Saturs turpinās pēc reklāmas

Filmas “Dvēseļu putenis” režisors izveidojis mājaslapu latviešu strēlniekiem un viņu kaujām

Līdz ar Latvijas simtgadi un mākslas filmas “Dvēseļu putenis” uzņemšanu, nu tapusi arī vēsturiski izglītojoša interneta vietne.

2018. gada 5. janvārī 21:23

Mājaslapā dveseluputenis.lv apkopota plaša informācija par latviešu strēlniekiem un Latvijas valsts brīvības izcīnīšanu. Šo digitālo rīku iecerēts izmantot arī vēstures mācīšanai skolās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Latviešu strēlniekiem un viņu kaujām veltītās izglītojošās interneta vietnes idejas autors ir topošās filmas “Dvēseļu putenis” režisors Dzintars Dreibergs. Mājaslapa veidota kā attēlu un video apkopojums, tajā atainoti vairāk nekā 60 nozīmīgākie notikumi latviešu strēlnieku cīņu gaitās vēl pirms Latvijas valsts pasludināšanas, līdz pat 1921.gadam, kad Latvija tika atzīta “de iure”. Kompaktā veidā lapa ļauj izprast, kā tapa Latvijas valsts un nostiprinājās nacionālā pašapziņa.

“Man bija svarīgi, lai ir laika skala, lai viegli var izsekot, kad un kurš notikums ir bijis. Un tad, ejot dziļāk, viss, ko mēs par šo notikumu varam savākt. Numur viens ir vēsturnieka populārzinātnisks izskaidrojums par šo notikumu, lai tiešām to var saprast, tālāk infografikas, lai notikumu parādītu skaitļos, cik lieli bijuši zaudējumi, cik lieli bijuši ieguvumi un kādus upurus tas ir prasījis,” atklāj Dreibergs.

Svarīga sadaļa lapā veltīta cilvēku – strēlnieku pēcteču – atmiņām un tā laika liecībām – vēstulēm, fotogrāfijām, kartēm. Kā atzīst vēsturnieks Jānis Šiliņš, līdz šim trūkusi publiski pieejama, vienkopus atrodama informācija par strēlniekiem. “Problēma līdz šim bijusi tā, ka šie materiāli bijuši diezgan grūti uztverami, mēs mēģinājām maksimāli pieejamu padarīt šo informāciju pēc iespējas plašākam cilvēku lokam. Informācija ir sarežģītā un ļoti daudz, bet tā ir pēc iespējas saprotamāka pēc iespējas plašākam cilvēku lokam, un arī izklāsta veids ir pēc iespējas populārāks, lai  arī nespeciālistam ir saprotams, par ko īsti ir runa,” uzsver Šiliņš.

Mājaslapas veidotāji primāri domājuši par to, lai šis kalpotu kā digitāls rīks, ko parocīgā un interesantā veidā izmantot vēstures stundās. Pedagogi atzīst – tas būs lielisks palīgs. “No skolotāja viedokļa tas ir gandrīz perfekts rīks, ko var izmantot, mācot par Pirmo pasaules karu, par latviešu strēlniekiem. Kā skolotāja es jau redzu kādus uzdevumus saviem skolēniem, strādājot ar šo mājaslapu, jaunieši varēs patstāvīgi strādāt un iegūt atbildes uz ļoti daudziem jautājumiem, un es gribētu teikt, ka ne tikai jaunieši, bet arī tā paaudze, kas vēsturi mācījās vēl padomju laikos,” uzskata Rīgas Juglas vidusskolas vēstures skolotāja Dzintra Liepiņa.

Vietnes www.dveseluputenis.lv tapšanā izmantoti valsts un privātpersonu ziedotie līdzekļi – 26 tūkstoši eiro, un tā ir pieejama bez maksas jau tagad.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas