Eksperts: Ja Latvijā nonāktu bēgļi no Afganistānas, tad valstij faktiski būtu jādod viņiem patvērums

2021. gada 26. augustā 9:00

Ja Latvijā nonāktu bēgļi no Afganistānas, tad valstij faktiski būtu jādod viņiem patvērums – cits jautājums, vai viņi izvēlētos šeit palikt jeb doties tālāk, TV3 ziņu raidījumā “900 sekundes” pauda Nacionālās aizsardzības akadēmijas vadošais pētnieks Toms Rostoks.

Viņš sacīja, ka nestabilitāte paplašinātajā Tuvo Austrumu reģionā Latvijai nāk par sliktu migrantu krīzes kontekstā. Par sliktu nāk arī tas, ka, ja ar Irākas valdību iespējams runāt un lūgt, lai viņi mēģina apstādināt migrācijas plūsmu, tad ar talibu valdību Kabulā nebūs tik vienkārši. “Turklāt, ja cilvēki bēg no Afganistānas, kas, visticamāk, tuvākajos mēnešos turpināsies, tad viņiem ir pamatots iemesls to darīt, kas nozīmētu, ja viņi šeit nonāktu, Latvijai faktiski būtu jādod viņiem patvērums. Viņu bailes no talibiem ir diezgan pamatotas,” pauda eksperts.

Komentējot Baltkrievijas īstenotā hibrīdkara pret Latviju attīstību, viņš teica, – kopš prezidenta vēlēšanām Baltkrievijā, kas bija pagājušogad, kam sekoja lielie protesti un vardarbība pret protestētājiem, politiskā opozīcija Baltkrievijā ir bijusi spiesta doties uz citām valstīm, lai patvertos. Tā visa dēļ pret Lukašenko režīmu ir ieviestas sankcijas. “Faktiski tas, ko šobrīd dara Lukašenko režīms, ir mēģinājums izdarīt spiedienu uz Eiropas Savienību (ES), lai panāktu sev gan būtiskas intereses, kas lielā mērā varētu būt ekonomiskas intereses, bet varētu būt arī kaut kas cits,” viņš pieļāva.

Iespējamie attīstības scenāriji šiem notikumiem Latvijā – var kļūt labāk vai var kļūt sliktāk, vai nekas nemainīsies, bet ļoti daudz faktoru ir iesaistīti turpmākajā notikumu attīstībā.

“Latvijai, Polijai un Lietuvai ir labvēlīga sauszemes robeža ar Baltkrieviju, kas, no vienas puses, rada iespējas iestumt imigrantus Baltkrievijas teritorijā, bet, no otras puses, gluži tādu problēmu, kādas ir Itālijai vai vēl kādai citai ES dienvidu daļas valstij, kur migranti no Āfrikas vai citām valstīm ierodas ar laivām vai kuģiem, kur viņus pagriezt pretējā virzienā ir daudz sarežģītāk, Latvijai nav,” sacīja Rostoks, piebilstot ka tur arī cilvēku stāsti ir traģiskāki, jo cilvēki grūtajā ceļā iet bojā. “Latvijai pagaidām šādu problēmu nav, un par labu ir arī tas, ka viņi ieceļotu Baltkrievijā, kā tas ir bijis līdz šim – ar lidmašīnām, līdz ar to varam vērsties pie Irākas ar lūgumu, lai tā plūsma tiktu pārtverta un Baltkrievijai faktiski nebūtu iespēja šos cilvēkus nogādāt uz Latvijas robežām,” viņš sacīja.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm