Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Elektrības pārrāvuma dēļ varētu būt bojāta medicīnas tehnika Austrumu slimnīcā

Otrdienas rīts Rīgas labajā krastā un daudzviet Pierīgā iesākās ar haosu – 160 000 iedzīvotāju palika bez elektrības.

2020. gada 9. jūnijā 20:00

Daudziem tas nozīmēja nīkšanu “korķos”, neziņu, kad izdosies nokļūt darbā. Apstājās tramvaji, vilcieni. Tomēr visnopietnākā situācija izveidojās Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS), kur šāda mēroga elektrības pārrāvums vēl nebija pieredzēts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Plkst. 9.38 notika tehnoloģisks traucējums “Augstsprieguma tīkls” 330 kilovoltu elektrotīklā – atslēdzās kabelis starp termoelektrostaciju TEC-1 un Imantas apakšstaciju. Tā rezultātā atslēdzās TEC-2 ģenerācija Rīgā, un tas izsauca pārslodzi 110 kilovatu (kV) tīklā.

Elektrība pazuda daļā Rīgas, līdz pat Garkalnei. Arī RAKUS gaisma izdzisa ap šo laiku, un vēl aptuveni 10 minūtes pagāja, kamēr iedarbojās ģeneratori. Tie nodrošināja elektrību operāciju blokam, intensīvās terapijas nodaļām un palātām.

RAKUS tehniskais direktors Pjotrs Harlamovs stāsta: “Pārslēdzas no viena tīkla uz otru. Šoreiz abas līnijas bija bez strāvas! Pirmo reizi kas tāds bija!”

Elektrības pazušanas brīdī 14 operāciju zālēs notika operācijas. Cilvēki nav cietuši, visi dzīvi, bet mācība ir gūta, akcentē slimnīcā.

“Tas bija viens no lēmumiem, kuru nācās pieņemt, – nezinot, cik ilgs būs elektrības padeves traucējums, pieņēmām lēmumu pabeigt visas iesāktās operācijas un nevienu jaunu operāciju neuzsākt, kamēr nav skaidrības, cik ilgi šāda ārkārtas situācija norisināsies,” norāda RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Elektrības pārrāvuma dēļ varētu būt bojāta 2019. gadā iegādātā, toreiz visā Baltijā modernākā magnētiskās rezonanses iekārta, kas izmaksāja 1,4 miljonus eiro.

“Nepieciešams investēt līdzekļus ne tikai ģeneratoros, bet īslaicīgās strāvas padeves avotos, saucamajos “upšos”, kas nodrošina lēzenāku pārēju no brīža, kad pazūd ārējā elektrība, līdz brīdim, kad ieslēdzas ģenerators. Tas nodrošina 15-30 minūtēm darbību. Tādu iekārtu visur nav, neesam varējuši atļauties iegādāties. Raudzīsimies, vai nav bojājumi magnētiskās rezonanses iekārtām, kas ir ļoti jutīgi uz elektrības pārrāvumiem,” bilst Paeglītis.

Nekursēja vilcieni posmā Mangaļi–Skulte, haotiska situācija ielās – sabiedriskais transports teju paralizēts, luksofori nedarbojās daudzviet Rīgas labajā krastā.

“Rīgas satiksmes” pārstāvis Viktors Zaķis skaidro: “Kur varējām, turpinājās braukšana ar trolejbusiem, kuriem ir dīzeļa ģeneratori un ūdeņraža šūnas, pārējie trolejbusi un visi tramvaji stāvēja. Autobusi, protams, turpināja kustību.”

Pēcpusdienā “Augstsprieguma tīkls” sasauca preses konferenci, lai skaidrotu notikušo.

“Augstsprieguma tīkla” valdes priekšsēdētājs Varis Boks stāsta: “Acīmredzot šajā savienojošajā akā bijis īsslēgums, neliels sprādziens veidojies, eksperti strādā, lai izvērtētu situāciju. Skaidrs, ka kabeļa remonts prasīs nedēļas. Nedēļas beigās varēsim ieslēgt 330Kv līniju uz Salaspili, TC ģenerācija netiks papildus ierobežota. Izvērtēsim rezultātus, arī komunikācijas uzlabojumu iespējas.”

Plkst. 11.14 pilnībā atjaunoja 110 kV tīklu, un elektroapgāde atjaunota no pārvades tīkla puses.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma