Eiropā bažas par populāru interaktīvo lelli, kas var kļūt par spiegošanas rīku

Patērētāju aizstāvjiem Eiropā bažas par populāru interaktīvo rotaļlietu – lelli, kas var apdraudēt privātumu vai pat kļūt par spiegošanas rīku. Vairākās Eiropas valstīs tāpēc lelli aicina aizliegt. Latvijas Patērētāju tiesību aizstāvji atzīst, ka ar šādu gadījumu saskaras pirmo reizi.

2017. gada 26. februārī 20:07

ASV ražotajā lellē “Mans draugs Kaila” iestrādāta tehnoloģija, kas ļauj cilvēkam ar rotaļlietu sarunāties. Tāds pats princips zēniem domātajā robotā. Šajās lellēs ir iebūvēts mikrofons un uz jautājumiem tā atbild, piekļūstot internetam. Taču uzvirmojušas bažas, ka lellē izmantotajai programmatūrai var piekļūt hakeri, tādējādi iegūstot personīgos datus un informāciju par cilvēkiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Turklāt bažas ne tikai par virtuālajiem noziedzniekiem, proti, bērnu sarunu audio ieraksti automātiski nonākot pie leļļu ražotāja, kas nozīmē, ka arī trešās puses bez īpašas atļaujas var izmantot personas datus.

Foto

Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centrā norāda, ka spiegošanas draudi īsti nav viņu kompetence, taču saistībā ar drošumu šai rotaļlietai uzmanība pievērsta gan.

Sanita Gertmane

Sanita Gertmane

PTAC pārstāve

Parasti rotaļlietu drošumu – tādas organizācijas kā mēs PTAC vērtē vairāk, kas saistīts ar mehāniskām lietām, vai tā droša zīdaiņiem, lai neaizrītos ar sīkām detaļām, vai tur nav baterijas, kas viegli pieejamas. Šis datu aspekts līdz šim nebija aktualizēts.

Kaut arī izskan informācija, ka Vācijā pieņemts lēmums šīs lelles aizliegt, arī Norvēģijā un citviet, Eiropas līmenī atsaukums šai precei nav saņemts, norāda pašmāju patērētāju tiesību aizstāvji, kas pārbaudēs konstatējuši, ka Latvijas veikalos šīs rotaļlietas nav pieejamas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs esam veikuši tirgus izpēti, konstatējot, ka Latvijas tirgū šādas rotaļlietas, par kurām bija šis brīdinājums, vismaz decembrī, nebija pieejams,” norāda Gertmane.

Arī sūdzības no patērētājiem nav saņemtas, jo, kā zināms, preci mūsdienās var iegādāties arī visiem pieejamos globālajos interneta veikalos.

Ņemot par piemēru šo lelli, informācijas tehnoloģiju speciālisti aicina ikvienu aizdomāties par lietām, kas mājās vadāmas ar balsi.

“CERT.LV” IT drošības speciālists

Gints Mālkalnietis

Ja mums ir gudrās mājas iekārtas, kurai balss vadība, vairums nesatur datu apstrādes jaudu, lai atbildētu adekvāti uz komandām, un daudz kas tiek apstrādāts ārpus šīm lietām.

Gints Mālkalnietis norāda, ka nereti šādi priekšmeti, kas savienojami ar internetu, tiek izmantoti slēptam mārketingam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gints Mālkalnietis

Gints Mālkalnietis

“CERT.LV” IT drošības speciālists

Šī aprunātā lelle var papildus ar jūsu bērnu censties runāt par noteiktu brendu produkciju, par lietām, kas ir svarīgākas lelles autoriem vai kompānijām, ar ko viņi ir vienojušies.

Ja tiek ieviesta jebkāda interaktīva iekārta, pirmkārt, ir jāiedziļinās lietošanas noteikumos, pauž Mālkalnietis, jo tajos mēdzot būt norādīts, kā ar šo iegūto informāciju ražotājs rīkosies. Un ne visi no šiem punktiem ir patērētājiem draudzīgi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm