tv3.lv

Eksperti: šonedēļ Covid‑19 inficēto skaits varētu sasniegt pat 10 000 gadījumu dienā

24. janvārī 12:40

Šonedēļ saslimšanas ar Covid-19 gadījumu skaits dienā Latvijā varētu sasniegt jau 9000-10 000. Omikrona variants strauji izplatās, tāpēc cilvēkiem ir jābūt uzmanīgiem, uzturoties sabiedriskās vietās, un jāievēro visi nepieciešamie drošības pasākumi.

Kāda ir aktuālā epidemioloģiskā situācija Latvijā?

Ja iepriekšējās septiņās dienās inficēšanās ar Covid-19 gadījumu skaits dubultojās, tad arī šonedēļ varētu sekot līdzīga tendence un gadījumu skaits dienā varētu sasniegt jau ap 9000, līdz ar to šajā nedēļā kopumā potenciāli lēšams vēl 63 000 ar Covid-19 inficēto. Tomēr pozitīvi vērtējams, ka pacientu skaits stacionāros pieaug lēnām, kopumā slimības smagums ir neproporcionāli zems, salīdzinot ar saslimstības biežumu. Tas ir, pateicoties vakcinācijai un tam, ka saslimšana ar omikronu noris vieglākā formā. Iespējams, stacionēto pacientu skaits turpinās augt par 20% nedēļā.

Lasi vēl: Latvijā atklāj vēl 3953 Covid-19 gadījumus; četri cilvēki miruši

Pagājušajā nedēļā sasniegts līdz šim augstākais pozitīvo Covid-19 testu īpatsvars – apmēram katram piektajam jeb 21,9% testēto rezultāts bijis pozitīvs, kas ir ievērojami vairāk nekā saslimstības vilnī rudenī, kad augstākais pozitīvo testu īpatsvars bija 13,8%. Saslimstība ar Covid-19 pieaugusi visās vecuma grupās, taču visvairāk  – 10-19 gadu vecuma grupā. Būtiski tā augusi arī bērnu vecumā līdz deviņiem gadiem vidū.

Saslimšanas ar Covid-19 gadījumi, kur inficēšanās ar šo vīrusu ir pamata diagnoze, pieaug ļoti lēni, informēja Perevoščikovs. Riska grupas patlaban skartas vismazāk.

Ko darīt, lai samazinātu saslimšanas risku?

Būtiski ir vakcinēties pret Covid-19 tiem, kas to vēl nav izdarījuši, vai saņemt balstvakcīnu, ja revakcinācijas termiņš ir pienācis. Tāpat jāņem vērā rekomendācijas par fizisko distancēšanos, masku valkāšanu vietās, kur tas nepieciešams. Balstvakcīna ir efektīvākais veids aizsardzībai pret nokļūšanu slimnīcā intensīvajā terapijā.

Jābūt uzmanīgam sabiedriskās vietās,

Jāizmanto medicīniskās sejas maksas un respiratoru, jo kāds no to apmeklētājiem var vēl nezināt, ka ir inficējies.

Jurijs Perevoščikovs
SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors

“Omikrons nerespektē, ka iepriekš Covid-19 pārslimots, arvien vairāk cilvēku inficējas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ko dod vakcinēšanās, kādi ir aktuālie dati?

Perevoščikovs akcentēja, ka vakcinācijas efektivitāte ir acīmredzama. Pagājušajā nedēļā pret Covid-19 vakcinētie 1,3 reizes retāk inficējušies ar Covid-19 salīdzinājumā arī nevakcinētajiem, bet balstvakcīnu saņēmušie – pat trīs reizes retāk. Vakcinētie ar Covid-19 inficētie 2,3 reizes retāk nonāca slimnīcā salīdzinājumā ar nevakcinētajiem, bet balsta vakcīnu saņēmušajiem ir desmit reizes mazāka varbūtība nokļūt slimnīcā salīdzinājumā ar nevakcinētajiem. Vakcinācijas kursu noslēgušie ar Covid-19 inficētie miruši 2,6 reizes mazāk nekā nevakcinētie. Pagājušajā nedēļā neviens balstvakcīnu saņēmušais Covid-19 inficētais nav miris.

Ko eksperti saka – vajag vai nevajag papildu ierobežojumus?

Perevoščikovs teica, ka Covid-19 pacientu skaits slimnīcās patlaban ir par 55% mazāks nekā pērn rudenī, kad bija izsludināta mājsēde, kas ir ievērojams skaits. Līdz ar to no slimnīcu noslodzes viedokļa ierobežojumus vēl nevajag pastiprināt, jo tās tiek galā. Taču viņš uzsvēra, ka jāvērtē arī citi faktori, par kuriem viņš kā epidemiologs atturas spriest – jābūt indikatoram, cik daudz cilvēku atrodas prombūtnē un nevar pildīt darba pienākumus. Šie rādītāji ir jāņem vērā, lemjot par ierobežojumu pārskatīšanu.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule teica – pagaidām nekas neliecina, ka strauji jāpieņem lēmumi par nopietniem ierobežojumiem. Taču viņa piekrita, ja pagājušajā nedēļā bija 5000-6000 ar Covid-19 inficēto dienā, tad drīzumā to skaits varētu sasniegt līdz pat 9000-10 000 dienā.

Cipule teica, ka lielākā daļa inficēto Covid-19, visticamāk, pārslimos mājās un iztiks bez hospitalizācijas. Taču dzīvības apdraudējumā vai kritiskās situācijās jāvēršas NMPD, kas joprojām nodrošina pacientu hospitalizāciju. Svarīgi, lai tie pacientu, kuriem nepieciešama hospitalizācija, laikus tiktu nogādāti slimnīcā, tāpēc uz stacionāru jābrauc tiešām tikai tad, kad ir dzīvības un veselības apdraudējums.

Kādas ir saslimšanas ar omikronu pazīmes?

Ģimenes ārste un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska teica, ka omikrons ir daudz lipīgāks un ātrāk (dažās stundās) aplipina cilvēkus – skolasbiedrus, darba biedrus un ģimenes locekļus – nekā iepriekšējie vīrusa varianti. Tāpēc, ar to saslimstot, katram var būt citādāk, tomēr starp iespējamajiem simptomiem minamas vairākas:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

  • galvassāpes;
  • nespēks;
  • ļoti bieži dedzinošas sāpes kaklā, kairinošs klepus;
  • sāpes krūtīs;
  • atsevišķos gadījumos caureja, nelaba dūša, vemšana vai sāpes vēderā līdzīgi kā vēdera vīrusam.

Vakcinētajiem omikrona simptomi ir vieglāki. Lai gan pacienti satraukti, nezina, kā noritēs slimības gaita, bet vakcinētajiem un balstvakcīnu saņēmušajiem nereti pēc saslimšanas pietiek ar telefona zvanu ģimenes ārstam un nelielu konsultāciju.

Ko darīt pašizolācijas laikā?

  • jādzer daudz šķidruma;
  • jāvēdina telpas;
  • vēlams veikt elpošanas vingrojumus, nomierināties;
  • ieteicams kustēties.

Ārsts antibakteriālo terapiju nozīmēs vien tad, kad pievienosies kāda bakteriālā infekcija.

Eksperti gan akcentēja, – ja pēc inficēšanās ar Covid-19 temperatūra ir vairākas dienas, rodas elpas trūkums, tad jāsazinās ar ģimenes ārstu un kopā jāizlemj, vai doties uz stacionāru. Jāatceras arī, ka omikrons ietekmē kopējo pacientu stāvokli, saasinot citas jau esošas saslimšanas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm