tv3.lv

Eiropas Komisija pret Latviju varētu sākt tiesvedību par gaisa piesārņojuma normu pārsniegšanu

No atļautajām 35 dienām gadā, kad drīkst pārsniegt normas, Rīgā jau aprīlī bija 21. Ja tiks atzīts, ka Latvija izdarījusi pārkāpumu, soda naudā var nākties maksāt vairākus desmitus miljonus eiro.

Par iespējamo tiesvedību brīdina Vides aizsardzības ministrija – EK pret Latviju pārkāpuma procedūru sāka jau 2014. gadā, un pašlaik vēl norit pārbaudes, kā Latvijai veicies gaisa piesārņojuma mazināšanā. Sliktākie rādītāji ir Rīgā – visvairāk normas pārsniegtas cieto putekļu daļiņu jeb PM10 piesārņojumā.

VARAM valsts sekretāra vietniece vides aizsardzības jautājumos Alda Ozola norāda: “Tīri objektīvi Rīgai ir jāsamazina putekļu emisiju piesārņojums. Tas ir, gan ierobežojot transporta plūsmas atsevišķās ielās, gan pārskatot individuālo apkures iekārtu izmantošanu, jo arī tas vairākās pilsētas vietās rada emisiju problēmas.”

Lai gan pašlaik galvaspilsētā īstenota programma gaisa kvalitātes uzlabošanai līdz 2020. gadam, ministrijas ieskatā Eiropas Savienības (ES) izvirzītos mērķus līdz nākamajam gadam Latvija sasniegt nevarēs.

Pašvaldība nenoliedz, ka visus programmā izvirzītos mērķus sasniegt neizdosies, taču tiekot strādāts pie tā, lai gaiss Rīgā būtu tīrāks.

“Tā ir gan satiksmes infrastruktūras pārbūve, satiksmes pārvirzīšana no centra pa dažādiem apvedceļiem. Arī pasākumi, kas attiecas ne tikai satiksmes, bet arī daļēji brīvostas darbībām. Arī uz kurināmā izmantošanu,” norāda Rīgas domes Vides pārvaldes vadītāja Evija Piņķe.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pieļaujamais cieto putekļu daļiņu pārsniegums gada laikā ir 35 dienas, un pēdējos gados Rīgā šis rādītājs nav pārsniegts. To apstiprina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC), kurā skaidro, ka šogad cieto putekļu daļiņas gaisā bija paaugstinātas visā Latvijā.

“Tas saistīts ar savvaļas ugunsgrēkiem Ukrainā, arī ar Sahāras tuksneša putekļiem. Gada griezumā drīkst būt 35 pārsniegšanas gadījumi, bet šobrīd ir 21 diena Rīgā, Brīvības ielas stacijā,” tā skaidro LVĢMC Gaisa un klimata nodaļas vadītāja Aiva Einbaha.

Pārmetumus Latvija saņem par monitorēšanas staciju Krišjāņa Valdemāra ielā, kas mēra transporta radīto piesārņojumu – stacija nedarbojas jau divus gadus. Iepirkums par staciju atjaunošanu un modernizāciju nevedas, jo tas vairākkārt apstrīdēts. Ministrija cer, ka trešā reize būs tā veiksmīgā.

“Daļēji vainojams iestādes kapacitātes trūkums, jo iepirkums nav vienkāršs, arī prasības ir jaunas. Paskatoties vēsturiskos datus, kur bija konstatēti pārsniegumi, pamodelējot ar satiksmes plūsmu, nav pamata uzskatīt, ka pārsniegumi nenotiek,” norāda Ozola.

Tiesvedības gadījumā Latvijai draud soda naudas vairāku desmitu miljonu eiro apmērā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm