tv3.lv

Ekonomikas ministrija cer izglābt tūrisma nozari ar 4,5 miljonu eiro drošības spilvenu

2020. gada 27. oktobrī 21:00

Slēgto viesnīcu sarakstam arvien pievienojas jaunas, un, tūrisma nozarei kopumā turpinot cīņu par izdzīvošanu, valdība steigusi gatavot atbalsta pasākumus – nozarei būs pieejami nepilni pieci miljoni eiro, vēsta TV3 Ziņas.

TV3 Ziņas atrodas Vecrīgā. Viena un tā pati iela, viena un tā pati viesnīcu grupa, bet “Wellton” vēl darbojas, kamēr “Rixwell” četru zvaigžņu viesnīca slēgta. Matemātika ir visai vienkārša, tomēr dzelžaina – vai dārgāk izmaksā to uzturēt, vai tomēr slēgt, saprotot, ka no visām izmaksām tas tāpat neatbrīvo – nomas līgumi, komunālie maksājumi un citas saistības paliek.

Sajūta ir visai spocīga. Viesnīca slēgta vien otro mēnesi, bet ēkā jau iezadzies drēgnums un mitrums. Šodien viesnīcā tika pieņemts lēmums, ka apkure jāieslēdz, jo parādās mitrums. Jānodrošina, lai ventilācija strādā vismaz minimālā apmērā.

“Mogotel Hotel Group” tehniskais direktors Artūrs Hoduss ved TV3 Ziņas pa gaiteņiem, kur darbojas vien evakuācijas izeju zīmes. Ēka bojājas, iekārtas – tāpat. Pirmo reizi sajūtas šeit bija bēdīgākas, tagad jau pierastāk.

Šī ir tikai viena no sešām septembrī slēgtajām viesnīcām “Mogotel” ķēdē, lielākajā Latvijā. Rīgā vien tā pārvaldīja 13 viesnīcas, patlaban darbojas vien septiņas.

Patlaban galvaspilsētā slēgtas jau vairāk nekā 20 viesnīcas, to skaits draud pieaugt. Uzņēmēji sagaida pavisam konkrētu atbalsta spilvenu.

“Komunālo maksājumu atlaides vai atlaišana, subsīdijas, grants… Jebkurā gadījumā – tādā veidā atbalstīt kā grantu, kas nav jāatdod, jo to viesnīcas varēs vien pēc daudziem, daudziem gadiem,” norāda “Mogotel Hotel Group” administratīvā direktore Sabīne Krieviņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekonomikas ministrija situāciju izprot, taču vienošanās par atbalsta formu vēl ir tikai procesā. Galvenais mērķis – nepazaudēt veselu sektoru, lai brīdī, kad viesnīcas atkal būs vajadzīgas, kāda vēl atrastos.

Tūrisma nozarei atbalstā būs pieejami aptuveni 4,6 miljoni eiro, par kuru izlietojumu Ekonomikas ministrija jau prezentējusi savu vīziju valdībā.

“Tas, ko paredzam, ir daļējā subsīdija algām, bet izaicinājums – vieniem darbaspēks, citiem kas cits, valsts varētu atbalstīt. Kas ir dzīvotspējīgi. (..) Ja komersants ir maksājis nodokļus, tas tiek izvērtēts, bet apjomu nosaka pēc kvadratūras,” par novērtēšanu atbalsta saņemšanai stāsta Ekonomikas ministrijas (EM) parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis (KPV LV).

Doma ir piešķirt trīs eiro par viesnīcas kvadrātmetru, ko uzņēmējs novirza pēc nepieciešamības.

Plāns gan esot skatīties kompleksāk, jo ar grantiem vien problēmu neatrisinās. Atbalsts plānots, piemēram, arī darbinieku pārkvalifikācijai, tāpat notikšot centieni runāt ar pašvaldībām par atlaidēm komunālajiem pakalpojumiem un nekustamajam īpašumam.

EM apzinās, ka atbalsts nozarei jāpiešķir steidzami, tāpēc maksimāli ātri to plāno paveikt. Jaunnedēļ vai aiznākamnedēļ atbalsta plānam vajadzētu tikt virzītam izskatīšanai valdībā. Tad arī būs skaidrs, kā šo atbalstu sniegt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

EM šodien medijiem publiskotajā informācijā ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs akcentē, ka, cīnoties pret Covid-19 infekcijas izplatību un ieviešot ierobežojumus, šobrīd tūrisma nozare ir uz bankrota robežas. Nozares darbība faktiski ir apstādināta – starptautiskā pasažieru plūsma ir pārtraukta, kam ir tieša ietekme uz viesnīcu un tūrisma operatoru sektoriem, un iestājusies tūrisma nesezona, kā rezultātā būtiski samazinājusies arī iekšzemes ceļošana. Nozarē ir iestājies augsts maksātnespējas risks.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm