tv3.lv

Epidemiologu vērtējumā, iespējams, Latvija atrodas Covid‑19 trešā viļņa priekšvakarā

2021. gada 23. februārī 20:00

Latvijā strauji izplatās jaunais, krietni lipīgākais Covid-19 vīrusa paveids – no 96 pagājušajā nedēļā sekvenētajiem Covid-19 gadījumu paraugiem 8% gadījumu atklāts jaunais vīrusa paveids, un epidemiologu vērtējumā, iespējams, Latvija atrodas Covid-19 trešā viļņa priekšvakarā, vēsta TV3 Ziņas.

Iepazīstinot valdību ar epidemioloģisko situāciju valstī, Slimību profilakses un kontroles centra galvenais epidemiologs Jurijs Perevoščikovs norādīja, ka tā ir satraucoša. Ik nedēļu turpina pieaugt jaunā, īpaši lipīgā Covid-19 mutācijas gadījumu skaits. Pagājušajā nedēļā no sekvenētajiem paraugiem jaunā vīrusa paveids atklājies 8% gadījumu. Turpinoties līdzšinējai tendencei, 9.martā jau 16% no visiem gadījumiem būtu jaunās mutācijas.

“Apstākļos, kad jaunais lipīgais celms neizbēgami izplatās un tas gaidāmais rezultāts varētu būt ļoti graujošs mūsu valstī. Vai es pareizi saprotu, ja mēs neuzmanīgi rīkojamies, varam faktiski valsti ievest vēl lielākā postā, nekā mēs esam?” epidemiologam jautāja premjerministrs.

Perevoščikovs atbildēja apstiprinoši, norādot, ka ne tikai personīgi tā uzskata, bet arī citās valstīs zinātnieki par šādu risku runā, uzsverot nepieciešamību pēc stingriem pasākumiem un ierobežojumiem.

Situācijas nopietnību valdības sēdē šodien akcentēja arī Katastrofu medicīnas centrs. Kuldīgas, Madonas un Krāslavas slimnīcās jau patlaban ir ierobežota neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšana, bet visās valsts slimnīcās ir noslogotas intensīvās terapijas nodaļas. Turklāt prognozes liecina, ka Covid-19 jaunā Lielbritānijas paveida izplatības dēļ četru līdz sešu nedēļu laikā Latvijā var trīskāršosies stacionēto Covid-19 pacientu skaits, tādējādi paralizējot medicīnas pakalpojumu sniegšanu.

Lasi plašāk šeit: Covid-19: Četru līdz sešu nedēļu laikā Latvijā varētu trīskāršoties stacionēto pacientu skaits

Katastrofu medicīnas centra vadītāja Dita Heiberga

“Šobrīd mūsu visā stacionāru līmenī esam pārprofilējuši 1500 gultasvietu. Joprojām nozare kopš 10. decembra ir ārkārtas medicīniskajā situācijā. Ņemot vērā šo augsto procentu ar jauno celmu. Tas tiešām nozīmē četru līdz sešu nedēļu laikā trīskāršojas stacionāros esošo pacientu skaits, ja mēs šobrīd redzam, ka mums ir 850 pacientu, tas trīskāršojoties mēs saprotam, ka tas tuvojas 3000 pacientiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kariņš uz to norādīja, ka nezina, kā vēl citādāk šādu situāciju raksturot kā katastrofu. Lasi vēl: “Stāvam priekšā vienam šausmīgam cunami?” Pēc mēneša jaunais Covid-19 paveids var kļūt par Latvijā dominējošu

Pie esošās situācijas arī veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) un premjers akcentē, ka ar ierobežojumu atcelšanu jābūt piesardzīgiem.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP)

“Mums ar īpašu atbildību jāvērtē katrs nākamais solis. Tāpēc šobrīd lūdzu apzināties, ka jaunie vīrusa paveidi ar paaugstinātu lipīgumu Latvijas Republikā izplatās jau pie esošā līmeņa, mums šis pieminētais saslimstības samazinājums ir lēns un atsitiena iespējas ir ļoti augstas. Es drīzāk teiktu, cik nedēļas mums ir palikušas un cik liels šis saslimstības pieaugums būs.”

Neatkarīgi no tā, ka epidemiologi, premjers un veselības ministrs iestājās par to, ka vienas pēc otras nozaru atvēršana esošajos apstākļos būtu neprāts, atsevišķi ministri, galvenokārt no konservatīvajiem un “KPV LV”, asās diskusijās uzstāja uz  ierobežojumu mazināšanu. Lasi vēl: Kariņš: Diskusijās par tirdzniecības ierobežojumu mīkstināšanu vairums ministru neņēma vērā epidemioloģisko situāciju

Plašāk par valdības lēmumiem attiecībā uz ierobežojumiem, lasi šeit:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm