Ekonomikas ministrija OIK reformu neatcels; sola palīdzēt sezonālajiem uzņēmējiem

Ekonomikas ministrija (EM) nav gatava atcelt neviennozīmīgi vērtēto, tā dēvēto OIK reformu, kas daudziem patērētājiem cēlusi elektrības cenas.

2018. gada 16. februārī 19:43

Taču ministrija sola palīdzēt sezonālajiem uzņēmējiem, lai viņiem nav jāmaksā pārmēru lieli rēķini par pieslēguma jaudām, kuras ziemas sezonā netiek izmantotas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ažiotāža ap jaunajiem elektrības rēķiniem tika sacelta jomas uzraugam Arvila Ašeradenam neērtā brīdī, kad viņš atradās komandējumā Dienvidkorejā. Atgriežoties no Olimpisko spēļu norises vietas, ekonomikas ministrs uz karstām pēdām sasauca ārkārtas sanāksmi, lai rastu risinājumu OIK problēmai, kas draudēja sašķobīt viņa krēslu. Visskaļāk pret ministrijas reformu, kas ievieš dalītu OIK maksājumu – par patērēto elektrību un pieslēguma jaudu, pauž lauksaimnieku organizācijas.

Taču pret OIK reformas atcelšanu kategoriski iebilda darba devēji. Rēķinu pieaugumus ir mazai daļai sezonālo uzņēmēju, kamēr pārējiem reforma ļāvusi izmaksas samazināt. Īpaši tas jūtams rūpniecībā, kas līdz šim lielā mērā esot dotējusi sezonālos uzņēmējus.

Tika atgādināts, ka arī lauksaimnieki ir OIK saņēmēji, jo uztur biogāzes stacijas. Līdz ar to reformas atcelšana viņiem būtu divtik izdevīga.

Jāpiebilst, ka OIK reformas atcelšana nebūtu izdevīga arī vairākumam iedzīvotāju. Lielākais elektrības tirgotājs “Latvenergo” piektdien publicēja datus, kas liecina, ka janvārī rēķini samazinājušies vai palikuši nemainīgi 83% mājsaimniecību. Pārējiem tie pieauguši.

Ņemot vēra sabiedrības un uzņēmēju vairākuma intereses, ekonomikas ministrs pēc sanāksmes lika saprast, ka lauksaimnieku organizāciju spiedienam pārskatīt reformu nepiekāpsies. Taču arī ignorēt politiski ietekmīgo organizāciju viedokli Vienotības vadītājs nevar.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

EM kopā ar regulatoru šobrīd strādā pie mehānisma, kā sezonālajiem uzņēmējiem uz laiku samazināt pieslēguma jaudas. Jau šobrīd tās iespējams atslēgt uz sešiem mēnešiem, taču interese no lauksaimniekiem ir maza. Visticamāk, tiks lemts šo termiņu pagarināt un dot iespēju uz izdevīgākiem nosacījumiem pieslēgumu saimniecībām sadalīt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm