Dzemdību nama vadība: Ar papildu 50 eiro vienu dzemdību pieņemšanai nepietiek

Lai pārrunātu ārkārtējo situāciju Rīgas Dzemdību namā, kur nozīmīga daļa ārstu ginekologu un visas Dzemdību centra vecmātes prasa lielāku algu, pretējā gadījumā draudot ar kolektīviem atlūgumiem, šodien bija ieradusies veselības ministre.

2017. gada 16. februārī 20:12

Anda Čakša papildu naudu no valsts personāla algām šobrīd nevarēja solīt, taču norādīja, ka būtu jāpārskata, kā sadalīti šogad valsts atvēlētie papildu 50 eiro vienu dzemdību pieņemšanai. Proti, lielākajai daļai naudas vajadzētu nonākt mediķu maciņos, uzskata ministre.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Anda Čakša, veselības ministre

Ja nauda ir sadalīta arī administratīviem darbiniekiem, par ko ir tas lielākais aizvainojums, ko es dzirdu no ārstu un māsu puses, tad jautājums, vai tas bija prioritāri novirzīt to administratīviem darbiniekiem vai tomēr svarīgāk bija to novirzīt ārstiem un māsām, kuri dara pamatfunkciju šajā slimnīcā. Uzņēmuma vadītājs ir valde, un īpašnieks ir Rīgas dome, ja situācija ir eskalējusies līdz šādam līmenim, es teiktu, ka īpašniekam ir jāskatās, kādā veidā šī nauda ir sadalīta, jārīkojas, protams, ir valdei, bet uzdevumus dod īpašnieks.

Tikmēr galvaspilsētas domei piederošā Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja skaidroja, ka valsts piešķirtais papildu finansējums ir novirzīts personāla izmaksām, taču tostarp arī palīgpersonālam, kas iesaistīts ārstniecības procesa nodrošināšanā. Iestāde lems, vai ir iespējams pārskatīt tarifa sadali, taču uzsver – ja valsts šobrīd par fizioloģisku dzemdību pieņemšanu maksā 346, patiesībā nepieciešami 475 eiro.

Dagnija Vilnīte, Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētāja

Papildu finansējums viss tiek novirzīts personāla izmaksām. Izskatīsim, kādas ir iespējas, bet tas, uz ko es arī gribu vērst uzmanību – 50 eiro nav pietiekami, lai izpildītu prasības, ko šie cilvēki ir izvirzījuši. Dubultā apmērā ārsta samaksu. No valsts puses ir nepieciešams samaksāt tās izmaksas, kuras faktiski ir nepieciešams, lai šo pakalpojumu nodrošinātu.

Nākamnedēļ ministre plānojusi par iespējamiem risinājumiem, tostarp par darba organizēšanas pārskatīšanu dzemdību iestādē, runāt ar Rīgas domi, Dzemdību nama valdi un pēc tam atkārtoti tikties ar darbiniekiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr ne ārsti ginekologi, ne vecmātes nav gatavi atkāpties no savām prasībām.

Ārsti, kuri šobrīd par stundu darba pirms nodokļu nomaksas saņem piecus eiro un piecus centus, prasa dubultot likmi, bet vecmātes, kuras pirms nodokļu nomaksas saņem trīs eiro un piecus centus, palielināt to līdz pieciem eiro piecdesmit centiem. Speciālisti aicina arī kolēģus no citiem stacionāriem neklusēt.

Vija Veisa, dzemdību ārste, ginekoloģe

Es pat teiktu, ka mēs aicinātu kolēģus beidzot to darīt, celties un runāt skaļi par reālo situāciju. Faktiski medicīnas aprūpe lielākajā mērā balsta medicīnas personāla pārslodze par niecīgu un nožēlojamu samaksu. Ir jāceļas un jārunā par to skaļi.

Valsts piešķirtie papildu 50 eiro vienam dzemdību gadījumam ir tikai ielāps, uzskata ārsti, kuri akcentē, – arī pašas jaunās māmiņas, izmantojot Dzemdību nama maksas pakalpojumus, ir spiestas maksāt par to, ko gadiem nav spējusi izdarīt valsts.

Linda Grīnberga, Dzemdību centra virsārste

Mēs nevaram pateikt firmai – diegs maksā tik, bet es jums nemaksāšu, jo man nav naudas, vai cimds maksā tik, un es jums nemaksāšu, bet nezin kāpēc speciālistiem mēs gadiem varam teikt, mēs zinām, ka jums ir zema alga, tas tiešām ir nožēlojami, bet ziniet mums naudas nav, un mēs jums nemaksāsim. Bet cilvēki cer, ka šis te entuziasms un verdzība ilgs mūžīgi. Jāsāk ir ārstiem sevi beidzot cienīt, jo tā ir necienīga samaksa, ko mums maksā valsts.

Video

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Video: LNT Ziņu sižets

 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm