tv3.lv

Eksperts: Individuāli dzīvojošie nepelnīti saņems mazāku atbalstu

20. janvārī 20:00

Kā gaidāmais valsts atbalsts rēķinu samazināšanā ietekmēs mazāk turīgās mājsaimniecības – sociālo dienestu vadītāji vēl neņemas spriest. Savukārt daļa ekspertu uzsver, piešķirot naudas pabalstu ģimenēm ar bērniem, novārtā atstāti tie, kuriem arī ir grūtības nomaksāt rēķinus, vēsta TV3 Ziņas.

Aptuveni 52 000 mājsaimniecību Latvijā izmanto dabasgāzi apkurei un ūdens uzsildīšanai. Plānots, ka valsts atbalstu saņems tie, kuriem mēneša patēriņš ir virs septiņiem kubikmetriem gāzes.

Par cik tieši rēķini samazināsies? Izveidot formulu valdībā iecerēts lemt nākamnedēļ. Cilvēkiem nekur nebūs jāiesniedz gāzes patēriņa rādījumi, to izdarīs gāzes operators. Savukārt attiecībā uz centrālo apkuri, valsts atbalstu saņems tikai tajās pašvaldībās dzīvojošie, kur centrālapkures tarifs pārsniedz 68 eiro par megavatstundu. Valsts nosegs starpību.

Jānis Vitenbergs
ekonomikas ministrs, Nacionālā Apvienība

”Katra mājsaimniecība no sava siltumapgādes uzņēmuma saņems jau automātiski rēķinu ar samazināto likmi, atlaidi, ko valsts būs palīdzējusi segt – viss, kas ir virs 68 eiro par megavatstundu. Šis maksājums no valsts tiks novirzīts pa tiešo siltumenerģijas uzņēmumam.”

Valsts atbalstu centrālapkures rēķinu mazināšanai konkrētajās pašvaldībās un par gāzi ar patēriņu virs septiņiem kubikmetriem visā valstī saņemšot ikvienā mājsaimniecībā – tā attieksies gan tiem, kuri dzīvo vieni, gan ģimenēm ar bērniem. Attiecībā uz elektrību – valsts pilnīgi visiem četrus mēnešus 100% apmērā nosegs elektrības sadales tarifu un OIK izmaksas. Uz četriem mēnešiem ieviesīs jaunu pabalstu – 50 eiro par katru bērnu. Tas attieksies arī uz studējošajiem vecumā līdz 24 gadiem. Savukārt valsts pensiju saņēmējiem un cilvēkiem ar invaliditāti izmaksās 20 eiro katru mēnesi līdz aprīlim ieskaitot.

Jānis Vitenbergs,
ekonomikas ministrs (”Nacionālā Apvienība”)

”Ļoti laba pakotne, kas spēs palīdzēt tām mājsaimniecībām, kam šobrīd ir vislielākās problēmas nomaksāt rēķinus.”

”Tukša muldēšana” – tā apgalvojumu par mērķētu atbalstu sauc sociālais antropologs Andris Šuvajevs. Politiķu pamatojums, ka naudas pabalsti, attiecīgi 50 un 20 eiro katru mēnesi, energoresursu cenu kāpumā visvairāk vajadzīgi senioriem un ģimenēm ar bērniem, neesot īsti korekts. Eksperts akcentē, – lielie rēķini problēmas rada arī ļoti lielai daļai strādājošo ekonomiski aktīvajā vecumā, kas dzīvo vieni, bet viņi plānotā atbalsta saņēmēju lokā ar naudas pabalstu nav. Turklāt arī vienam pieaugušajam ar vienu bērnu vajadzētu lielāku atbalstu nekā diviem pieaugušajiem ar bērnu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andris Šuvajevs
RSU sociālais antropologs

”Ir skaidrs, ja persona dzīvo viena pati un vienai pašai ir jāsedz šie pieaugošie rēķini, tad tas ir daudz grūtāk nekā divām personām. Kas tiks darīts ar potenciālajiem parādiem, kas šobrīd uzkrājas. Vai notiks kaut kāda retrospektīva parādu dzēšana nabadzības riska grupām. Pagaidām šajā pakā par to nekas nav minēts. Tā situācija jau var būt pietiekami dramatiska.”

Pēc enerģētikas eksperta Kaspara Oša domām, ieguvējs būtu ikviens Latvijas iedzīvotājs un ikviens uzņēmums, ja visiem energoresursiem īslaicīgi samazinātu pievienotās vērtības nodokli līdzīgi kā citās valstīs. Valdība šo priekšlikumu tomēr noraidīja. Enerģētikas eksperts un arī uzņēmējus pārstāvošā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera ir neizpratnē, ka valdības piedāvājumā joprojām nav risinājuma, kā uzņēmējiem mazināt rēķinus. Tas, ka valsts pilnībā kompensēs elektrības sadales tarifa un OIK izmaksas, samazināšot elektrības rēķinus visai nebūtiski.

”Tas esošais risinājums caur sadales tarifu, piemēram, lielajiem uzņēmumiem kompensēs labi, ja vienu piekto daļu no problēmas lieluma,” enerģētikas eksperts, ”RCG Lighthouse” valdes priekšsēdētājs Kaspars Osis.

Jānis Lielpēteris
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis

”Bažīgākie signāli nāk no lielajiem energopatērētājiem, uzņēmumi, kuriem produkcijas ražošanā nepieciešams liels enerģijas patēriņš. Tie ir uzņēmumi, kuriem rēķini par elektrību ir mērāmi daudzos desmitos un pat simtos tūkstošu. Šis sadales samazinājums iedod atslogu, bet bažas, vai tas būs pietiekami.”

Attiecībā par atbalstu dabasgāzes rēķina mazināšanā, eksperti atrod piedāvājumu vien mājsaimniecībām, nevis uzņēmējiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Visneveiklākajā situācijā ir tie, kuriem gāze ir izejviela ražošanas procesā. Attiecībā uz gāzes kāpumu, kas ir stipri lielāks, es līdz šim neredzu atbalsta instrumentus gāzes cenas sadārdzinājuma kompensēšanai,”enerģētikas eksperts, ”RCG Lighthouse” valdes priekšsēdētājs Kaspars Osis.

”Šis ir brīdis, kad kompensācijas lielajiem ražotājiem būtu labākais iespējamais risinājums. Par precīzo formu, jādiskutē – vai tā ir sadaļa no rēķina vai atkarīgs no patēriņa apmēra, par to jārunā. Lielie uzņēmēji uzskata, ka tiešā kompensācija būtu vislabākais risinājums,” Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Jānis Lielpēteris.

Jo ilgāk valdība vilcinās ar atbalstu uzņēmējiem par dabasgāzes rēķinu samazināšanu, jo sāpīgāk to izjūt preču un pakalpojumu gala patērētājs augstākas cenas dēļ. Taupot gāzi un elektrību, daļa uzņēmēju pat samazinot ražošanas jaudas, un tas savukārt palēnina ekonomikas iziešanu no Covid-19 radītās krīzes tautsaimniecībā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm