tropu mājas naktsdzīvnieku ekspozīciju krēslā.

Daļa zoodārza kolekcijas vispār nav paredzēta plašai apskatei. Piemēram, inkubatoru un audzētavas telpas, kur izšķīlās un veiksmīgi izauga krietns pulciņš Jemenas hameleonu. Tāpat svešām acīm slēpti ir arī akvāriji, kuros aug savvaļā praktiski izzudušās zivtiņas šķeltspures un partulgliemeži, jo viņiem zoodārzā ir misija glābt sugu no pilnīgas izzušanas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zoodārziem ir visai ievērojama loma pasaules dabas daudzveidības saglabāšanā, jo virkne dzīvnieku sugu savvaļā ir kļuvušas kritiski apdraudētas un drošai to nākotnei nepieciešams veidot stabilas un ģenētiski pilnvērtīgas nebrīves populācijas. Savstarpēji sadarbojoties Eiropas zoodārzu un akvāriju asociācijas (EAZA) ietvaros, Eiropas zooloģiskie dārzi daudzu sugu vairošanai un populāciju pārraudzīšanai izveidojuši apdraudēto sugu Eiropas programmas (EEP) un vēl virknes sugu turēšana nebrīvē tiek uzraudzīta ar sugu Eiropas un Starptautisko ciltsgrāmatu (ESB, ISB) palīdzību.

Rīgas zoodārzs patlaban līdzdarbojas 65 apdraudēto sugu Eiropas programmās un aptuveni 30 Starptautiskajās un Eiropas ciltsgrāmatās. Pērn krietns mazuļu birums ir papildinājis arī savvaļā nopietni apdraudēto, vai pat izzudušo sugu nebrīves populācijas – šķeltspures, partulgliemeži, sarkankakla zosis, rudais ķengurs, kaķu lemurs, Mišmi takins, baltpurna briedis, vikunja, Kērka dikdiki un daudzi citi.

Vairums mazuļu gan ir jau izauguši, bet jaunais gads nesīs atkal jaunus pārsteigumus, kuriem par lieciniekiem varat būt katrs, atnākot ciemos. Zoodārza ieejas kases ir atvērtas katru dienu no plkst. 10-16 “zaļajā režīmā”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm