tv3.lv

”Gaismas pilī” būs apskatāma unikāla ābeču kolekcija

Grāmata, ko vismaz reizi ir izlasījis katrs skolēns – tā ir Ābece. Nacionālajā bibliotēkā līdz 11. novembrim būs apskatāmas daļa no unikālās Jura Cibuļa ābeču kolekcijas.

2014. gada 3. septembrī 20:50

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā durvis vērusi unikāla Jura Cibuļa ābeču kolekcijas izstāde “Sākums”. Latvijas, Krievijas, Indijas, Ķīnas un vairāku citu dažādu valstu kopumā 150 ābeces vieno skolas tēma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izstādē gan redzama ļoti niecīga daļa no Cibuļa 40 gadu laikā izveidotās kolekcijas, kurā ir vairāk nekā 8600 ābeces no 217 zemēm 1060 valodās. Tās viņš sāka krāt studiju gados.

Cibulis ir diplomēts skolotājs, viņa pamata aizraušanās ir valodas, bet ābece ir kā simbioze, kas apvieno skolu un valodu. Kolekcionāra pirmā ābece, no kuras viņš pats sācis mācīties gan nav viņa rīcībā.

Sākot krāt ābeces, pirmā eksotiskā vārdnīca tajos laikos bija čukču, eskimosu, bet tagad, piemēram, papu no Jaungvinejas. Kolekcijā vecākā no latviešu ābecēm izdota 1796.gadā. Jaunākā grāmata, kura pievienota kolekcijai ir 1914. gada ābece no Dānijas.

Par to, cik izmaksā vienas ābeces dabūšana, netiek rēķināts. Parasti ābeces iegūtas maiņas ceļā. Arī valstīs, kur ābeces vispār nedrīkst pirkt, pārdot un vest pāri robežām, arī var dabūt.

Par to, cik pasaulē ir ābeču, nav zināms, jo neviens precīzi nezina, cik pasaulē ir valodu.

Kolekcionāram ir saraksts ar ābecēm, kuras nav viņa rīcībā, bet bez kurām viņš varot iztikt. Tomēr par vienu gan viņš interesējies, bet joprojām nav dabūjis- latgaliešu pirmo ābeci, ko sarakstījis Miķelis Rods. Tā esot bijusi Rīgas pilsētas 1.bibliotēkā, bet no tās pazudusi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm