Eksperti: kara haosā aktivizējas krāpnieki un viltus ziņu avoti internetā

Latvijas kibertelpas drošībnieki aicina iedzīvotājus pasargāt sevi no uzbrukumiem internetā, kā arī ziņot par katru nestandarta situāciju drošības iestādēm. Eksperti norāda, ka kara haosā aktivizējas krāpnieki un viltus ziņu avoti internetā.

Kara ainas, sprādzieni un šaušana, protesti. Karš Ukrainā plaši un spilgti parādās sociālajos tīklos. Katrs plašs, satraucošs, notikums rada labvēlīgus apstākļus krāpniekiem un panikas veicinātājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pastiprināta aktivitāte novērojama jau no janvāra vidus. Tā ir būtiski pieaugusi pēdējās nedēļās, arī pēdējās dienās. Apdraudējuma līmenis kibertelpā ir tiešām augsts, ir ļoti daudz uzbrukumu.

CERT.lv jeb informācijas tehnoloģiju drošībnieki norāda, ka pamatā uzbrukumi ir vērsti Latvijas valsts iestādēm un uzņēmumiem, kas nodrošina iedzīvotājiem elektrību, transportu, informāciju un citas svarīgas jomas.

Baiba Kaškina
CERT.LV pārstāve

“Ir arī sekmīgi uzbrukumi un mums jārēķinās, ka būs sekmīgi uzbrukumi. Svarīgi šos uzbrukumus pēc iespējas pamanīt un adekvāti reaģēt.”

Rīgas Stradiņa universitātes komunikāciju fakultātes dekāne Anda Rožkalne skaidro, ka liela daļa iedzīvotāju informāciju iegūst sociālajos tīklos, kur to retais pārbauda.

Dekāne aicina cilvēkus iespējami paļauties uz pārbaudītiem avotiem. Nepaļauties uz emociju varā pieņemtiem nepārdomātiem lēmumiem, tas attiecas arī uz ziņu izplatīšanu jeb dalīšanos internetā. Sociālie tīkli var viegli radīt pārspīlētu un izmainītu notikumu ainu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Anda Rožkalne
RSU Komunikāciju fakultātes dekāne

“Tas, ka mēs nedomājot reaģēsim, būsim ļoti emocionāli, ka atrausimies no grūtāk izprotamas informācijas un metīsimies uz vienkāršāko, bildēm, kas tiek ražotas un cita veida programmatūras uzstādījumi tam paredzēti.”

Interneta vietnes nes ļoti plašu un dažādu uzbrukumu potenciālu. Piemēram, aicinājumus ziedot kara upuriem arī ir rūpīgi jāpārbauda un jāpaļaujas uz zināmām organizācijām.

Prognozējam, ka varētu sākties šādi uzbrukuma viļņi, kur cilvēkus ar Ukrainas tematiku mēģina ievilināt inficētās vietnēs vai mēģina piespiest atvērt pielikumus, kas ir kaitīgi, inficē datoru.

CERT.LV aicina izmantot viņu izveidotu, bezmaksas ugunsmūri. Tajā tiek ievadītas visas aktuālākās bīstamās adreses un vietnes, lai ugunsmūris varētu atpazīt un bloķēt bīstamo lapu darbību un uzbrukumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm