tv3.lv

Dzērājšoferus Latvijā atkal liks aiz restēm. Kā bīstamos braucējus soda citās valstīs?

Par kriminālatbildības ieviešanu dzērājšoferiem tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) vienojies ar ģenerālprokuroru Juri Stukānu. Par kādām promilēm un cik ilgi Latvijā būs jāsēž cietumā, vēl gaidāmas diskusijas. Salīdzinām, kādus sodus par braukšanu reibumā piemēro citās valstīs.

18. janvārī 8:00

Apņemšanos dzērājšoferiem noteikt kriminālatbildību Bordāns izziņoja “Twitter”, kur ministra vēstījums raisīja diskusijas. Piemēram, jurista Voldemāra Burģa ieskatā, pieķerot pirmo reizi, autovadītāju cietumā nevajadzētu likt ne par kādām promilēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Par otro reizi desmit gadu laikā – kaut no 1,5 promilēm. Kriminālatbildību bez cietumsoda gan varētu jau no pirmās reizes pie 2,5 promilēm,” vērtē Burģis.

“Cik promiļu, tik gadu jāsēž”

“Twitter” diskusijā par kriminālatbildības noteikšanu dzērājšoferiem iezīmējas dažādi viedokļi. Piemēram, rosināts kriminālatbildību noteikt jau no vienas, bet cietumsodu – no divām promilēm. Kāds diskusijas dalībnieks rosina ieviest principu – “cik promiļu, tik gadu jāsēž”. Tāpat ieteikts konfiscēt dzērājšofera spēkratu.

Jāatgādina, ka Administratīvās atbildības likums jau pašlaik ļauj konfiscēt auto, ja tā vadītājs dzērumā pārkāpj satiksmes noteikumus. Taču, kopš 2020. gada 1. jūlija pārkāpējam vairs nevar piemērot administratīvo arestu. Bet naudassodi un tiesību atņemšanas termiņš dzērājšoferiem ir atkarīgs no promiļu daudzuma. Atbildība iestājas, pārsniedzot 0,5 promiles.

Administratīvie sodi Latvijā
Infogram

Sēžoties pie stūres dzērumā, satiksmes negadījuma risks palielinās 17 reizes, – liecina CSSD informācija. Spēja strauji reaģēt un pamanīt bīstamas situācijas samazinās jau pie 0,2 promilēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Prokurore Dace Milberga aicina vērtēt vai, vadot transportlīdzekli, pieļaut vispār jebkādas promiles. Dažās valstīs pie stūres drīkst sēsties tikai absolūti skaidrā prātā, jo šajā jomā pastāv nulles tolerance.

Dace Milberga
prokurore

“Tas ir kā banāna miza personām un dubultstandarti (”mazliet jau var”). Risinājums meklējams kompleksi, kriminālatbildība vien sociālo problēmu nerisinās.”

Braukšana dzērumā Latvijā joprojām ir izplatīta prakse. Turklāt, kā liecina Valsts policijas dati, vairāk nekā 60% gadījumu pieķerto dzērājšoferu alkohola daudzums asinīs pārsniedz 1,5 promiles.

Daļa speciālistu uzskata, ka atteikšanās no administratīvā aresta dzērājšoferiem ceļu satiksmes drošībai nav nākusi par labu. Tāpēc jau ilgāku laiku tiek apspriesta ideja kriminalizēt braukšanu dzērumā, kā tas ir daudzviet pasaulē, arī kaimiņos – Lietuvā un Igaunijā.

Naudassods – gandrīz 15 000 eiro

Sods par braukšanu dzērumā pirmo reizi pasaulē tika piemērots Lielbritānijā 1897. gada 10. septembrī. Kā tālaika notikumu apraksta laikraksts “The Morning Post”, taksometra vadītājs Džordžs Smits zaudējis kontroli pār spēkratu un ietriecies kādā ēkā. Smits atzinis, ka pirms negadījuma izdzēris alu – “divus vai trīs kausus”. Viņam nācās samaksāt 20 mārciņu naudassodu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ņemot vērā mūsdienu satiksmes intensitāti ātrumu, braukšana dzērumā un narkotisko vielu ietekmē ir ļoti bīstams pārkāpums. Bet likuma prasības dažādās valstīs ir atšķirīgas.

Eiropā visbargākie maksimālie naudas sodi noteikti Beļģijā (14 200 eiro) un Luksemburgā (11 760 eiro). Līdz 5000 eiro sods par braukšanu reibumā jāmaksā Norvēģijā, Dānijā, Austrijā, Itālijā. Bet Lielbritānijā soda summas apmērs nav ierobežots.

Cietumā uz pieciem gadiem un vēl ilgāk

Līdz piecu gadu cietumsods dzērājšoferiem tiek piemērots Luksemburgā, Čehijā un Šveicē. Bet līdz četru gadu nebrīves draud Francijā, Ungārijā, Zviedrijā.

Vairumā Eiropas valstu par braukšanu reibumā var piespriest 1 – 3 gadu cietumsodu – to vidū ir Polija, Dānija, Slovākija, Beļģija, Īrija, Itālija, Spānija, Somija, Portugāle, Vācija, Austrija un Lielbritānija.

Ņemot vērā noteiktos promiļu ierobežojumus, maksimālos naudas sodus un cietumsoda bardzību, visstingrākie likumi pret dzērājšoferiem Eiropā ir Luksemburgā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja ielūkojamies citās pasaules daļās, ar sodu bardzību izceļas Uzbekistāna. Šajā zemē ir ieviesta nulles tolerance pret alkoholu pie stūres. Bet naudas sodi par braukšanu dzērumā ir līdzvērtīgi 25 vidējām mēnešalgām.

Kanādā par braukšanu reibumā noteiktos apstākļos var nonākt aiz restēm pat uz 12 gadiem. Salīdzinoši stingras ir arī Dienvidkoreja un Japāna, kur dzērājšoferiem paredzēts līdz septiņu gadu ieslodzījums.

ASV noteiktie ierobežojumi un soda sankcijas dažādos štatos ir atšķirīgas. Vienlaikus ASV ir zināmas ar vienu no striktākajiem alkohola lietošanas vecuma ierobežojumiem pasaulē, kas ir 21 gads. Tas atspoguļojas arī likumos par braukšanu dzērumā. Proti, ikvienam braucējam, kas jaunāks par 21 gadu, tiek piemērota gandrīz nulles tolerances (0,02% promiles) prasība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm