tv3.lv

ES ierosina vairākas iniciatīvas kosmosa mērķu sasniegšanai

Eiropas Savienība (ES) ierosina satelītbāzētu savienojamības sistēmu un atbalsta pasākumus kosmosa satiksmes pārvaldības jomā, lai Eiropa kļūtu digitālāka un noturīgāka, informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā.

15. februārī 19:01

Lai sasniegtu kosmosa jomā izvirzītos mērķus, ES šodien nāca klajā ar divām iniciatīvām – regulas priekšlikumu par drošu kosmisko savienojamību un kopīgu paziņojumu par ES pieeju kosmosa satiksmes pārvaldībā (STM). Kosmosa tehnoloģijas ir būtiskas mūsu ikdienas dzīves atvieglošanā, turklāt tās palīdz veidot digitālāku, zaļāku un noturīgāku planētas nākotni.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ES kā kosmosa lielvara ar savu kosmosa programmu jau sniedz vērtīgus datus un pakalpojumus, kas tiek izmantoti dažādos ikdienas lietojumos tādās jomās kā transports, lauksaimniecība, reaģēšana krīzes situācijās vai cīņa ar klimata pārmaiņām.

Mūsdienu digitālajā pasaulē kosmiskā savienojamība sniedz stratēģiskas priekšrocības ES izturētspējai. Tā uzlabo mūsu ekonomisko sniegumu, nodrošina digitālo līderību un tehnoloģisko suverenitāti, konkurētspēju un sabiedrības progresu. Droša savienojamība ir kļuvusi par sabiedrisku labumu Eiropas valstu valdībām un iedzīvotājiem. Tādēļ Komisija nāk klajā ar vērienīgu projektu par drošas kosmiskās ES sakaru sistēmas izveidi.

Šī sistēma ilgtermiņā visā pasaulē garantēs nepārtrauktu piekļuvi drošiem un rentabliem satelītsakaru pakalpojumiem. Tā atbalstīs kritisko infrastruktūru aizsardzību, uzraudzību, ārējās darbības, krīžu pārvaldību un lietojumus, kas ir kritiski svarīgi dalībvalstu ekonomikai, drošībai un aizsardzībai.

Privātajam sektoram tā ļaus sniegt komercpakalpojumus, kas iedzīvotājiem un uzņēmumiem visā Eiropā var nodrošināt piekļuvi uzlabotiem, uzticamiem un ātriem savienojumiem, tai skaitā sakaru nestrādes zonās, un nodrošinās kohēziju starp dalībvalstīm. Tas ir viens no mērķiem ierosinātajā Digitālajā desmitgadē, kas paredz līdz 2030.gadam īstenot sekmīgu Eiropas digitālo pārveidi.

Saskaņā ar ES stratēģiju “Global Gateway”Meklēt sistēma nodrošinās savienojamību arī stratēģiskajos ģeogrāfiskajos apgabalos, piemēram, Āfrikā un Arktikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Strauji mainās gan valdības lietotāju vajadzības, gan satelītsakaru risinājumi. ES drošā kosmiskā sakaru sistēma tiecas apmierināt šīs pieaugošās un mainīgās vajadzības, un tā ņems vērā arī jaunākās kvantu sakaru tehnoloģijas drošai šifrēšanai. Tās pamatā būs inovatīvu un revolucionāru tehnoloģiju attīstība un “New Space” ekosistēmas izmantošana.

Kopējās izmaksas tiek lēstas uz sešiem miljardiem eiro. ES ieguldījums Programmā 2022.-2027.gadam ir 2,4 miljardi eiro pašreizējās cenās. Finansējumu nodrošinās dažādi publiskā sektora avoti – ES budžets, dalībvalstis, Eiropas Kosmosa aģentūras iemaksas un privātā sektora investīcijas.

Paredzams, ka šī iniciatīva uzlabos ES kosmosa ekosistēmas konkurētspēju, jo plānots, ka jaunas infrastruktūras izveide varētu nodrošināt bruto pievienoto vērtību 17-24 miljardus eiro un papildu darbvietas ES kosmosa nozarē, kas savukārt pozitīvi ietekmētu ekonomiku lejupējās nozarēs, kurās izmanto inovatīvus savienojamības pakalpojumus. Iedzīvotāji gūtu labumu arī no šādu satelītsakaru pakalpojumu tehnoloģiskajām priekšrocībām, uzticamības un darbības uzlabojumiem, kas nodrošinātu ātrdarbīgus interneta savienojumus visā ES.

Kopš 2016. gada ES jau ir kosmisko objektu novērošanas un uzraudzības (SST) spēja, ko īsteno ES SST konsorcijs. Līdz šim ES SST pakalpojumiem ir reģistrējušās vairāk nekā 130 organizācijas no 23 dalībvalstīm Eiropā. Pašlaik sadursmju novēršanas pakalpojumu izmanto vairāk nekā 260 Eiropas satelītu, tostarp “Galileo” un “Copernicus” flotes satelīti.

Pērn ES SST partneri savā datu apmaiņas platformā kopīgoja 100 miljonus mērījumu. Pavisam nesen, pēc Krievijas pretsatelītu ieroča izmēģinājuma 2021. gada 15. novembrī, ES SST fragmentācijas dienests apstiprināja, ka ir atklātas un tiek uzraudzītas atliekas kosmosā pēc satelīta iznīcināšanas zemā orbītā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm